Nakon što smo zavirili u enterijere salonca na Obilićevom vencu, stana koji oživljava duh Japana, te stana na Vračaru zbog kog ćete možda poželeti da preuredite svoj dom na nešto drugačiji način – prostorno se zadržavamo na istom mestu. Ipak, ovaj put se u našem fokusu našao stan u Beogradu koji je opremljen u minimalističkom stilu i u kom su dominantne neutralne boje. Pored toga, posebna pažnja posvećena je materijalima kao što su drvo i različite tkanine, a u gotovo svakom njegovom kutku možete da pronađete inspiraciju za opremanje enterijera.
/ S T A N _ K D L .
Stan u Beogradu – koji je poneo naziv KDL – nalazi se u novoizgrađenoj zgradi kondominijumskog tipa. On je projektovan za potrebe četvoročlane porodice sa kućnim ljubimcem, čiji se život odvija na relaciji između urbanog gradskog okruženja i vikendice u ruralnoj zoni. Sa obzirom na to da su ovoj porodici svojstveni česta tranzicija, pokret i promena, koncept enterijera nastajao je na osnovu njihovih želja i potreba.
Pozicija i orijentacija stana omogućavaju dobru osunčanost, kao i široke vizure. Upravo to stvara utisak intime koju pruža život u kući. Istovremeno, i dozu izolovanosti u odnosu na veliku zajednicu u zgradi. Pokret, udobnost i igra svetlosti i senki bili su neki od glavnih izvora inspiracije arhitektama prilikom izrade projekta ovog enterijera. Štaviše, iza projekta stoji Unknown Studio koji predstavlja fuziju strasti i pasija, te iskustava svih članova tima.
/ S T R U K T U R A .
Prema strukturi, stan je podeljen na dnevnu i noćnu zonu. Ulazni deo nalazi se u sredini ovih zona i direktno uvodi u prostor otvorenog plana. U njemu su objedninjeni kuhinja, trpezarija i dnevni boravak sa izdvojenim i kompaktno opremljenim radnim kutkom. Takođe, upotreba ogledala u kuhinjskom delu omogućuje refleksiju dnevne svetlosti. Ona dolazi preko velikih prozora i terase.
Za uređenje enterijera birani su različiti materijali. Neki od njih su drvo, tkanine, kože i ogledala. Takođe, u fokusu su tople nijanse bele, bež i braon boje. Posebno dizajnirani komadi nameštaja i zidne dekoracije doprinose bogatstvu suptilnih tekstura. One u sadejstvu sa prirodnom svetlošću iznova transformišu ambijent tokom dana.
Hodnik u noćnoj zoni razdvaja master spavaću sobu i dve manje dečije sobe s jedne, i dva kupatila i vešernicu, s druge strane. Za uređenje ovog dela stana birani su isti neutralni tonovi i prirodni materijali. Štaviše, upravo oni stvaraju udobne ambijente za odmor.
Spajanje postojećeg i novog dozvoljava dizajnu da komunicira kroz konflikt – sa okruženjem, drugim elementima ili pak nečim trećim. Stoga dizajn koji potpisuje Unknown Studio teži tome da istakne kvalitet življenja, a da u isto vreme vodi računa o osetljivosti investicionih potencijala. Upravo to vidljivo je i kroz stan u Beogradu koji može da vas inspiriše za opremenje enterijera neutralnim i toplim bojama, te materijalima kao što su drvo i tkanine.
Foto: Jovana Rakezić / SuperProstor