Kada su u pitanju trendovi, krajem svake godine osvrćemo se na one koji su je obeležili. Istovremeno, svaki novi početak predstavlja idealnu priliku da predvidimo trendove koji će nas inspirisati u budućnosti, odnosno koje ćemo primenjivati u različitim aspektima. Ukoliko se fokusiramo na one koji se tiču uređenja prostora unutar kog živimo ili boravimo, činjenica je da postoji bezbroj mogućnosti, a konačni rezultat zavisi isključivo od želja, preferencija i ukusa pojedinaca. Štaviše, SuperProstor projekti su nam u protekloj godini pružili bezbroj inspiracija i ideja kada je u pitanju dizajn enterijera, a ovo su trendovi koje ćemo slediti i u 2025. godini.
Topao ambijent
Na primeru enterijera stana K25 – koji je projektovan u arhitektonskom birou NorStudio – topao ambijent ističe se kao jedna od glavnih ideja vodilja kada je reč o uređenju prostora u kom živimo. On je postignut korišćenjem prirodnih materijala i jednostavnih linija. Slog riblje kosti masiv parketa, nekarakterističnih dimenzija i specijalne završne obrade, dodatno obogaćuje prostor i daje mu dozu sofisticiranosti.
Posebnu eleganciju ovom prostoru daje i izuzetna visina plafona, koja je dodatno naglašena draperima toplih tonova. Takođe, kamen u kuhinji se posebno ističe zbog svojih prirodnih šara i prozirnosti na pojedinim mestima. To je dodatno naglašeno LED trakom skrivenom u konzolnoj polici, izrađenoj od istog kamena. Pored toga, u gornjem nivou kuhinje korišćeni su elementi od stakla kako bi se dobilo na prozračnosti.
Skulpturalno stepenište
Projekat enterijera porodične kuće u Beogradu nastao je u arhitektonskom studiju Nooto, a stepenište je u ovom enterijeru iskorišćeno kao glavni motiv koji nas inspiriše. Ono – funkcionalno i estetski – povezuje suteren, prizemlje, sprat i potkrovlje izrazito malih spratnih površina.
Skulptoralna obrada stepeništa ogleda se u izboru prirodne palete boja i materijala, poput drveta, teraco kamena i suptilne teksture zidova, kao i u prefinjenim detaljima obrade. S druge strane, zenitalno osvetljenje i dekorativna rasveta dodatno ističu kvalitete prostora.
Pomenuti materijali, svetlo drvo i teraco, korišćeni su u svim prostorijama ove kuće u manjoj ili većoj meri, u vidu podnih i zidnih obloga, kuhinjskih elemenata i nameštaja po meri. Na taj način je uspostavljeno vizuelno jedinstvo različitih ambijenata, ali i minimalistički dizajn. Dakle, teksture i šare kamena, drveta i ratana daju ovom prostoru neutralnih boja izuzetnu dinamiku i živost. Na taj način, nastaje umirujuća i snolika atmosfera.
Neutralni okvir za odmor
Neutralne boje u enterijeru – braon, bež, siva, crna i bela – su mnogima omiljeni izbor kada je u pitanju opremanje doma različitim elementima. Štaviše, one su najbolje rešenje za stvaranje prijatne atmosfere. Pored toga, ovakve nijanse omogućuju eksperimentisanje sa detaljima u jarkim bojama.
Domovi u kojima dominiraju neutralni tonovi mogu da deluju svetlije i otvorenije. Takođe, umirujuće boje poput ovih mogu da podstaknu osećaj elegancije u enterijeru. Upravo to je slučaj i kada je u pitanju Vidin dom – kuća za odmor smeštena na uzvišenju čiji je projekat rekonstrukcije nastao u arhitektonskom studiju SOBA+. Štaviše, ova kuća je rekonstruisana tako da vlasnicima posluži kao neutralni okvir za odmor i uživanje.
Otvaranjem i povezivanjem prostora unutar Vidinog doma kreirani su prozračni ambijenti u kojima ništa ne ometa pogled. Obloge od prirodnog mediteranskog kamena kanfanara protežu se kroz sve prostorije u kući, pružajući fine refleksije svetlosti i kontrast toploj nijansi tropskog drveta iroko korišćenog za izradu plakara.
Mekane zavese od prirodnog lana postavljene su uz sve prozorske otvore. Prema potrebi, one suptilno zamagljuju pogled. Funkcionalni i vizuelno neopterećeni prostori korisnike upućuju na interakciju sa spoljašnjim okruženjem. Samim tim, oni čine ovaj dom toplim mestom za odmor u kom je veza s morem i prirodom na prvom mestu.
Drvo, beton i vibrantni koloristički akcenti
Projekat rekonstrukcije stana HM, nastao u arhitektonskom birou B11, baziran je na ideji o stvaranju jedinstvenog fluidnog prostora dnevne zone. Uklanjanje postojećih pregradnih zidova i ugradnih elemenata omogućilo je objedinjavanje prostora i ogoljavanje skeletnog konstruktivnog sistema od betona. Upravo on – u kombinaciji sa toplim tonovima drveta i tekstila – postaje deo estetike dizajna.
U osnovi neutralnih boja, enterijer je oživljen harmonično raspoređenim jarkim kolorističkim akcentima, koji unose vibrantnost u prostor. Time je napravljen dinamičan odnos između komadnog nameštaja, umetničkih dela, dekoracije i konstruktivnih elemenata u stanu. Upravo zbog toga, ovaj stan nam je jedna od glavnih inspiracija za uređenje enterijera u 2025. godini.
Miris primorskog pejzaža u enterijeru
Smešten na padini jednog od najlepših lokaliteta u Herceg Novom, u okviru stambenog kompleksa projektovanog i građenog devedesetih godina prošlog veka, nalazi se apartman na Savini, čiji projekat enterijera potpisuje Inka Studio. Kao tipičan predstavnik apartmana u neposrednoj blizini mora, stan sadrži sve karakteristične elemente koji bi trebalo da podsete i ukažu na lokalitet u kome se nalazi.
Tako su za zidove korišćeni beli prirodni kamen i obloge od tamnog drveta. Pod je od brodskih dasaka, a tavanica u svim prostorijama ima izražene drvene grede. Ugradni i komadni nameštaj u celom stanu izrađen je od prirodnih materijala gde se prepliću drvo, ratan, kamen, ali i lan, svila i pamuk. Tople nijanse bele i bež u kombinaciji sa različitim nijansama drveta i uz poneki zagasito zeleni detalj dominiraju u čitavom stanu.
Autentičnost i savremeni dizajn
Rekonstrukcija stana u potkrovlju, u zgradi staroj skoro sto godina, izvedena je prema projektu Studija Štafeta i podrazumevala je prevazilaženje velikih izazova zbog starosti objekta, zatečenog rasporeda prostorija i nosećih stubova, te kreiranje objedinjenog, osvetljenog i funkcionalnog prostora.
Ipak, unutar ovog stana smelo su smelo iskombinovani moderni i rustični elementi koji privlače pažnju već na prvi pogled. U prostoru su sačuvane originalne krovne grede, te ogoljeni zid od cigala koji dodatno doprinosi autentičnosti ambijenta. Ipak, nameštaj je u velikoj meri pravljen po meri. Celokupan prostor obogaćen je biljkama, tekstilnom dekoracijom, rasvetom od ratana, te ličnim i porodičnim uspomenama. Stoga, kada su u pitanju trendovi i dizajn enterijera, ovaj stan predstavlja (još jedan) SuperProstor projekat čije fotografije dodajemo u folder za inspiracije.
Foto: SuperProstor / Relja Ivanić, Mladen Jovanović, Jovana Rakezić, Milan Ilić