

Žensko zdravlje je (najzad) postalo glavna tema mnogih savremenih medicinskih (a i svakodnevnih) razgovora. Govorili smo o PCOS-u, o perimenopauzi, a sad je došlo vreme da govorimo i o fenomenu za koji bi mnogi rekli da je često zanemaren. U pitanju je suvoća vagine, a u nastavku donosimo tekst dr Ivone Jovanović koja za Journal deli sve informacije o veoma bitnoj zdravstvenoj temi.
U poslednjim decenijama, žena i njen seksualni život postali su predmet sve većeg interesovanja i otvorenih diskusija.
Suvoća vagine, ili vaginalna suvoća, jedna je od tema koja često ostaje u senci, iako je veoma važna za zdravlje i kvalitet života.
Vaginalna suvoća može uticati na žene svih uzrasta, ali je posebno prisutna tokom menopauze, kada hormonske promene dovode do smanjenja nivoa estrogena. Osim toga, može biti izazvana stresom i stilom života, nekim lekovima, ili čak nekim medicinskim stanjima, kao i nakon operacija kao sto je odstranjivanje materice i jajnika. Simptomi vaginalne suvoće mogu uključivati nelagodnost, svrab i bol tokom seksualnog odnosa, što može negativno uticati na intimne odnose.
Zato je važno da se ovaj problem ne potiskuje, već da se otvoreno razgovara o njemu.
U lošim intimnim odnosima, vaginalna suvoća može dovesti do osećaja frustracije i psihološkog stresa. Kako se komunikacija među partnerima smanjuje, tako se smanjuje i emocionalna bliskost, što može dodatno pogoršati situaciju. Nizak kvalitet intimnog života može uticati na opšte zadovoljstvo i kvalitet života, izazivajući osećaj izolacije, nesigurnosti i niskog samopouzdanja.
Srećom, rešenja su dostupna.
Jedan od savremenih pristupa lečenju vaginalne suvoće uključuje lasersku terapiju. Ova metoda koristi lasersku energiju za obnovu vaginalnog tkiva, povećanje proizvodnje kolagena i poboljšanje elastičnosti. Rezultati su često brzi, a žene prijavljuju značajno poboljšanje simptoma. Laserska terapija može biti posebno korisna za žene koje ne žele ili ne mogu koristiti hormonske terapije.
Osim laserske terapije, postoje i druge opcije koje mogu pomoći u ublažavanju simptoma. Od lubrikanata na bazi vode do vaginalnih ovula, žene imaju mogućnost da pronađu tretmane koji najbolje odgovaraju njihovim potrebama. Važno je ne zaboraviti na značaj otvorene komunikacije s partnerima. Razgovaranje o ovim izazovima može otvoriti vrata za bolje razumevanje i rešenje problema. Redovni pregledi kod ginekologa takođe su ključni u praćenju zdravlja i prepoznavanju mogućih problema.
Svi mi zaslužujemo da se osećamo prijatno i sigurno u svom telu.
Ova tema zaslužuje više pažnje i dekonstruisanje stigmi koje je okružuju. Razgovarajmo više o suvoći vagine i pomozimo jedni drugima da pronađemo rešenja koja nam odgovaraju.

Tekst: dr Ivona Jovanović
Foto: Mina Dišljenković / @moshicreative
Stajling: Vanja Pantin / @vanjapantin
Šminka: Jovana Marković / @jovana.mua