Kada pacijentkinja sedne u dermatološku ordinaciju, možda samo zbog sitnog crvenila ili iritacije, nije ni svesna da njena poseta može biti ključna za otkrivanje bolesti koja se skriva ispod površine kože. Dermatolozi su često prvi u lancu doktora koji primete signale raka dojke — suptilne promene koje oku laika možda izgledaju beznačajno.
Promene na koži
Jedna od tih promena je peau d’orange. To je zadebljanje i sitno naboranje kože nalik na koru narandže. Njega dermatolog odmah prepoznaje kao potencijalni znak upalnog raka dojke, retkog, ali agresivnog oblika tumora. U tom trenutku, dermatolog zna da mora da obrati posebnu pažnju i uključi dodatne pretrage kako bi se isključila ili potvrdila sumnja. Tu su i drugi signali, poput crvenila, oteklina ili čak pojave tvrdih čvorića ispod površine. Oni mogu biti direktan odraz tumora.
Kod nekih pacijentkinja, simptomi se možda neće pokazati u obliku jasnih promena na grudima. Umesto toga, rak dojke može izazvati tzv. paraneoplastične sindrome, osipe i neobične promene na koži u drugim delovima tela. Iskusni dermatolog prepoznaje te znakove kao crvene zastavice i preporučuje dodatne preglede, svestan da o tome može zavisiti blagovremeno otkrivanje raka.
Uloga dermatologa ponekad može biti i presudna
Dermatolozi igraju ključnu ulogu u ranom otkrivanju raka dojke jer su često prvi specijalisti koji primete promene na koži koje mogu biti povezane s malignim procesima u telu. Budući da se rak dojke može manifestovati određenim simptomima na koži, dermatolozi su u poziciji da prepoznaju znakove i upute pacijente na dalje preglede.
Pitali smo i dr Stjepana Patruna, specijalizanta dermatologije i venerologije iz poliklinike Lohuis Filipović Medical Group o njegovim iskustvima.
Dogodi se da se na dermoskopskom pregledu celog tela ponekad uoče promene na koži dojki koje mogu upućivati na tumorske bolesti promene na koži dojke, kao npr. tamnija koža, uvučene bradavice, ljuštenje pigmentovanog dela kože oko bradavice ili kože dojke, crvenilo i naborana koža poput narandžine kore, induracije odnosno zadebljanja i slično. Nažalost, ponekad se dogodi da tumorsko tkivo probije samu kožu. Onda bude vidljivo na površini dojke kao ulkus odnosno rana, a pacijent dolazi dermatologu zbog ranice na koži. Takve priče su srećom danas retke. Tako da uloga dermatologa ponekad može biti i presudna.
Susret sa dermatologom tako može postati prvi, presudni korak u borbi protiv raka dojke. Blagovremeno otkrivanje koje će omogućiti brzu reakciju i adekvatno lečenje. U svetu gdje je svaki dan važan, dermatolog je često nevidljivi junak prevencije, tihi promatrač na prvoj liniji koji zna da promene na koži ponekad skrivaju mnogo više nego što se čini na prvi pogled.
Tekst preuzet sa: Journal.hr.
Foto: Pexels