Poznato je već da je Journal timu slaba tačka dizajn enterijera, naročito sa potpisom lokalno. A kada kažemo lokalno mislimo: unikatno, ručni rad, autorski dizajn, male serije i puno ljubavi. Dodatno kada kažemo lokalno mislimo / i prepoznajemo / pre svega strast prema radu i kreativnom stvaranju.
Sve to krije se u jedinstvenoj kombinaciji niti i teksturama tepiha domaćeg brenda Yume Designe koji su se ovog puta našli na Journal home wishlisti. Privuklo nas je sve – priča koja stoji iza brenda, unikatan dizajn, kolorit i očaravajući patterni. A kako je uređenje doma uvek dobra ideja, odlučili smo da pod noge unesemo malo boje.
u.n.i.k.a.t.
Možda i najtraženiji pojam današnjice – unikat. U svetu u kom su digitalna tehnologija i brza industrija vladavajući trendovi, izrada tepiha i to tafting tehnikom predstavlja povratak ručnom radu i autentičnosti. U ovom kompleksnom procesu ručne izrade, svaki detalj je pažljivo osmišljen i izrađen isplanirano i s ljubavlju. Ne postoje dva ista tepiha, ne postoje dva ista patterna i svaki priča svoju, autentičnu priču. Tako, svedočimo sve češće da unikatno teži da postane mainstream. Još uvek je suviše rano za to, ali tendencije sve više naginju ka sporoj izradi, unikatnim komadima i storytellingu koji priča priču od ideje do realizacije.
Handicraft ponovo in
Iza mladog brenda Yume Designe stoji Nataša Prentović koja je diplomirala Vizuelne komunikacije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Bavi se grafičkim dizajnom i ilustracijama. Beg od digitalizacije je pronašla u ručnoj izradi tepiha. “Već duže vreme osećam potrebu da pobegnem iz digitalnog sveta i pronađem način da svoju kreativnost izražavam na drugačiji način. Kao neko ko je oduvek bio zaljubljen u dizajn nameštaja i enterijera, otkrila sam fascinantan svet izrade tepiha i odlučila da se oprobam u tome. Nakon nekog vremena shvatila sam da veoma uživam u celom procesu i krajnjem rezultatu, te mi je to postalo i više od hobija”, istakla je Nataša.
tafting tehnika
Tehnika kojom se bavi naziva se tafting tehnika, a alat koji koristi je tafting pištolj. Ova tehnika joj omogućava da precizno postavlja niti i stvara teksture koje su jedinstvene i neponovljive. Zahvaljujući tome, svaki tepih koji nastane ima svoju priču i ličnost, a takođe je i unikat. Prema njenim rečima slično je kao i slikanje na platnu uz malo veći fizički napor.
U čitav proces ubraja se i priprema platna i prediva za tafting, a posle i manje interesantne stvari kao što su sređivanje nepravilnosti, usisavanje i završna faza da bi se upotpunio tepih. Ceo proces uči je strpljenju i disciplini. Uz pomoć taftinga nije ograničena samo na dizajn tepiha, već postoji mogućnost izrade i zidne tapiserije, jastučnica, pa čak se može primeniti i u svetu mode.
priroda kao inspiracija
Izvor inspiracije pronalazi u prirodnim oblicima i predivnoj kombinaciji boja koju priroda nudi. Fascinira je kako priroda uspeva da spoji nespojivo i stvori savršenu harmoniju. Upravo ta ideja inspiriše je da eksperimentiše sa nesvakidašnjim bojama i kombinacijama koje nisu očekivane. Svaki tepih koji stvara predstavlja umetničko delo koje može transformisati prostor i uneti dozu originalnosti. Kroz svoje tepihe, želi da kreira komade koji će privući pažnju kupaca koji cene unikatnost i žele da unesu jedinstveni pečat u svoje domove. Jedno je sigurno – Journal tim dodaje na shopping listu Yume Designe tepihe.
Color-blocking je novo neutralno
Ove sezone tokom vladajućeg Wes Anderson trenda unosimo boje – u garderobere, svoje domove i sve pore našeg lifestylea. Predlažemo da vaš početnički enterijer kapital bude upravo jedan od Yume Designe tepiha. Jarke boje i color-blocking tipični su za njihove modele tepiha, a dobra stvar je da se upravo zbog toga idealno slažu kako sa neutralnim home detaljima tako i sa komadima u boji.
Foto: Yume Design