Mali stanovi uvek predstavljaju povod za otvaranje tematike koja se tiče odgovora na pitanje kako se određeni prostor može iskoristiti na najbolji način. Ovaj proces u isto vreme može da bude težak, ali i zanimljiv, te idealan za eksperimentisanje sa enterijerskim elementima, nameštajem i dekoracijom. Sve što je neophodno jeste da budete kreativni, kao i da se u realizaciji ideja konsultujete sa arhitektama i stručnjacima koji će vam pomoći da sve zamišljeno sprovedete u delo. Štaviše, kao inspiracija može da vam posluži i stan u naselju Novi Dorćol u koji smo zavirili. Njegova glavna obeležja su minimalizam i neutralne boje, te se može opisati kao ambijent koji zadovoljava estetske i funkcionalne standarde.
Upoznavanje sa prostorom
Enterijer studija od 34 metara kvadratnih trebalo je urediti za život jedne osobe ili para. Zbog izuzetno male kvadrature stana, ali i nemogućnosti uvođenja pregradnih zidova, glavni izazov je bio osmisliti funkcionalno rešenje za odvajanje noćne i dnevne zone. Upravo zbog toga je bračni krevet sa dve strane ograđen staklenim pregradama. Na taj način je napravljena suptilna vizuelna barijera.
Vrata na staklenom boksu okrenuta ka trpezariji su klizna. Ona se oslanjaju na drveni postament koji se proteže celom dužinom kreveta i služi za odlaganje stvari. S obe strane kreveta je ostavljen prostor za komotno ustajanje, te je postavljen mali noćni sto. Na taj način je smanjen utisak skučenosti, a postignuto je povezivanje sa dnevnim boravkom.
Less is more
Uprkos veoma ograničenom prostoru, odabranim rešenjima, te svedenim i udobnim komadima nameštaja stvoren je ambijent koji je u isto vreme funkcionalan, praktičan, moderan i jedinstven. U stanu dominiraju svetle i neutralne boje. To su bela, bež i siva. Pored toga, brodski pod i detalji od prirodnog drveta unose toplinu u prostor. Poseban koloristički akcenat dat je maloj kuhinji. U njoj je za viseće i podne elemente koji skrivaju kuhinjske uređaje odabrana moderna, tamna indigo plava nijansa.
Autentičan stan u naselju Novi Dorćol – u kom su svi segmenti i detalji prisutni sa razlogom – predstavlja projekat Milice Prlainović. Osnovna načela njenog rada su, pre svega, usklađivanje individualizma svih klijenata sa funkcionalnošću, a upravo to oličeno je i kroz ovaj stan. Stoga on dokazuje tezu da je manje – ponekad – zaista više, a da je toga neophodno da se setimo i kada je reč o unutrašnjem uređenju doma.
Foto: Jovana Rakezić / SuperProstor