Iako se prilikom traženja inspiracije za sve što ima veze sa arhitekturom najčešće fokusiramo na enterijere stanova ili apartmana koji se nalaze u različitim delovima zemlje i regiona, postoje i one situacije u kojima nam pažnju privuče eksterijer, odnosno fasada. Stoga nas je šetnja ulicama Novog Sada odvela u pravcu kuće koja se, zahvaljujući nesvakidašnjem izgledu, vrlo lako izdvaja iz svoje okoline. Dakle, nije začuđujuće to što je ova kuća u Novom Sadu distinktivna već na prvi pogled. Ipak, nakon što smo zavirili u njen enterijer, shvatili smo da su se minimalistička načela još jednom ispostavila kao dominantna kada je u pitanju uređenje doma.
Pre nego što se fokusiramo na unutrašnjost kuće, bitno je naglasiti da su najveći izazovi arhitektama pri projektovanju bili izduženost parcele i blizina prvih komšija. Pored toga, i pronalaženje načina da se obezbedi maksimalna prirodna osvetljenost unutrašnjeg prostora, te privatnost ukućanima. Međutim, jasno je da je tim koji čini studio a2arhitektura uspeo da prevaziđe ove izazove.
Nesvakidašnja kuća u Novom Sadu
Projektovanjem čipke od opeke koja skriva belu fasadu i otvore u zoni prvog sprata, arhitekte su uspele da kući daju upečatljiv i autentični identitet. Na ovaj način, iako povučena u odnosu na regulacionu liniju ulice, kuća u Novom Sadu koja je dobila naziv VU prati tu granicu i vizuelno se uklapa u niz susednih objekata. Unutrašnje dvorište nadovezuje se na enterijer preko velikih staklenih vrata, i izolovano je od pogleda kako bi porodica u njemu nesmetano provodila slobodno vreme.
Sa obzirom na to da je kuća orijentisana u pravcu sever-jug, dotok prirodne svetlosti obezbeđen je uvođenjem bočnog atrijuma i neprohodne terase. Pored toga, tu su i uzani zastakljeni prorezi na istočnoj i zapadnoj strani.
Kako je postignut osećaj prostranosti i udobnosti?
Prostor je podeljen na dnevnu zonu u prizemlju i noćnu zonu na spratu. Dobar deo dnevne zone zamišljen je kao jedinstven, otvoreni prostor. Ipak, osećaju prostranosti i udobnosti doprinose neutralni i svetli tonovi. Naravno, i pogled na unutrašnje dvorište. U prizemlju se nalaze garderoba, radna soba i toalet. Takođe, tu su ostava i tehnička prostorija kojoj se pristupa sa spoljne strane.
Na spratu su projektovane dve celine. To su roditeljska i dečja zona. Ipak, one su povezane mostićem. Roditeljski deo čine spavaća soba sa izlazom na balkon, kupatilo sa tuš kabinom i hidromasažnom kadom. Pored toga, tu su i garderoba, vežbaonica i sauna.
Sa druge strane, dečje sobe fleksibilno su projektovane tako da mogu formirati jedinstveni prostor. Upotrebom kliznih vrata, postaju tri odvojene prostorije. Deci su namenjeni zasebno kupatilo i terasa sa pogledom na dvorište koju dele sve tri sobe. Takođe, jedna od njih ima izlaz na lođu.
Dakle, iako se – posmatrajući kuću sa ulice – ona na prvi pogled izdvaja iz celine, u njenoj unutrašnjosti svaki deo čini kompaktnu celinu. Krećući se iz donjeg u gornji sprat, te prelazeći iz roditeljske u dečju zonu, postaje jasno da je svaki kutak unutar ove kuće odlično promišljen. Stoga je ona još jedna u nizu onih koje ćemo sačuvati u folderu koji nosi naziv house & appartement inspo. Naposletku, sigurni smo da ćete to učiniti i vi.
Foto: Relja Ivanić / SuperProstor