Kao što i sami već možda znate, wabi-sabi jeste japanska tehnika koja prihvata lepotu prolaznosti i propadanja. Sada, ukoliko sklopite u svojim mislima sledeće. Zamsilite jednostavan i minimalistički dizajniran enterijer sa kombinacijom rustične dekoracije. Ukoliko ste ovako zamislili prostor, bili ste potpuno u pravu. Minimalizam, ili kako oni koji ga ne vole kažu „sterilan prostor“ odavno više nisu trend. No, izgleda da se pobornici ovakvog načina života na sve načine trude da opstanu. Tako se na društvenim mrežama, pogotovo u skandinavskim predelima pojavio i ovaj mikro trend.
Mi smo inspiraicju uspeli da pronađemo u domu popularnog dizajnera enterijera i vizuelnog dizajnera Selamia Bektaşa. On poseduje i svoj lični studio za dizajn, a na svojim nalozima na društvenim mrežama okuplja zavidan broj ljudi koji ga slede. Tako je ovaj jedinstveni dizajner, svesno ili ne, započeo jedan potpuno novi pravac u uređenju enterijera, a mi vam donosimo sve o tome.
Kako da postignete isti efekat u svom domu
Osnovna načela bi bila, zadržite svoj minimalno uređen enterijer međutim potrudite se da unesete što više prirodnih elemenata poput drveta, prute, kamenčića, dekoracije od gline. Cilj svega je da kreirate prostor koji će biti skoro potpuno oslonjen na prirodne matrijale. Izbegavajte materijale koji nisu prirodnog porekla, ili bar ne odaju takav utisak, takođe jarke boje su u ovom slučaju vaš veliki neprijatelj. Slobodno se opredelite za rustični nameštaj, mermerne i kožne elemente. Vaš zadatak je da izvučete kvalitet u svakom smislu te reči, ali ujedno dozvolite i njegovu nesavršensot.
Potpuno prirodnim elementima u svom domu dozvolite tragove korišćenja. Takođe, ukoliko kreirate potpuno nov prostor birajte nove elemente za koje znate da će vremenom dobiti taj šmek. Usresredite se na prirodu, a to uključuje kasnije i dosta prirodnog svetla, do te mere da izbegavate zavese, ali i kombinaciju različitih biljaka koje bi najviše trebalo da čine drvene biljke.
Na najbanalnijem primeru, minimalistički wabi-sabi bi recimo, činio, jednostavan i prostran tepih na kom se vide tragovi korišćenja. Uz spoj prirodnih materijala, dekoracije i te sitne naznake nesavršenosti dobijate skladan prostor u kom zaista možete da se opustite jer napokon živite lepotu prolaznosti i u svom domu.
Cilj je da zavolimo nepravilnosti i otvorimo im vrata svog minimalističkog doma
Ukoliko i dalje imate nekih nejasnoća kako to možete da kombinujete ova dva stila, red je da vam razbijemo svaku sumnju. Minimalizam zahteva veoma čist prostor oslobođen od svega suvišnog. Podjednako i nametaja i dekoracije. Tonovi koji bi odgovarali ovom načinu uređenja doma su zemljani tonovi, nude u kombinaciji sa crnom koja unosi eleganciju u dom. Prilikom izbora dekoracije, sa kojom bi trebalo paziti, birajte one komade koji su nepravilnog oblika, rustični, korišćeni ili tako izgledaju. Ono što može još više da naglasi prostor jeste kombinacija suvog cveća umesto svežeg i vintage komadi. Potrudite se da unesete prirodne elemente na svaki mogući način.
Foto: Instagram