Togo fenomen: Šta se krije iza ikonične sofe koju svi želimo? 
Togo fenomen: Šta se krije iza ikonične sofe koju svi želimo? 

Togo fenomen: Šta se krije iza
ikonične sofe koju svi želimo? 

Sve češće i češće govorimo o trendovima u modnoj industriji, te se pitamo šta je sa onima koji su kao svoju odabranu kategoriju izabrali enterijer? Kako smo se kroz four-step vodiče trudili da na pristupačan način unapredimo izgled svakog doma, shvatili smo da nismo obradili jednu od ključnih komponenti svakog estetičnog enterijera. Dok u modnoj industriji trendovi često umeju da vode trku i na neuhvatljiv način se brzo pojave a još brže nestanu, i ako ne mislimo da je to nužno loše, u enterijernoj industriji ovaj princip funkcioniše malo drugačije.

Danas razgovaraćemo o jednom vrlo poznatom komadu nameštaja čije smo postojanje slobodno uvrstili u kategoriju fenomena. Immanuel Kant ovaj pojam definisao je kao uočljivu činjenicu ili događaj, dok smo ga mi prepisali Togo sofama. I ako možda i ne znate da im je ime Togo, definitivno ćete prvim pogledom već znati o čemu pričamo. Poznati komad čini apsolutni imperativ chic enterijera, a mi otkrivamo šta se sve krije iza sofe koja se nalazi na samom vrhu (skoro) svačije eneterijerne wishlist-e.

The artist (made in France)


Pre nego se osvrnemo na samu estetiku Togo fenomena, vreme je da se vratimo par koraka (decenija) unazad i osmotrimo ko zapravo stoji iza ovog remek-dela. Francuska diktira modne trendove, ali se ovog puta našla i u ulozi eneterijernog poznavaoca. Priča ove ikonične sofe vodi nas u 1925. godinu. Rođen u dizajnerskoj porodici, sada već poznati dizajner enterijera Michel Ducaroy, od malih nogu pokazivao je interes za ovu estetičnu materiju.

Školovan u lionskoj Ecole Nationale des Beaux Arts poznati umetnik svoj životni put pronašao je u kreiranju nameštaja i dugogodišnjoj porodičnoj ljubavi ka istom. 1952. godine francuski umetnik počeo je sa samostalnim radom dok je dve godine kasnije postao deo Ligne Roset brenda, za čiju je etiketu nastavio da kreira i ekesperinentiše sa mnoštvom inovativnih materijala i tehnika proizvodnje.

The muse (toothpaste)


Dok neki svoje najbolje ideje pronalaze pred spavanje, gledajući u prirodu, u tušu ili pod zvezdanim nebom,  Michel Ducaroy svoj milionski projekat osmislio je po uzoru na pastu za zube. Da, dobro ste čuli pasta za zube i jedno naizgled uobičajeno jutro u potpunosti je promenilo život francuskog kreativca. Gledajući u pakovanje svoje aluminijumske paste, poznati dizajner pronašao je inspiraciju u njenom obliku i odlučio da po uzoru na isti napravi sofu.

The art (Togo)


Nakon samo par brzih skica, izrodila se nova enterijerna senzacija. Prvi modeli Togo sofe pušteni su u prodaju 1973. godine dok se sada za ovaj komad kupuje avionska karta, kontaktira svaki enterijerni vintage shop i ne pita za cenu.

Čar ove sofe nalazi se u njenoj strukturi i činjenici da imate utisak da ležite na oblacima. Svojom unutrašnjosti sačinjenom od mešavine mekane pene i poliestera, sofa postiže ležeran ali i chic izgled. U vreme njenog nastanka prosto je bilo ne moguće napraviti sofu bez nogica ili nekog stabilnijeg podnožija. Te je francuski dizajner demantovao sve ove iskaze i prezentovao jedan od najudobnijih komada nameštaja ikada.

Famozna sofa i pet decenija kasnija predstavlja jedan od najtraženijih enterijernih komada. Dolazi u različitim bojama, teksturama i veličinama. Mesta na kojima možete pronaći ove sofe su u većini slučaja vintage butici ili putem preprodavaca starog nameštaja. Cenovni rang ovog remek-dela je širokog raspona ali možemo reći da je na neki način teško pronaći ovaj komad ispod 2000€.

Učitati još
Zatvori