Paradajz volimo u svim oblicima i formama – prirodno je da volimo i sušeni paradajz, koji miriše na jesen i umnogome inspiriše jela koja rotiramo na našem meniju. Iako uglavnom računamo na italijanske restorane da zaista uživamo u istima, budući da kupovni nikada nisu dovoljno dobri, sada to više ne mora biti slučaj.
Naime, pronašli smo način da isti pripremimo i kod kuće – a proces je mnogo jednostavniji nego što smo mislili. U nastavku teksta, otkrivamo recept – kao i jela uz koja se isti odlično uklapa.
Recept za sušeni paradajz @ home
Ako želite da vam dom miriše na jesen, pravo je vreme za ovaj recept. Kako biste (uspešno) napravili sušeni paradajz kod kuće, potrebno je, pre svega, odabrati pravu vrstu paradajza. Gledajte da bude čeri – nebitno koje boje.
Nakon prvog koraka, potrebno je da operete paradajz i tečni deo sa semenkama izvadite kašičicom. Potom, paradajz postavite na papir sa pečenje, tako da je taj prazni deo okrenut ka gore. Potom, pospite paradajz solju (oko pola supene kašike) i šećerom (jedna supena kašika). Dodajte i majčinu dušicu – po mogućnosti, svežu.
Sada sledi deo zbog kog morate da se postarate da budete kod kuće kada pravite ovaj recept. U rernu zagrejanu na 40 stepeni Celzijusa stavite paradajz. Potrebno je da se u rerni peku sedam-osam sati. Nakon šest sati proverite u kom su stanju – ne želite da se potpuno osuše.
Potom ih stavite u staklenu teglu, dodajte dve-tri glavice belog luka i majčinu dušicu. Dodajte ulje, zatvorite teglu i čuvajte je u frižideru, ili u mračnom, hladnom mestu.
Imajte na umu da se maslinovo ulje zamrzne kada ga držite u frižideru. Zato, ako pravite sušeni paradajz na ovaj način, pre konzumiranja, teglu izvadite 20-ak minuta ranije. Ukoliko to želite da izbegnete, koristite suncokretovo ulje.
Sušeni paradajz koji pravimo uz pomoć ovog recepta jedemo uz salate, paste, pizzu i sendviče – opcija je mnogo.
Foto: Instagram (@eliisssssss)