Šta je funkcionalni fitnes i zašto se ističe kao važna metoda?
Šta je funkcionalni fitnes i zašto se ističe kao važna metoda?

Šta je funkcionalni fitnes i zašto se
ističe kao važna metoda?

U dinamičnom i bogatom svetu wellness-a i self-care-a, kao i u moru popularnih workout trendova funkcionalni fitnes ističe se kao inovativni, ali i bazičan pristup koji zrači praktičnošću. Ako ste nekada, skrolujući Reels ili TikTok videe, naleteli na Madonnin squat challenge ili na poznati 75 Hard, a potom se razočarali, jer niste uspeli da ih ispunite, predstavljamo vam efikasniju metodu – funkcionalni fitnes.

Ono što ovaj pristup čini posebnim i omogućava mu da prednjači trendingom jesu inkrementalna poboljšanja koja donosi. Zapravo, na ovaj fitnes pristup možete gledati kao na saveznika koji će svakodnevno biti uz vas i osigurati da sve vaše pokrete izvodite pravilno.

Šta je funkcionalni fitnes?

Funkcionalni fitnes ćemo prvenstveno gledati kroz njegovu osnovu. U suštini, funkcionalni fitnes treba posmatrati kao metodu za oponašanje prirodnih pokreta kojima se svakodnevno koristimo –  hodanje, guranje, čučnjevi itd. Kada se fokusirate na pravilnost svakog pokreta, benefiti su veoma primetni i obilni. Ne samo da vaše telo postaje snažnije i izdržljivije, već njegova celokupna funkcionalnost ubira razne benefite.

@fitbexie

functional fitness. not just a clusterf*ck of random movements you see your favorite influencers posting 🤨 #functional #fitness #functionalworkout #functionalfitness #coach #fittok #fitnessmotivation

♬ Sweater Weather (Sped Up) - The Neighbourhood

Kako se primenjuje?

Funkcionalni fitnes nije nužno ograničen jednim setom i vrstom vežbi, kakav je recimo HIIT ili CrossFit. Dok se oni fokusiraju na intenzitet i ekstreman napor, funkcionalni fitnes pokriva maltene sve vrste pokreta. Sve ovo bez unapred određenih intervala za odmor ili zahteva u vidu broja ponavljanja.

Nije fokusiran ni na kardio niti na vežbe snage. Daje akcenat na pokrete koji se koriste čitavim grupama mišića pri svom izvođenju. Na taj način dobijamo balansiran trening, baziran na svakom individualnom telu. Dakle, funkcionalni fitnes prati vaše telo, njegove mogućnosti i potrebe. Zbog toga, izuzetno je lak za početnike, a još primamljiviji je zato što su njegovi rezultati praktični i lako uočljivi.

Postoje četiri stuba na kojima je funkcionalni fitnes izgrađen: mobilnost, stabilnost, pokreti i snaga. Svaki od njih igra ključnu ulogu u balansu koji telu omogućava veću slobodu, lakoću i snagu pri pravljenju svakodnevnih pokreta. Kombinovanje treninga snage sa vežbama koje oponašaju pokrete svakodnevnih aktivnosti može pružiti još efikasniji režim treninga.

Neke od vežbi podrazumevaju – čučanj, koji je sličan pokretu sedanja na stolicu te je neophodan kao deo svakog programa funkcionalnog treninga. Možete raditi sa ili bez tegova. Druga vežba može bit plank. Ulazak u plank poziciju zahteva pokretljivost i ravnotežu, što je korisno za ustajanje sa poda. Osim toga, vežba uključuje mnoge mišiće, pa je odlična za izgradnju ukupne snage. Uz ovakav tip vežbi, naučićete kako da svoje telo pomerate efikasno, pravilno i opet – smanjite mogućnost povrede.

Na kraju, možemo zaključiti da funkcionalni fitnes znači ulagati u svoje telo, svakog dana po malo i u neprimetnim dozama. Rezultat će biti dugoročno zdravlje i funkcionalnost.

Foto: Instagram @dmitriewaevgeniya/@fit.bernaa/ TikTok @fitbexie

Učitati još
Zatvori