Da li su tamne boje zidova još jedan prolazni trend ili će ostati kao dugotrajan element dizajna enterijera?
Da li su tamne boje zidova još jedan prolazni trend ili će ostati kao dugotrajan element dizajna enterijera?

Da li su tamne boje zidova još jedan prolazni trend ili će ostati kao dugotrajan element dizajna enterijera?

Nakon što smo posetili 1102 Design Space kancelarije i otkrili u kakvom okruženju rade arhitekte, te čekirali novi projekat Space Drafts studija, nismo mogli a da se ne zapitamo: u eri svetlog minimalizma da li tamna boja zidova predstavlja trend ili je tu da ostane? U navedenim vrhunskim arhitektonskim ostvarenjima više smo bili svedoci bright minimalističke ere, a samo ponegde smo se sreli sa tamnim bojama i to samo u kontrastnom odnosu sa belim senkama. Međutim, kako u savremeno doba imamo priliku (i dozvolu) da zavirimo u svačiji dom putem društvenih mreža, primetili smo rastući trend tamnih nijansi koje prevladavaju zidovima.

Termin trend koristimo s oprezom, s obzirom na to da ćemo u daljem tekstu razmišljati o tome da li su tamni zidovi zapravo deo stila koji će se zadržati u svetu dizajna enterijera.

Tamni zidovi – trend ili dugotrajan element?


Bili smo svedoci velikog porasta popularnosti tamnih kuhinjskih elemenata, a sa njima i mediteranskog stila koji sa sobom nosi dosta konstrastnih spojeva. Međutim, izrazito tamne nijanse nakon sveopšte beige ere dolaze kao iznenađenje. Odatle i pitanje da li su deo trenutnog trenda ili predstavljaju talas kom ćemo još dugo prisustvovati. Kako se u bilo kojoj sferi dizajna nijedna stvar nije zadržala zauvek, već se ciklično ponavljala i iznenađivala nas s vremena na vreme, verovatno će to biti slučaj i sa tamnim nijansama zidova.

Danas su tamne boje zidova sve prisutnije u modernom dizajnu enterijera. To nas navodi na pitanje: da li su tamni zidovi prolazan trend ili dugotrajan element koji će se zadržati? U proteklih nekoliko godina, svedoci smo povratka tamnih tonova u različite delove doma, od dnevnih soba do spavaćih i kuhinja. Dok se nekada tamna paleta boja smatrala riskantnom i teškom za implementaciju, sada je sve više dizajnera i vlasnika domova koji biraju tamne nijanse. Jedan od glavnih razloga za rast popularnosti tamnih zidova jeste promena u načinu na koji doživljavamo i koristimo prostor. Dok je svetli minimalizam težio ka stvaranju prostranih i prozračnih enterijera, tamni zidovi unose osećaj intimnosti, udobnosti i luksuza.

Dark bold choice


Psihološki, tamne boje mogu stvoriti osećaj sigurnosti i mira. To ih čini idealnim za prostore kao što su spavaće sobe ili kućne kancelarije. Pored toga, tamne boje često imaju moć da naglase arhitektonske detalje. Kao i da dodaju dubinu prostorima koji bi inače delovali ravno ili monotono. Kada govorimo o praktičnim aspektima tamnih zidova, važno je napomenuti da su današnji dizajneri i proizvođači materijala značajno unapredili tehnike bojenja i osvetljenja. Time su prevaziđeni mnogi izazovi s kojima su se ranije suočavali oni koji su se odlučili za tamne tonove. Na primer, kvalitetne boje sa satenskim ili mat finišom mogu reflektovati svetlost na suptilan način, što sprečava da prostor deluje klaustrofobično ili previše zatvoreno. Takođe, moderna LED rasveta omogućava da se prostorije s tamnim zidovima pravilno osvetle i time stvore željeni ambijent bez obzira na doba dana.

Međutim, i dalje postoji određeni oprez kada je u pitanju primena tamnih zidova u dizajnu enterijera. Jedan od razloga je taj što tamne boje mogu biti zahtevne u pogledu održavanja. Na tamnim površinama se lakše primete ogrebotine, prašina i mrlje. To može biti izazov za one koji žele da njihov prostor uvek izgleda besprekorno. S druge strane, pravilnim odabirom boje i materijala, kao i redovnim održavanjem, ovi problemi mogu biti minimalizovani.

Rešenje je često u balansu


Još jedan aspekt koji se često razmatra jeste uticaj tamnih zidova na ukupni stil prostora. Dok svetle boje obično otvaraju prostor i omogućavaju veću fleksibilnost u kombinovanju sa različitim stilovima nameštaja i dekora, tamni zidovi zahtevaju pažljiviji pristup. Previše tamnih tonova može dovesti do toga da prostor deluje zagušeno ili previše ozbiljno. U tom slučaju je ključno pronaći balans između tamnih i svetlih elemenata. Dizajneri često koriste tamne zidove kao pozadinu za svetliji nameštaj, umetnička dela ili tekstile. Time se postiže dinamičan i uravnotežen izgled.

U savremenom dizajnu enterijera, tamni zidovi se često koriste i kao sredstvo za stvaranje kontrasta i vizuelnog interesa. Na primer, crni ili tamnoplavi zid može poslužiti kao dramatična pozadina za bele police ili umetnička dela u svetlim bojama, čime se stvara vizuelni fokus i dodaje karakter prostoru. Tamne boje takođe mogu biti korišćene za definisanje različitih zona u otvorenim prostorima. Time mogućavaju da se prostor funkcionalno i vizuelno podeli bez potrebe za fizičkim pregradama. S obzirom na sve ove faktore, čini se da tamni zidovi nisu samo prolazni trend, već sve više postaju standard u dizajnu enterijera. Naravno, njihova popularnost može varirati u zavisnosti od trenutnih stilskih tendencija i preferencija vlasnika domova. Međutim, njihova sposobnost da unesu sofisticiranost, dubinu i dramatičnost u prostor je neosporna.

Učitati još
Zatvori