Journal [ virtuelna ] navigacija obišla je različite krajeve sveta. Od Italije do Australije, vrlo je lako zaključiti da se u svakom skrivenom kutku širom sveta nalaze kuće čiji eksterijeri i enterijeri privlače pažnju već na prvi pogled. Ipak, put oko sveta nas naposletku uvek vrati na početnu tačku, i upravo tada shvatamo da nije potrebno odmaći previše daleko. Štaviše, enterijerski dragulji kriju se u neposrednoj blizini – odnosno, u različitim delovima naše zemlje.
To smo već zaključili kada smo zavirili u vikend kuću između Avale i Kosmaja, te stan u centru Beograda koji je izgrađen četrdesetih godina prošlog veka. Ovaj put, pakujemo kofere i odlazimo do Niša – najvećeg grada na jugoistoku države – u kom pronalazimo nesvakidašnju porodičnu kuću smeštenu na brdovitom terenu oboda stambenog naselja Apelovac.
Simbioza enterijera i eksterijera
Prilikom izgradnje nove kuće, jedna od osnovnih potreba jeste da se stvori funkcionalan i prostran prostor. Ipak, neophodno je da se zadrži i očuva privatnost. U ovom slučaju, to je postignuto velikim dvorištem sa bazenom, ali sa druge strane i zatvorenom fasadom orijentisanom prema ulici.
Netipičan dizajn kuće rezultat je pravougaonog oblika parcele. Glavna inspiracija bio je internacionalni stil u arhitekturi karakterističan za prvu polovinu 20. veka. On se ogleda u jednostavnom izgledu, neutralnim površinama i skladnom volumenu. Kuća ima podužnu osnovu sa izraženom horizontalnom formom, koja je postignuta upotrebom antracit sive boje u prizemlju. Samim tim, spratni blok koji je bele boje dodatno je naglašen.
Skulpturalni karakter postignut je zahvaljujući orijentaciji kuće. Ona je omogućila projektovanje dugačkog uličnog fasadnog fronta sa malim brojem otvora. Ipak, do izražaja posebno dolaze elementi sačinjeni od brisoleja od aluminijumskih profila u dezenu drveta. Oni oplemenjuju fasadu i kuću čine još posebnijom, a nalaze se na uvučenom spratnom delu prednje fasade, te na dvorišnoj strani.
Ipak, ukoliko iz spoljašnjeg pređemo u unutrašnji prostor, on je podeljen u tri glavne celine. Njega čine velika dnevna soba sa kuhinjom i trpezarijom u prizemlju, spavaća soba koja se nalazi na prvom spratu, te naposletku tehnička prostorija i teretana u podrumu.
Prostorna dinamičnost i otvorenost
Prostrano prizemlje u osnovi ima otvorenu formu. Takođe, unutrašnji prostor povezan je dvospratnim prostorom u kuhinjskom delu, betonskim stepeništem i mostom na spratu. Upravo to stvara specifičan ambijent koji nije svakidašnji kada su u pitanju porodične kuće.
Centralni zid u trpezarijskom delu obložen je od prizemlja do sprata drvenim pločama koje unose topao ton u enterijer svedenih boja. Istovremeno, one skrivaju kuhinjske uređaje i pružaju mnogo prostora za odlaganje. Detalji poput osvetljenja doprinose minimalističkom dizajnu, a dodatna dinamika u prostoru postignuta je igrom prirodnog svetla i senki.
Na kuhinju i trpezariju nadovezuje se prostrani dnevni boravak kao centralna prostorija koja se koristi u svrhu okupljanja. On je je celom dužinom otvoren velikim staklenim vratima ka dvorištu i bazenu. Pored toga, upotreba natur betona u enterijeru i prizemnim delovima eksterijera dodatno naglašava povezanost unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora.
Pergola se nastavlja na dnevni boravak, te povezuje unutrašnji prostor sa spoljašnjim i formira novi ambijent van kuće. Takođe, ona se sastoji od dva čelična stuba u obliku slova V koji podržavaju čelične nosače sa lameliranim gredama, ponavljajući izgled brisoleja na spratu. Upravo na ovaj način, uspešno je postignut vizuelni sklad.
Oličenje klasične moderne arhitekture
Projekat, koji je u osnovi namanjen petočlanoj porodici sa kućnim ljubimcem, potpisuje multidisciplinarni arhitektonski studio KontraStudio. On je osnovan 2006. godine, te se skoro dve decenije njegov tim stručnjaka i profesionalaca bavi savremenim prostornim oblikovanjem.
Arhitektonskim i urbanističkim projektovanjem, te dizajnom enterijera i nameštaja, KontraStudio je do sada realizovao mnoštvo objekata različitih razmera. Među njima se našla i porodična kuća u Nišu koja privlači pažnju već na prvi pogled, a upravo kroz ovaj primer lako je zaključiti zašto je ovaj studio dobitnik brojnih nagrada i priznanja u oblasti stambene arhitekture.
Foto: Relja Ivanić / Super Prostor