Stakleni blokovi u enterijeru su ponovo u trendu
Stakleni blokovi u enterijeru su ponovo u trendu

Stakleni blokovi u enterijeru
su ponovo u trendu

Dok pretražujemo Pinterest u potrazi za inspiracijom u dizajnu enterijera, primećujemo da se jedan materijal posebno izdvaja zbog svog retro šarma i savremenog izgleda. Danas se u našem fokusu nalazi stakleni blok i njegova upotreba u dizajnu enterijera. Nekada je ovaj materijal bio simbol industrijskih zgrada i socijalističke arhitekture, a danas je postao nezaobilazan element modernog enterijera, donoseći spoj nostalgije i praktične estetike.

Stakleni blok: Brief history

Staklene blokove je prvi put patentirao francuski arhitekta Gustave Falconnier 1886. godine. Njihova popularnost je procvetala tokom dvadesetih i tridesetih godina prošlog veka, u sklopu Bauhaus i Art Deco pokreta. Čuveni arhitekta Frank Lloyd Wright je ove staklene cigle koristio u svom dizajnu zbog njihove mogućnosti da na suptilan način povežu unutrašnje i spoljašnje prostore.

Na našim prostorima, stakleni blokovi su zaživeli u periodu socijalizma. Tada su često korišćeni kao estetski način da se osvetle hodnici zgrada. I danas su vidljivi na mnogim mestima u Beogradu, pa ih možete videti na na određenim objektima dok šetate gradom. Njihova upotreba nas vraća u vreme kada je funkcionalnost, pored estetike, bila prioritet u arhitekturi.

Povratak staklenih blokova u savremeni dizajn

Nakon što su dominirali enterijerima 80-ih godina, stakleni blokovi se polako vraćaju na dizajnersku scenu. Dok i dalje traje debata, da li je ovaj materijal stvar prošlosti ili emerging trend, jedna stvar je sigurna- upotreba ovog materijala dodaje šarm prostoru. Njihova sposobnost da kombinuju igru svetlosti i teksture ih čini idealnim za moderne prostore. Bez obzira na to da li se koriste kao pregradni zid u prostoriji, detalj u kupatilu ili dekoracija u kuhinji, stakleni blokovi pružaju jedinstven spoj prozračnosti i privatnosti. Osim što enterijeru dodaju seksi vibe, njihova upotreba je prisutna i u megalomanskim zgradama koje na ovaj način izgledaj ultra chic.

Osim estetske vrednosti, njihova upotreba je i praktična. Već smo pomenuli njihovo svojstvo da propuštaju svetlost sa jedne strane, dok grantauju privatnost sa druge. Pored toga, oni imaju odličnu zvučnu i termoizolaciju. Ovaj materijal dolazi u raznim bojama i teksturama, što otvara mogućnost za kreativno izražavanje u dizajnu enterijera. Jedan od vodećih proizvođača Seves Glassblock na svom Instagram profilu čestu deli kolaboracije sa dizajnerima i arhitektama. Na taj način nas podseća na višestruku upotrebu ovog materijala. Osim toga, brend je već pripremio kolekciju blokova u boji Mocha Mousse, inspirisana Pantone bojom godine za 2025.

Stakleni blokovi nisu samo funkcionalan dodatak, već dizajnerski detalj koji svaki prostor može učiniti sofisticiranim uz dašak nostalgije.

Učitati još
Zatvori