Egzotični napici u vreme praznika: Journal predlaže da probate purpurnu šargarepu, orhideju i nar
Praznici donose sate uživanja u najrazličitijim delicijama. Ono čega se uvek setimo kasno je detox. Ali zdravi napici i sve ono što naš imunitet vraća u život mogu da budu još jedna prilika da se proba egzotična hrana dalekih krajeva. Naš predlog je da ukusima posetimo jug Turske, Anadoliju i gornji tok reke Eufrat. Praznici su odlično vreme da naučimo nove recepte i uvrstimo ih u fusion kombinacije za dan i noć. Zdravlje nikad nije bilo egzotičnije!
Egzotični napici kao rešenje
U novembru smo posetili jugoistočni deo Turske i pronašli smo nekoliko napitaka koje bi bilo dobro uvrstiti u svakodnevnu rutinu. Eksplozija boja i ukusa, voće i povrće, mlečni proizvodi, napici za stimulaciju i umirenje, za jutro i veče i sve između.
Najzanimljivije je što ćemo predstaviti neke od namirnica koje su oduvek tu oko nas – ali u drugom, orijentalnom obliku. Journal predlaže da u novoj, prazničnoj detox rutini probate napitke sačinjene od kozjeg mleka, purpurne šargarepe, anadolijske orhideje i naravno – nar.
Počnimo i završimo dan zdravo – Ayran
Na prvom mestu Journal liste je ayran – turski magični lek za neprospavane noći. Odličan za sezonu praznika. U Srbiji ne postoji da se kupi, ali veoma lako ga je napraviti kod kuće. Osnova je jednostavna a za sve dodatke pustite mašti na volju.
Ayran je često prevođen kao “turski jogurt” ali to nije baš sasvim tačno. Popularno piće koje se konzumira tokom celog dana u stvari je mešavina jogurta vode i soli, ali i začina – kao što su menta, korijander i žalfija. Svojom lakom strukturom podseća na buttermilk – anglosaksonsku verziju fermentisanog pića od mleka sa limunom. Zbog svojih bogatih hranljivih svojstava odličan je za početak dana ali se u turskoj kuhinji pije u svakoj prilici kada se služe veoma začinjena jela. Naime, ayran fenomenalno gasi ljutinu koju izaziva ljuta paprika – nezaobilazni začin svakog turskog specijaliteta.
Ayran se pravi od kravljeg, ovčijeg i kozjeg mleka odnosno jogurta – ali kravlje je najčešće korišćeno. Ukoliko želite pravu tursku poslasticu napravite ayran od kozjeg mleka i začinite ga listovima mente, ukrasite kolutovima krastavca i servirajte uz večernji ljuti specijalitet.
Vitaminska bomba purpurne boje – Shalgam
Shalgam (şalgam) je posebno zahtevno tursko piće ali ukus će svakako opravdati očekivanja. Važnije od toga je što je šalgam vitaminska bomba koja nam je preko potrebna u toku zime. Ovo piće izuzetno neobične boje nastaje od purpurne šargarepe, rotkvice i cvekle. Povrćke se fermentiraju u teglama mlečnom kiselinom koja nam je poznata kao odličan piling u kozmetici. Svi sastojci so, voda, ljubičasta šargarepa, rotkvice i cvekla se ostave u teglama sa kvascem i bulgurom – 10 do 12 dana koliko je preporučena fermentacija na tradicionalan način.
Shalgam pomaže u detoksikaciji
Ima diuretička svojstva i često se koristi u dijetama kada je važno eliminisati suvišnu vodu iz organizma. Važan je za izbacivanje toksina i pročišćavanje bubrega, ali i za tretman akni, ekscema i modrica. Pomaže boljem disanju koje nam je potrebno zimi u sezoni zagađenog vaduha. Shalgam je deo svih režima funkcionalne ishrane. U Turskoj se konzumira uz ručak i perfektno dopunjava ukuse jela sa mesom – kebabe i ćufte ali i ribu. U savremenim fusion kuhinjama pije se kao detox sok uz doručak ali i tokom celog dana.
Journal preporučuje da se Shalgam dodatno začini kako bi se dobilo pikantno piće koje može da se pije u obliku shotova ili zdravi eliksir u prazničnom detoksu. Probali smo uz dodatak ruzmarina i zaista je zimska čarolija.
Topli napitak od orhideje – Salep
U Turskoj postoji velika dilema da li se ovo popularno piće zove Sahlep ili Salep. Ipak, “Sahlep” je naziv divlje orhideje iz čijeg korena se pravi „salep”, što je pravo ime ovog najčešće zimskog napitka. Ponegde u Beogradu moguće je nabaviti prah bele boje koji je nastao sušenjem rizomskog korena endemske vrste orhideje koja raste u Anadoliji.
Salep je piće na bazi mleka i idealno je za zimske dane. Priprema je veoma jednostavna – prah salepa se kuva sa mlekom dok se ne dobije željena gustina. Uobičajeno se servira slatko. Na zimskim otvorenim bazarima, moguće je pronaći prodavce vrelog salepa. Salep je odličan za oblaganje grla i trenutno okrepljenje na hladnoći.
Za posebno uživanje, preporučujemo da se originalnom salepu doda je vanilin šećer i cimet – začini koji se savršeno dobro uklapaju sa mekom teksturom i nežnim ukusom salepa. Možete eksperimentisati i sa indijskim oraščićem ili zvezdastim anisom, kombinacije začina su orijentalni specijalitet.
Stimulacija nervnih ćelija – Turski čaj
Postoji nekoliko različitih ali jednako popularnih kultura ispijanja čaja. Naravno, kada kažemo čaj mislimo na napitak od biljke čaja. U Srbiji se pod rečju čaj najčešće kriju infuzije od lekovitog i mirisnog bilja – mente, kamilice, hibiskusa. Turska je jedna od zemalja koja ima kulturu svakodnevnog ispijanja čaja poput Kine ili Britanije. Naravno – turski običaj ali i sama priprema čaja se razlikuje.
Na turskom bazaru vrlo često je moguće sresti čajdžije
Čajdžije idu okolo i na srebrnom poslužavniku služe čaj. Oni nose čašice u obliku relaksiranog peščanog sata i čajnik iz koga sipaju uvek vreo čaj. Turski čaj se priprema u specijalnom čajniku koji se zove çaydanlık i sastoji se od dva mala čajnika koji su jedan na drugom. Postoji nekoliko načina pripreme ali ideja je da se čaj kuva u rerni! Da dobro ste pročitali! U malom čajniku je voda sa listovima čaja, dok je u velikom čajniku koji se nalazi ispod voda koja vri i svojom parom zagreva čaj do optimalne temperature. Čaj se kuva desetak do petnaest minuta.
Turski čaj se pije sam, ili sa šećerom i/ili limunom, držeći za vrh čaše. Sipa se pomalo kako se čaj ne bi hladio. Kako bi čaj imao što manje kofeina – potrebno ga je sipati što pre, dok ima svetlo crvenu boju – boju ćilibara. Što je tamniji čaj ima više tanina i kofeina. Turski običaj nalaže da se čaj nikada ne meša sa mlekom.
Poseban užitak koji je moguće upriličiti kod kuće je serviranje čaja sa limunom i mentom.
Sveže i zdravo – Sok od nara
Ne postoji jednostavniji napitak od sveže ceđenog soka od nara. Potrebna je presa i ništa više. Nar koji se u primorskim krajevima zove i šipak je jedan od najvećih izvora vitamina C. Zbog toga, izvrstan je za period kada nam je potreban vitaminski boost i zaštita imunog sistema.
Turska je jedna od zemalja u kojima je nar domaće voće. Postoje mnoge vrste nara, a nama je bio najzanimljiviji – beli nar. Kako u našoj zemlji nar nije toliko prisutan u svakodnevnoj ishrani, mnogi su nesigurni oko toga kako ga najlakše iseći, otrebiti i konzumirati. Imamo specijalni trik – narod u Turskoj nar uvek odvaja od kore u vodi, tako se potpuno izbegne prskanje crvenog soka okolo.
Sok od nara je koncentrovan, a za čašu soka obično je potreban jedan ceo nar. Na turskim bazarima, ali i na zelenim pijacama širom sveta veoma često je moguće sresti ulične prodavce soka koji na licu mesta cede ovaj slatko kiseli izvor vitamina. Kako u Beogradu još uvek nema ovih brzih osveženja na ulici, ali sok postoji da se kupi u bolje opremljenim radnjama.
Preporučujemo da nar bude vaše iznenađenje za goste u bilo koje vreme dana. Uveče, sok od nara može biti deo klasik koktela, peporučujemo Martini, Margaritu, Gin Fizz ili Cosmopolitan. Zimska “nargarita” sa rubom od soli je neodoljiva. Nar se i vizuelno i aromatično slaže sa ruzmarinom i pomorandžom ili spiralno aranžiranom pomoranžinom korom.
Fotografije: Go Turkiye, Unsplash, privatna arhiva