Kamena kuća u Perastu zbog koje preispitujemo moderne trendove u dizajnu enterijera
Kamena kuća u Perastu zbog koje preispitujemo moderne trendove u dizajnu enterijera

Kamena kuća u Perastu zbog koje preispitujemo moderne trendove u dizajnu enterijera

Kada je u pitanju tema koja se tiče idealnog prostora za život, mišljenja su uvek podeljena. Pojedini preferiraju život u stanu ili apartmanu, dok se drugi opredeljuju za kuću sa velikim dvorištem. Isto može da se kaže i kada je u pitanju uređenje enterijera. Dok će se jedna kategorija pojedinaca opredeliti za što moderniji izgled, drugi preferiraju malo drugačiji pristup. Stoga oni inspiraciju pronalaze u trendovima koji su nekada bili zastupljeni i aktuelni. Oni se ne odnose samo na nameštaj, već i na podove i zidove, odnosno svaki kutak unutar doma. Ipak, pojedini se odlučuju da iskombinuju tradicionalna načela sa savremenim pristupom, a ovakav enterijer jedno je od glavnih obeležja kada je u pitanju kuća koja se nalazi u Perastu.

Idealan spoj tradicije i modernosti

Kuća u Perastu smeštena je u starom gradskom jezgru u kom se nalaze objekti koji su izgrađeni u 18. i 19. veku. Činjenica da se oni nalaze pod zaštitom UNESCO-a podrazumevala je da kamena fasada ostane nepromenjena – a upravo to vidljivo je i kada je u pitanju kuća za čije unapređenje je Studio Fluid kao glavnu konstantu koristio inovativnost.

Međutim, neophodno je naglasiti da se – zbog guste izgradnje u Perastu tog vremena – ova kuća razvila po vertikali, na maloj površini. Sa obzirom na to da je stari grad Perasta u padu ka moru, kuće su pretežno orijentisane prema pučini. Stoga je glavna fasada otvorena ka toj strani, a upravo to je i ovde slučaj. Samim tim, servisne prostorije nalaze u zadnjem delu kuće, dok dnevni prostori i sobe imaju pogled ka moru.

Samom objektu se pristupa stepeništem, a ono vodi od morske obale i postavljeno je uz kameni zid na kom se nalazi prolaz za bočni ulaz u malo dvorište, u kom je smešten glavni ulaz. U skladu sa propisima, fasadni prozori i vrata obojeni su u belo i zadržane su njihove postojeće podele.

Prelazak iz eksterijera u enterijer

Kuća je podeljena na prizemlje, dva sprata i potkrovlje. U zoni prizemlja smešteni su dnevni prostori, a na višim spratovima nalaze se spavaće sobe, sa još jednim kupatilom na prvom spratu.

Iako su pojedine stavke izmenjene, zadržana je postojeća podela prostora po spratovima. Dakle, u prizemlju je formirana kuhinja, koja se nadovezuje na dnevni boravak i trpezariju. U prizemlju se nalazi i toalet sa vešerajem. Na ostalim spratovima formirane su spavaće sobe sa kupatilima. Ovi prostori se međusobno minimalno razlikuju. Međutim, soba na prvom spratu ima slobodnostojeću kadu, soba na drugom spratu poseduje deo za sedenje, a soba u potkrovlju poseduje tuš koji je integrisan u prostor sobe zbog kosine krova u prostoru kupatila, koja je onemogućila postavku tuš kabine.

kuća u Perastu
kuća u Perastu
kuća u Perastu

Upotrebom materijala postignuta je jasnija podela prostora. U dnevnim i noćnim zonama, oni prostor čine prostranijim. Zidovi su od postojećeg kamena, plafoni su beli, a podovi su izrađeni od microtopping-a u boji peska. Na taj način, postignuto je toniranje prostora, a njega odlikuje monolitnost.

Klupa u dnevnom boravku je takođe izlivena od microtopping-a, prelivajući se iz poda u vertikalnu površinu i sedište, ostvarujući kontakt sa kamenim zidom. Pored toga, i stepenište je izvedeno od microtopping-a.

kuća u Perastu
kuća u Perastu
kuća u Perastu
kuća u Perastu

Tamna drvena obloga u kupatilima i ostavama suprotstavljena je svetlim nijansama podova, zidova i plafona. Kao stub koji od prizemlja vodi do potkrovlja, ona prenosi kolorit na unutrašnjost spavaćih soba. Kuhinja i svi ugradni elementi u prostoru takođe su izrađeni od tamnog drveta. Komadni nameštaj izveden je u kombinaciji svetle tkanine i svetlog drveta. Na taj način, ostvaren je potpuni sklad između boja, materijala, spratova i svih ostalih elemenata – a upravo zbog toga nam je kuća u Perastu još jedna inspiracija za uređenje doma.

kuća u Perastu
kuća u Perastu

Foto: Jovana Rakezić / SuperProstor

Učitati još
Zatvori