Aloe vera je kraljica naših vrtova, a neretko se u manjim oblicima uzgaja i u našim domovima. Osim što izgleda moćno, ona to i jest. Njena lekovita svojstva otkrivena su kada i ona sama, a to ide u daleku istoriju čak 3000 godina pre Hrista u drevnu Kinu i Sumeru. Od tada ova biljka nezaobilazna je u domovima i svako od nas bi trebao posedovati barem jednu. Donosimo zašto.
Lekovita aloe vera
Aloe vera je ona biljka koju često susrećete u brojnim kozmetičkim preparatima upravo zbog njenih lekovitih svojstava. Ustanovljeno je da gel aloe sadrži preko 240 hranjivih i lekovitih sastojaka i među njima vitamini A, B1, B2, B3, B6, B9, B12, C, E i folnu kiselinu, više od 20 minerala, zatim magnezijum, mangan, cink, bakar, hrom, kalcijum, kalijum, kao i 20 vrsta aminokiselina. Zovu je i kraljicom zdravlja, a ublažiće brojne tezgobe kao što su probavni i gastroi problemi, opekotine, rane, ogrebotine. Pomaže u zaceljivanju kože, ali i za rast kose.
Briga i uzgoj
Ovu biljku možete uzgajati na osunčanim daskama južnih ili istočnih prozora, a mlade biljke dobro je neko vrieme držati u senu dok ne stasaju. Ima plitak koren stoga ju je dobro posaditi u pliću i širu posudu. Obavezna je drenaža (kamenje, pesak) pa tek onda zemlja. S obzirom na to da njeni mesnati listovi dobro zadržavaju vodu, zimi je potrebno zalivati tek jednom mesečno dok je leti to najbolje raditi jednom nedeljno. Temperatura u kojoj držite aloe veru nikada ne sme pasti ispod pet stupnjeva, to uvek imajte na umu.