Sleepmaxxing je novi wellness trend koji u fokus stavlja kvalitetan san – ali ima i svoje mane
Sleepmaxxing je novi wellness trend koji u fokus stavlja kvalitetan san – ali ima i svoje mane

Sleepmaxxing je novi wellness trend koji u fokus stavlja kvalitetan san – ali ima i svoje mane

U poslednje vreme društvene mreže iznedrile su mnogo novih fitness i wellness trendova. O mnogima smo već pisali, ali sada je vreme da vas upoznamo s jednim koji u fokus stavlja spavanje. U pitanju je sleepmaxxing, odnosno poboljšavanje kvaliteta sna. Ovaj trend je popularnost stekao na TikToku gde su kreatori počeli da dele savete, trikove, ali i gadgete koji njima pomažu da bolje spavaju. Naime, nije bitno samo spavati, bitno je kvalitetno spavati.

Kao i svaki viralni trend i ovaj se sa sobom doneo neke korisne informacije, ali i mnogo dezinformacija koje su stručnjaci već opovrgnuli. Nažalost, tu su se našli i neki potencijalno opasni saveti, ali srećom, oni koji znaju o čemu pričaju, brzo su krenuli da upozoravaju na njih. Među takvim potencijalno štetnim savetima i proizvodima su svakako ekspanderi nosa, lepljenje usana kao i neki suplementi. Kao i kod svakog viralnog trenda, jednostavno treba biti oprezan i ne treba nasesti na trikove onih koji težnju za boljim snom žele da unovče.

Sleepmaxxing ima svoje dobre strane

Uspostavljanje noćne rutine, opuštanje i odlaganje telefona barem sat vremena pre spavanja svakako ne mogu da naškode. Sve su to načini koji relaksiraju telo i um, a na kraju pomažu da se lakše i brže zaspi. Upravo to su saveti mnogih koji su isprobali sleepmaxxing trend. Činjenica je da je san jedan od važnijih faktora kada je naša fizička i mentalna dobrobit u pitanju. Odraslima treba minimum sedam sati sna, a dobar san znači i bolje funkcionisanje organizma, te bolje raspoloženje. Takođe, ako trenirate, dobar san znači vam još više jer telu daje priliku i vreme da se zaista oporavi između treninga.

Dobar san jamči nam i bolje pamćenje, prema istraživanjima smanjuje i rizik od kardiovaskularnih bolesti, zatim dijabetesa tipa 2, a snižava i stres. U tom smislu, sleepmaxxing može biti itekako koristan trend jer konačno sebe i svoju dobrobit stavljate na prvo mesto.

Korisni sleepmaxxing saveti

Kako se na internetu može pronaći zaista svašta, izdvojili smo nekoliko proverenih i korisnih saveta koji mogu pomoći u poboljšanju kvaliteta sna. Najpre, izbegavajte konzumaciju kofeina šest sati pre spavanja. Zatim, vežbajte redovno, ali izbegavajte treninge visokog intenziteta pre spavanja. Uz to, uspostavite rutinu, idite da spavate i budite se u isto vreme svakog dan. Spavaća soba treba da bude mračna i hladna, ali ostavite odškrinute roletne kako biste ujutro imali izvor prirodnog svetla.

Potencijalne opasnosti

Kao i svaki viralni wellness trend i ovaj sa sobom nosi potencijalne opasnosti. Prva od njih je svakako rizik da ljudi počnu da opsesivno prate svoj napredak. Ako imate pametne satove ili narukvice koji prate i analiziraju vaš san, lako je uvući se u konstantno proveravanje zabeleženih podataka. To, ipak, može dovesti do povećanog stresa i anksioznosti ako ne postižete zadate ciljeve. Sve to rezultira začaranim krugom praćenja spavanja, stresiranja oko nedovoljno dobrog spavanja i ponovo lošeg sna.

Ortosomnija

Ako to konstantno proveravanje i praćenje postane zaista ozbiljno, moguće je razviti ortosomniju, tzv. bolest modernog doba. Ona označava opterećenost potrebom za savršenim snom. Ovaj poremećaj posebno se javlja kod onih koji poseduju uređaje za praćenje sna. Oni, svakako mogu biti korisni, ali u određenoj meri. Ako se pređe granica i ako neko krene opsesivno da prati sve zabeležene podatke, to je već problem i uređaji sami po sebi, umesto da pomažu, postaju izvor poteškoća.

Neproverene informacije

TikTok, kao i druge društvene mreže, vrelo su informacija – kako tačnih, tako i onih neproverenih i netačnih. Problem nastaje kada korisnici sve što čuju shvataju kao činjenicu bez provere da li je nešto istinito i tačno. Kada je sleepmaxxing u pitanju, oni bez provere isprobavaju razne trendove, suplemente i napitke. Pre nego što se upustite u isprobavanje bilo čega što ste videli na društvenim mrežama, dobro proverite da li vredi i da li je sigurno.

Koji je zaključak?

Dobar san svakako mora biti prioritet jer on utiče na naš organizam i našu psihu. Pokušaji da poboljšate kvalitet sna su dobrodošli, ali ni u tome se ne sme preterati. Što više želite da zaspite i što se više brinete oko toga, to ćete gore spavati. Neki saveti s društvenih mreža mogu biti korisni, ali pre nego što probate bilo kakve trikove, najbolje se posavetujte s lekarom.

Sleepmaxxing sam po sebi nije štetan trend. Što god radili kako biste se pobrinuli za sebe i poboljšali kvalitet svog života, ne može biti loše, pogotovo u današnje ubrzano vreme. Ipak, bitno je znati filtrirati informacije i razlikovati korisne od onih potencijalno štetnih.

Tekst preuzet sa: Journal.hr.

Foto: Instagram (@fakander, @angelickpicture, @hannaschonberg)

Učitati još
Zatvori