Panettone je italijanski domaći kolač koji se danas jede širom sveta za zimske praznike. Uz zlatno pecivo sa kandiranom pomorandžom i suvim grožđem, najbolje od Italije dolazi u sam centar porodične trpeze. Pravi se dugo, a samo hlađenje traje često i do 8 sati. Mnogi industrijski brendovi ne uspevaju da ovaj proces strpljivo izvedu prema starim recepturama. Postoji veliki raspon u kvalitetu i u cenama, ali i dalje je jako teško snaći i napraviti pravi izbor. Journal donosi recept za pronalaženje savršenog zimskog kolača.
Kako izabrati kvalitetan panettone?
Sigurno ste primetile poplavu panettone kolača u svim mogućim radnjama, od velikih lanaca do malih specijalizovanih prodavnica italijanske hrane i zanatskih pekara. Naravno, izbor je ogroman, ali Journal će pokušati da sumira koje su to osnovne odlike odličnog kolača, odnosno hleba. Tehnički, panettone pripada grupi hlebova, uz nemački kommissbrot i franscuski brioche.
Poreklo – iz Italije
Nema razgovora. Najbolji panettone dolazi iz Italije, ako to nije slučaj – zabrinite se. Iako se danas proizvodi svuda u Evropi najkvalitetniji panettone proizvodi se u Italiji. Zanimljivo je da je i Brazil veliki izvoznik ovog italijanskog hleba. Zbrka je nastala jer još uvek nije zaštićeno poreklo tako da o poreklu moraju da se brinu konzumenti, čitajući sitna slova na velikim pakovanjima. Pomalo neobično ali potragu za dobrim prazničnim kolačem čini još uzbudljivijom. Idemo dalje…
Težak kao dobre odluke
Pravilo je da je kvalitetniji kolač obično težak i vlažan, i ne mrvi se lako. Što ima više sastojaka, razume se, hleb je teži. Lošije varijante su više vazdušaste i suvlje, te se i lakše mrve. Zvuči logično!
Prefinjena kompleksna aroma
U potrazi za najboljim italijanskim slatkim kolačem, čulo mirisa je nezamenjivo. Najvažnija odlika ovog slatkiša je miris vanile iskombinovan sa svežinom citrusa. Zato naoštrite svoja čula, potrebno je da osetite prelaze svilenih i mekih aroma. Kada miris aktivira maštu, znaćete da ste na pravom putu!
Uz miris i ukus
Panettone pripada luksuznim pekarskim proizvodima upravo zbog varijeteta sastojaka i bogatstva ukusa. Prepoznatljiv mek i kompleksan puterasti ukus odlikuje najbolje panettone kolače. Naravno ne zaboravimo reski ukus limuna koji ovom hlebu daje svežinu.
Zlatna boja
Izgled smo namerno ostavili za kraj. Ukratko – odličan panettone je toplih boja korica je crvenkasto zlatasta, dok je sam kolač jasno žut. Boja ovog slatkog hleba potiče još od kiselog testa koje boju duguje svežim žumancima iz domaćeg uzgoja. U boji se najviše vidi razlika između domaćeg i industrijskog. Najbolji su oni brendovi koji uspevaju da i danas zadrže domaću proizvodnju.
Tekstura savršenog testa
Tekstura kiselog testa od koga se pravi panettone, je takva da se kida poput tkiva mekih sireva. Panettone jeste vazdušast ali nikako ne sunđerast. Struktura hleba podseća na domaću pogaču, ali ne na tost hleb. Ovo je najteža odlika i biće potrebno puno promašaja pre nego što otkrijete autentičnu panettone teksturu. Ali onda ćete se nepogrešivo odlučiti za najbolji.
Panettone – legenda o nastanku velikog kolača
Smatra se da je prvi slatki hleb s voćem koga znamo kao panettone nastao krajem petnaestog veka u severnoj Italiji. Prema legendi, na dvoru vojvode od Milana, u toku raskošnog božićne gozbe izgoreo je dezert. U želji da spasi slavlje, jedan od najmlađih kuvarskih pomoćnika dosetio se da napravi posebno slatko pecivo sa suvim grožđem i kandiranim voćem. Mladi kuvar se zvao Toni. Kako se vojvodi svideo dezert, rođen je „Tonijev hleb“ ili „Pane di Toni“. Kasniji naziv nastaje od reči panetto što znači mala vekna hleba, dok je panettone – veliki. Sve i da nije skroz tačna priča, Tonijev veliki kolač je obišao svet.
Un italiano vero – pravi italijanski panettone
Pronašli smo nekoliko fenomenalnih italijanskih majstora na instagramu i delimo ih sa vama. Možda je prerano da počnete sami da pravite, ali degustacija je odlična ideja! Još jedan razlog za putovanje u Italiju!
Photo: Instagram, Youtube, Jennifer Pallian from Unsplash