Zavirili smo u njujorški hotel u kom su odsedali slavni umetnici – a koji je inspirisao i Andyja Warhola
Zavirili smo u njujorški hotel u kom su odsedali slavni umetnici – a koji je inspirisao i Andyja Warhola

Zavirili smo u njujorški hotel u kom su odsedali slavni umetnici – a koji je inspirisao i Andyja Warhola

Njujork je grad večne inspiracije. Da je mesto gde se snovi ostvaruju dokazale su brojne slavne ličnosti koje su upravo tu izgradile karijeru i stekle slavu. Jedan od najslavnijih muzičara 20. veka živeo je u čuvenoj zgradi Dakota, o čijoj istoriji je pisao Journal tim. Njujork i njegovi hoteli posebna su kategorija koja krije brojne tajne tih ličnosti. Jedna od njih je i Andy Warhol koji je šezdesetih i sedamdesetih godina 20. veka postao sinonim za Hotel Chelsea. U čuvenom njujorškom hotelu stvarao je i provodio mnogo vremena. U nastavku, otkrivamo sve tajne ovog hotela.

Hotel Chelsea


Hotel Chelsea nalazi se u Chelsea komšiluku na Menhetnu, u Njujorku. Dvanaestospratnica je izgrađena 1884. godine i od samog početka predstavljala je utočište brojnim piscima, muzičarima i umetnicima. Jedan od njegovih najslavnijih posetioca bio je Andy Warhol, kog je Hotel Chelsea inspirisao na brojne načine. U njemu je provodio mnogo vremena i stvarao, a najpoznatije njegovo delo o hotelu jeste eksperimentalni film The Chelsea Girls.

Andy Warhol i Hotel Chelsea


Hotel Chelsea je šezdesetih godina počeo da privlači pažnju slavnih ličnosti. U njegovoj blizini nalazio se Factory studio, čuveno mesto okupljanja Andyja Warhola. Studio je postao druga kuća brojnim njujorškim umetnicima i ubrzo, kako bi bili u njegovoj blizini, gosti su počeli da posećuju i Hotel Chelsea. Tako su Andy Warhol i Hotel Chelsea postali neodvojiv duo. Ipak, hotel tada nije imao epitet luksuznog kakav ima danas. Naprotiv, bio je oronuo i uložen je napor da bi se renovirao.

Sa izlaskom filma The Chelsea Girls, popularnost hotela naglo je porasla. Otprilike u isto vreme pojavio se i album Blonde on Blonde Boba Dylana, koji je bio jedan od najslavnijih stanara Chelsea hotela. Bez obzira na to što je njegov enterijer smatran neuglednim, hotel je počeo da privlači pažnju javnosti. Tako su u godinama koje su usledile poznati gosti hotela bili i Arthur Miller, Mark Twain i Patti Smith.

Mitovi & legende


Ipak, hotel je i dalje bio daleko od glamurozne lokacije. Sedamdesetih godina njegov enterijer bio je išaran grafitima, a stanari su se neretko borili i sa invazijom bubašvaba i drugih insekata. Pored toga, i kriminal je bio na visokom nivou (u hotelu, ali i Njujorku generalno), te su stanari neretko bivali opljačkani. Negativna reputacija hotela dodatno je pojačana smrću Nancy Spungen 1978. Njen dečko, Sid Vicious, bio je optužen za ubistvo. Ipak, bez obzira na sve ovo, hotel je ostao popularna destinacija za umetnike.

Ubrzo su i turisti postali zainteresovani za Hotel Chelsea – mitovi i legende pročuli su se širom sveta. Iznajmiti sobu ili prespavati u njoj i dalje je bilo jeftino. Osamdesetih godina, svet se okrenuo pank supkulturi, a taj pravac bio je vidljiv i u Hotelu Chelsea. Početkom devedesetih, brigu u hotelu preuzela su deca vlasnika, koja su odlučila i da je vreme za renovaciju. Tako je krenuo put za luksuzu ovog hotela, koji je ranih dvehiljaditih prodat investitorima. Tako je uklonjen rezidencijalni deo hotela, mada isti nastavlja da zbog prethodnih decenija legendarnih priča, privlači turiste i ljubitelje umetnosti.

Učitati još
Zatvori