Kada je o nezaobilaznim jutarnjim pićima reč, kafa i čaj najpopularniji su izbor – o bilo kom kraju sveta da je reč. Varijacija na istih tako je beskonačno mnogo. Neki preferiraju ledenu, neki caffè americano, neki uživaju u crnom čaju, dok se drugi okreću biljnom. Kombinacija upravo ta dva (kada je o efektima na telo reč) je matcha, napitak koji je u poslednjih nekoliko godina sve popularniji širom sveta. Dok je matcha u Japanu nešto što želimo da iskusimo što pre – mnogi kafići u Srbiji ozbiljno su se izveštili u pravljenju iste. S druge strane, neki se ne odriču kafe, bez obzira na aktuelne gastro trendove. Kafa i matcha imaju brojne zdravstvene benefite – a koji je pravi izbor (za vas) i u kojim situacijama – otkrivamo u nastavku teksta.
Benefiti kafe
Ništa kao prva jutarnja kafa – mnogi tako razmišljaju (i na taj način se motivišu da ustanu iz kreveta). Na sreću, omiljeni cup of joe ima i brojne zdravstvene benefite – dokle god se, naravno, konzumira umereno. Kafa sadrži kofein, prirodni stimulans koji poboljšava koncentraciju, budnost i smanjuje umor. Isti je tako i odlični mood booster koji nas može motivisati da treniramo – telo, ali i mozak. Pijuckanjem kafe unosite i antioksidanse u telo.
Budući da poboljšava mentalne funkcije, kofein, mnogi smatraju, može smanjiti rizik od neurodegenerativnih bolesti poput Alchajmerove i Parkinsonove bolesti. Kofein takođe povoljno utiče na metabolizam i pomaže u sagorevanju masti.
Benefiti matche
Matcha je zeleni čaj u prahu koji je sve popularniji izbor kada su jutarnji i popodnevni pick me up napici u pitanju. Ipak, za razliku od kafe, matcha sadrži manje kofeina – te je bolji izbor za one osetljive na isti. Dok tipična šoljica kafe sadrži oko 95 mg kofeina, matcha sadrži oko 70 mg.
Iako razlika nije ogromna, kofein u matchi oslobađa se sporije nego onaj u kafi – zbog prisustva aminokiselina. To sporije oslobađanje garantuje stabilniji, dugotrajni boost u nivoima energije. Iako i matcha i kafa obiluju antioksidansima, matcha sadrži i vitamine (poput vitamina C, A i B) i minerale (kalcijum, magnezijum).
Foto: Instagram (@maeva.demoura / @tinvcb / @deborabrosa / @laraaceliaa / @olivialczak / @pernillewilby)