Interior diaries: Stefan Burmazević otvara vrata porodične kuće i otkriva sve o #projekatkuća
Interior diaries: Stefan Burmazević otvara vrata porodične kuće i otkriva sve o #projekatkuća

Interior diaries: Stefan Burmazević otvara vrata porodične kuće i otkriva sve o #projekatkuća

Uređenje enterijera neretko može doprineti tome da određeni prostor nazivamo domom, mestom kom se najradije vraćamo, u kom možemo da pričamo ali i da ćutimo satima. Dom predsatvalja našu mirnu oazu i mesto koje nas vraća na fabričko podešavanje kada nam je ono potrebno. Isto kao što mi dišemo kao ljudska bića i kompleksni organizmi, i prostor diše. On oseća i projektuje energiju koja ga oblikuje. Nekada, poželimo da dom sagradimo iz početka ili mu možemo dati novi život renovacijom.

Poznati fotograf Stefan Burmazević, čiji stan predstavlja naš #interiorcrush, ekskluzivno za Journal otvorio je vrata svoje renovirane porodične kuće na kojoj je radio mesecima. Projekat kuća otvorio je poznatom fotografu nove vidike, doneo mnoštvo iskustava i još više ga zainteresovao za oblast uređenja enterijera. Sa poznatim fotografom razgovarali smo o svim razvojnim etapama projekta, njegovoj realizaciji, pečetku ali i kraju, poveznici fotografije i dizajna enterijera kao i pravcima koji ga inspirišu, a otkrio nam je nešto i o svojim budućim planovima koji kao svoj fokus selektuju upravo uređenje enterijera.

Stefan Burmazević: Enterijer priča Projekat kuća
Stefan Burmazević: Enterijer priča Projekat kuća
Stefan Burmazević: Enterijer priča Projekat kuća
  • S obzirom na to da si znan kao fotograf, te neretko okolinu posmatraš kroz objektiv estetike, koje su ključne poveznice između fotografije i dizajna enterijera koje si do sada uvideo?

Ceo moj život je povezan sa umetnošću, tačnije to me je uvek interesovalo. Crtanje, kasnije fotografija ali i razmišljanje o arhitekturi kao osnovnim studijama. Put me je odveo na drugu stranu ali eto je ta prisutnost. Preko deset godina se bavim fotografijom i sada posle dva projekta, stana i kuće, definitivno mogu reći da poveznica jeste sloboda kreativnosti i autentičnost sopstvene ličnosti koja se prikazuje kroz fotografiju i dizajn enterijera. Sada kada ljudi vide moj Projekat kuća kažu – To si tako ti. Eto, to je to. Prepoznatljivost.

Stefan Burmazević: Enterijer priča Projekat kuća
  • Kako si se odlučio da kreneš u proces renoviranja kuće?

Ceo proces je bio planiran pre par godina ali je sada došlo do realizacije. Deo kuće koji sam renovirao je bio u lošem stanju te je bilo neophodno srušiti ga i zidati od temelja. Ovo predstavlja veoma veliki projekat za mene jer je cilj bio da se završi do zime, i uspeo sam.

Stefan Burmazević: Enterijer priča Projekat kuća
  • Da li si sarađivao sa dizajnerima ili arhitektama kada je ovaj projekat u pitanju?

Moram priznati da sam želeo da samostalno učestvujem tako da – it’s all my idea. Imao sam jasnu viziju kako to treba da izgleda, papir i olovka, crtanje, istražvanje materijala, traganje za stručnim ljudima, skoro pa i projektovanje, nadglednje… Posle celog ovog procesa mogu reći samo – svaka čast svima na stpljenu i zivcima, nije bilo lako. Jako me interesuje i ta sfera pa se možda malo angažujem i po tom pitanju.

Stefan Burmazević: Enterijer priča Projekat kuća
Stefan Burmazević: Enterijer priča Projekat kuća
  • Koliko, i da li, se stil enterijera koji si izabrao kada je u pitanju Projekat kuća razlikuje od stana u kom živiš? Da li si želeo da ta dva objekta budu jedan drugom komplementarni ili si se odlučio za potpuno drugačiju enterijer priču?

Moj prvenac #projekatstan je nešto u čemu sam beskrajno uživao, toliko sam želeo i čekao taj momenat kada ću opremiti taj svoj stan i on izgleda baš kako sam zamišljao. Sada, nakon nekog vremena osećaj koji imam kad sam u njemu ne može da se opiše. Spokoj, mir, zaista neka prelepa energija. To je bilo presudno kada je u pitanju Projekat kuća – osećaj, i emotivni i enterijerski. Dobre stvari ne treba menjati.

Stefan Burmazević: Enterijer priča Projekat kuća
  • Koliko dugo radiš na ovom projektu i čemu te je naučio?

U januaru ove godine smo pričali o renoviranju, a realizacija je već krenula krajem februara. U oktobru je već bilo useljivo te sam čekirao svoj cilj za ovu godinu što je sjajno. Ali, veliko ALI, definitivno je bilo dosta stresno. Ipak, naučilo me je strpljenju kao i da ne ide uvek sve po planu. Postoje stvari koje ne možemo predvideti i to moramo prihvatiti. Imam utisak da to još nisam u potpunosti savladao.

Stefan Burmazević: Enterijer priča Projekat kuća
  • Prilikom odabira nameštaja i aksesoara za dom, koliko si se fokusirao na komfor a koliko na estetiku komada koje biraš?

Bilo je pola-pola. S obzirom na to da nam je to porodična kuća, bilo je izazovno. Što se komfora tiče bilo mi je jako bitno da prostor diše, te sam uskladio i ostale elemente za dodatno odlaganje jer je to uvek potrebno. Za estetiku smo se definitivno borili.

  • Koji enterijerski pravac te najviše inspiriše i zašto?

To je definitivno kombinacija Minimalizma i Japandi stila. Neutralne boje, prirodni materijali kao što je drvo, u kombinaciji sa mermerom, efektni detalji, celokupno mi je bitno da prostor diše i da ima dosta prirodne svetlosti.

  • Koji su ključni aspekti estetičnog enterijera sa tvoje tačke gledišta?

Zaista je potreban plan, vizija, mood board, pravac ka kom će ceo proces ići. Neophodno je istraživanje tržišta, od početka pa i kasnije, da bismo uspeli da određenom prostoru damo nešto svoje. Energija u prostoru je takođe bitna stavka kako bi enterijer bio svoj. Svi imamo različite ukuse, ali kada kročiš u određeni prostor to je ono što zrači.  Svakom bih preporučio da učestvuje u sopstvenom projektu, da istraži i da bira elemente za svoj enterijer jer je to način da zaista shvati šta zapravo želi. Bitno je fokusirati se na određene segmente u stanu, primera radi na fotelju koja će biti zvezda dnevne sobe, a kasnije možete naći pristupačniju garnituru i postići balans. Odličan primer za ovaj pristup uređenju enterijera definitivno je Zara Home plafonjera koja predsatvalja zvezdu prostorije, a o njoj ste već pisali.

  • Iz dosadašnjih formata koje si plasirao na društvenim mrežama uvideli smo da si ljubitelj ambijentalnog svetla. Koliko ono zapravo ima uticaj na celokupan izgled prostora?

Veoma ga volim. Sveće su mi definitivno Noº1, svetlost koju pružaju, ujedno i  miris celog prostora – za mene su one najbolji izbor u svakoj prostoriji. Stone lampe isto tako, toplim tonom svetlosti relaksiraju. Što se mene tiče – ambijentalno svetlo čini prostor toplijim i veoma utiče na njegov izgled.

  • Koji je sledeći enterijerski projekat koji možemo očekivati od Stefana?

Sigurno će se nešto desiti, sve velike želje pišem prvog januara i težim ka njima. Sad sam iskusan pa će mi naredni projekti biti lakši.

This or that w / @ponocnijahac


Plisirani ili kožni nameštaj?

Plisirani. Nije mi prijatno da sedim na kožnoj garnituri.

Rustični stil ili minimalizam?

Minimalizam

Ogledala u prostoru – da ili ne?

O da, velika. 

Japandi ili skandinavski stil?

Japandi. 

Estetika ili komfor?

 Estetika, jer sa ovom estetikom dobijam komfor. 

Klasika ili trend kada je nameštaj u pitanju?

Trend.

Aluminijum ili hrom u enterijeru?

Aluminijum. 

Togo ili Soriana sofa?

Soriana. 

Kamen ili drvo kao dominantni materijali?

Drvo.

Urbani ili tradicionalni stil?

Urbani.

Ćilimi – yes or no?

Ja lično nisam ljubitelj te estetike, svakako uz neki stil može da se uklopi.

Aksesoari u enterijeru – nikad dosta ili less is more?

Mislim da moji pratioci znaju kako sam reagovao na milje, figurice žaba i kornjača, i keramičkih cvetnih aranžmana. Za mene – less is more.

Učitati još
Zatvori