Zašto je važno da „No Bra Day” obeležavamo 13. oktobra, ali i svaki drugi dan?
Zašto je važno da „No Bra Day” obeležavamo 13. oktobra, ali i svaki drugi dan?

Zašto je važno da „No Bra Day” obeležavamo 13. oktobra, ali i svaki drugi dan?

Svakog 13. oktobra u godini obeležava se No Bra Day, odnosno Svetski dan bez brushaltera. Iako prevod ovog međunarodnog datuma koji je od ključnog značaja u celom svetu može da varira, njegov cilj uvek ostaje isti. Oličen u želji da se žene širom sveta osnaže i ohrabre, te odreknu nošenja brushaltera u cilju podizanja svesti o raku dojke, ovaj dan tradicionalno je ustanovljen tokom 2011. godine – i to u mesecu koji je tokom svih svojih dana obojen u roze.

Svetski dan bez brushaltera – 13. oktobar, ali i svaki drugi dan

Oktobar je, kao deseti po redu mesec u godini, markiran kao Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke. Stoga se tokom čitavog meseca organizuju različiti događaji, te aktivnosti koje za cilj imaju skretanje pažnje i podizanje svesti o prevenciji kada je u pitanju rak dojke. Glavni naglasak stavlja se na njegovu učestalost, prepoznavanje simptoma i važnost pregleda.

Samim tim, No Bra Day osmišljen je pre nekoliko godina kao jedan od načina da se privuče dodatna i nužna pažnja na ovu tematiku. U fokus se stavlja konkretan deo garderobe, a to je grudnjak koji za žene često ume da bude opterećujući. Međutim, ovaj dan nas ujedno podseća i na potrebu da se zdravlje uvek stavlja na prvo mesto – a ne samo tokom jednog meseca.

Ipak, u ovom slučaju, žensko zdravlje dovodi se u vezu sa brigom o grudima, te potrebi da im se posveti dodatna pažnja. Različitih oblika i veličina – baš kao i svi ostali delovi tela – jedino što je bitno jeste da su one zdrave. Samim tim, samopregled dojke predstavlja jednu od metoda koja bi trebalo da postane deo svakodnevne rutine. Štaviše, ona je jednostavna i ne oduzima više od nekoliko minuta.

How to: Samopregled dojke

Samopregled dojke je od ključnog značaja. Glavni razlog za to je činjenica da niko ne poznaje naše telo bolje od nas samih. Iako on nije zamena za specijalistički pregled, ultrazvuk ili mamografiju, samopregled može da bude prvi korak u lečenju. Stoga žena najbolje može sama da proceni kada su se dojke opustile, te ih upravo tada može i opipati.

Svaka žena je u određenoj meri u prednosti u odnosu na doktora jer oseća svoju dojku i u dubini. Sa druge strane, lekar je opipava samo spolja. Dakle, suština samopregleda je da zapamtite strukturu svoje dojke. Opipavanjem dojki, svaka žena trebalo bi da upozna kvržice kako bi među njima mogla da napipa potencijalnu promenu. Iako određene promene u najvećem broju slučajeva ne označavaju karcinom, već ciste ili druge oblike fibrocističnih promena, svaka novootkrivena zahteva dalji specijalistički tretman.

Međutim, ukoliko niste sigurni kako da adekvatno odradite samopregled, pripremili smo kratak vodič. Stoga, neka ovo ne bude jednokratna praksa koju ćete obavljati isključivo tokom Svetskog dana bez brushaltera ili Međunarodnog meseca borbe protiv raka dojke – već jedna od onih koja će vam postati deo svakodnevne rutine.

Foto: Instagram (@hannaschonberg, @lovisaworge)

Učitati još
Zatvori