Inspirisani smo top evropskim destinacijama: Francuski kremasti brie sir ili španski manchego?
Inspirisani smo top evropskim destinacijama: Francuski kremasti brie sir ili španski manchego?

Inspirisani smo top evropskim destinacijama: Francuski kremasti brie sir ili španski manchego?

Kada pripremamo listu za kupovinu sireva, inspirisani smo radnjama u Francuskoj, sunčanim farmama u Italiji, živopisnim pijacama u Španiji, gradićima u Holandiji i alpskim pejzažima u Švajcarskoj. To su različiti evropski sirevi – kremasti brie sir i slani manchego, zreli gruyère i pikantna gouda. Dakle, svaka zemlja nudi jedinstvene ukuse. U nastavku vam donosimo inspiraciju iz top destinacija za ljubitelje sireva.

Tanjir sa sirevima

Tanjir sa sirevima ili kreativna daska može da bude divan dodatak večeri. Najbolji način da kreirate zanimljivu kombinaciju je da napravite balans između kremastog, pikantnog i zrelog ukusa sira. Brie sir ili camembert za nežne note, gorgonzola ili roquefort za dozu pikantnosti, i goudu ili manchego za one bogate, orašaste arome. Za dekoraciju, možete dodati sveže voće poput smokvi, grožđa, krušaka ili jabuka. Sa druge strane, orašasti plodovi, sušeno voće i med savršeno dodaju slatkoću.

Francuski brie sir i još nekoliko drugih…

Francuska mora biti prva na listi, kada govorimo o siru. Sa preko hiljadu različitih vrsta sireva, ova zemlja je sinonim za sir. Na ulicama Pariza, Liona ili Strazbura postoji bezbroj prodavnica sira koje su posebni univerzumi. Neki od sireva koje morate probati uključuju Brie sir, Camembert, Roqueforti i, naravno, Comté.

  • Da li ste znali? Francuska ima toliko različitih sireva da možete probati novi sir svaki dan u godini – i dalje ne biste uspeli da probate sve.

Italijanski parmezan i kremasta mozzarella

Italija je dom nekih od najpoznatijih sireva na svetu, ali i mnogih koje verovatno još niste probali. Naravno, svi znamo za Parmigiano-Reggiano, kralja sireva, kao i za Mozzarella di Bufala. Ali, probajte da odete korak dalje i otkrijete manje poznate dragulje poput Pecorina iz Toskane, Gorgonzole iz Lombardije ili kremasti Stracchino iz severne Italije.

  • Da li ste znali? Parmigiano-Reggiano se često naziva najvećim jestivim blagom Italije i može da zri i preko 30 godina.

Švajcarski gruyere i savršeni fondu

Švajcarska nije samo poznata po čokoladi i satovima, već i po siru. Njihovi sirevi su uglavnom tvrdi, ali izuzetno kremasti i bogati ukusom. Gruyère i Emmental su najpoznatiji, i oni čine osnovu klasičnog švajcarskog fondu-a. Osim toga, tu su i manje poznati, ali fantastični sirevi kao što je Tête de Moine, koji se struže u tanke, ružičaste oblike pre serviranja.

  • Da li ste znali? Tradicionalno jelo švajcarski fondu se pravi sa mešavinom dva ili više sireva, belog vina i kirša (trešnjevače), a zatim se servira uz komade hleba.

Holandska gouda sa začinima

Holandija je, naravno, najpoznatija po Gouda siru, ali to je samo vrh ledenog brega. U srcu ove zemlje možete pronaći farme gde se prave različite varijante ovog sira, uključujući one s biljem, kuminom, pa čak i tartufima. U gradovima Alkmaar ili Edam se još uvek održavaju tradicionalne pijace sira, a prodavci nose bele kecelje i drvene klompe. Tu su i drugi zanimljivi sirevi poput Leidena i Maasdammera.

  • Da li ste znali? Tokom zlatnog doba trgovine u Holandiji, sirevi su bili toliko cenjeni da su se koristili kao valuta za razmenu, posebno Gouda i Edam.

Španski manchego i sir iz pećine

Iako je Španija možda poznatija po iberijskoj šunki i vinima, njihovi sirevi ne bi trebalo da ostanu u senci. Španski sirevi kao što su Manchego iz La Manče, Idiazabal iz Baskije, ili pikantni Cabrales iz Asturije, samo su neki od favorita.

  • Da li ste znali? Cabrales sir iz Asturije tradicionalno sazreva u pećinama visokih Pirineja. Ove pećine, bogate plesnima koje se prirodno nalaze u vazduhu, daju siru njegov specifičan plavičasti izgled i intenzivan ukus.
Učitati još
Zatvori