Već smo nekoliko puta zaključili da se u neposrednoj blizini kriju brojni [ enterijerski ] dragulji i projekti kojima je posvećena posebna pažnja. Među njima se svakako nalazi i kuća u Perstu zbog koje smo preispitali moderne tokove u dizajnu enterijera. Ona predstavlja spoj modernosti i tradicije, a posebna pažnja prilikom njenog projektovanja i uređenja posvećena je prirodnom okruženju i materijalima koji su upotrebljeni. Zadržavajući se na istom prostoru, u Crnoj Gori pronalazimo još jednu građevinu koja se lako izdvaja iz celine, a u pitanju je jedinstvena vila na Cetinju. O njoj je čak snimljen i film, a razlog zbog kog je nominovana za nagradu Evropske unije za savremenu arhitekturu jasan je već na prvi pogled.
Villa la Tout
Vila na Cetinju – čiji je pun naziv Villa la Tout – sačinjena je iz dva bloka. Na taj način, jasno je odvojeno privatno od javnog. Raskošna vila je nastala tokom 2013. godine, a njena precizna lokacija je Jankovića Krš iz kog se pruža nesvakidašnji i poseban pogled na Skadarsko jezero.
Unutrašnjost objekta odlikuju čiste linije, te raznoliki volumeni i otvori. Na taj način je posebno naglašen identitet prostora. Pored toga, materijalizacija unutrašnjosti izvedena je u svetlim bojama, kao i prirodnim materijalima. Ovaj specifičan projekat potpisuje ANDUarchitects – dizajnerski studio koji su 2018. godine osnovali Goran Andrejin i Sonja Dubak. Fokus studija je na intuitivnim i održivim rešenjima koja istovremeno uključuju planiranje, arhitekturu i enterijer.
Jednostavni pristupi i elegantna rešenja
Struktura vile je armirano betonska i oličena je u kombinaciji panelnog i skeletnog sistema. Krovovi su ravni i neprohodni, a projektovani su tako da se sa njihovih površina sakuplja voda. Objektu se pristupa pešačkim stazama koje su skladno uklopljene u celokupan pejzaž. Takođe, sa južne strane je formirana mnogima omiljena zona bazena koja je otvorena.
Stoga je u enterijeru i eksterijeru ove vile oličena činjenica da je dizajnerski studio ANDU architects svestan vrednosti kreativnog procesa, značaja društvenog i kulturnog konteksta, te toka izgradnje. Samim tim, postaje jasno da najjednostavniji pristupi neretko vode do najelegantnijih rešenja.
Pored toga, vila na Cetinju specifična je i po donjem bloku koji je izveden u ručno klesanom kamenu. Sa druge strane, gornji blok odlikuju sistem ventilisane fasade i fiksni paneli. Korišćeni materijal je korten čelik koji je, između ostalog, specifičan po snazi i otpornosti na koroziju.
Naposletku, Villa la Tout posebna je i po tome što je nominovana za nagradu Evropske unije za savremenu arhitekturu – Mies van der Rohe award (2015). Takođe, o motivima i načinu nastajanja kuće snimljen je dokumentarni film u režiji Vladimira Todorovića pod nazivom Krš (Karst). Već nakon kratkog pogleda na njen enterijer i eksterijer postaje jasno da je u pitanju vila iz koje je moguće neposredno opaziti prirodne predele – a koja je ujedno sinonim za svedenost, jednostavnost i vanvremensku eleganciju.
Foto: Relja Ivanić / Super Prostor