Da li ste znali da se plavi patlidžan klasifikuje kao bobičasto voće? Nismo ni mi, ali verovaćemo botaničarima na reč. The more you know
Elem, ovo povrće voće, je pravi multi-tasker u kuhinji. Tekstura mu zavisi od načina na koji ga pripremate. Uglavnom je dobar za grilovanje, pečenje u rerni, kao baza za soseve ili čorbe. Vegeterijanci i vegani ga obožavaju jer može da se priprema kao zamena za meso. Jedno od najpopularnijih jela sa patlidžanom, poreklom je sa Bliskog istoka, a zove se Baba ghanoush, a mi smo pronašli trik kako da ga lakše pripremite u kućnim uslovima.
Sastojci
- 3 plava patlidžana
- 1 čen belog luka
- 3 kašike kisele pavlake
- 1 kašika tahini paste (Sos od susama)
- 1 kašika maslinovog ulja ili putera
- 2 kašike soka od limuna
- So, biber
@busezeynep Mütebbel Meze 🍆 #eggplantrecipe #recipes #meze #busezeynep
♬ orijinal ses - BuseZeynep
Priprema
U pleh stavite tri patlidžana i pecite na 200°C oko 45 minuta. Vreme pečenja, zavisi od jačine vašeg šporeta, pa će se možda peći i duže. Prepoznaćete da li je patližan dovoljno pečen po tome što postane mekan i taman. Sačekajte da se patlidžan ohladi, a onda jedan po jedan, umotajte u providnu foliju. Isecite dno patlidžana i višak folije, a onda u veću posudu, iscedite sredinu povlačeći rukom po dužini – od peteljke ka dnu. Zatim, dodajte ostale sastojke, dobro sjedinite sa patlidžanom i začinite po ukusu. Ako želite da vam smesa na kraju bude glatka, sa manje teksture, sve sastojke pomešajte u blenderu.
Jelo možete poslužiti uz čips, tortilje, tost, ili sveže hrskavo povrće. Ako želite da pojačate unos proteina, u jelo možete dodati i kuvane leblebije.
Postoji i marokanska verzija ovog jela – Zaalouk. Pravi se sa dodatkom paradajza i malo jačih začina.
Foto: Instagram / busezeynep, nicoleta.catargiu, andreea_dutia, thehealthfulideas