Journal biblioteka: Neobični book klubovi poznatih
Journal biblioteka: Neobični book klubovi poznatih

Journal biblioteka: Neobični
book klubovi poznatih

Neobični book klubovi poznatih funkcionišu na različite načine. Najčešće postoje na digitalnim platformama kao što je Goodreads i možemo ih pronaći listajući Instagram, pinterest, slušajući podkaste ali i gledajući Netflix serije. Da li i šta čitaju poznati, oduvek nas je zanimalo! Ne postoji jednostavan odgovor na ovo pitanje.

Čitalački klub može da ima sopstvenu aplikaciju, kao i šoping liste na Amazonu. Šta predlažu za čitanje, čemu služi Netflix book club i kako jednan book club radi bez osnivača? Pokušaćemo da napravimo listu preporuka iz neobičnih ali predivnih book clubova. 

 

Book klubovi poznatih – više od razonode

Poznate ličnosti nekada zaista čitaju puno, moderiraju razgovore o knjigama i to poprima odlike društenog aktivizma. Neko ima book club na GoodReadsu i instagramu, dok su drugi posvećeni čitanju za vreme karantina. Journal biblioteka neobičnih book klubova, jednako će zainteresovati čitaoce i izdavačke kuće, ali i ljubiteljke filma. 

Book klubovi poznatih mogu biti mesta pravih vrednosti, kao što je mirovni aktivizam. Yusra Mardini, gošća u One Shared Shelf klubu je olimpijska plivačica koja je izbegla iz Sirije i spasila mnoštvo davljenika u moru. O njenom životu snimljen je i film za Netflix.

Reese’s Book Club je više od čitalačkog kluba

Jedan od trenutno najaktivnijih book klubova poznatih vodi glumica Reese Witherspoon. Izbor knjiga je prilično interesantan i povezan je sa nedavnim zaokretom u karijeri – bez obzira na žanr u centru svake izabrane priče je ženski lik. Reese koju znamo iz serija Big Little Lies i Little Fires Everywhere savršeno se uklapa sa ovim konceptom. Šarenoliki svet ovog book cluba uključuje knjige od kojih većina nije prevedena na našim prostorima, ali možda je to poziv za izdavače?

Ne bi nas čudilo da Reese odluči da producira film ili seriju po ugledu na neki od naslova za koje smo saznali kroz Reese Book Club. Tako je nastala serija Little Fires Everywhere. Kako je izbor knjiga za mlade često veliki problem, ista ekipa je pokrenula i Reese’s Young Adult Book Club namenjen književnosti za najranjiviji period adolescencije. Oba čitalačka kluba funkcionišu po principu jedna knjiga mesečno uz intervjue sa autorkama, aplikaciju, obilje pratećih aktivnosti, gift boxova i drugih sadržaja.

 

Naslovi koje izdvajamo:

  • Our Missing Hearts – Celeste Ng
  • Furia – Yamile Saied Mendez
  • True Biz – Sara Nović

 

 

„Celeste Ng je autorka koja je napisala Little Fires Everywhere i očekujemo da će Our Missing Hearts ponoviti taj multimedijalni uspeh.“

Book klubovi poznatih: Emma Watson i uspavani book club

Zvezda Harry Potter serijala Emma Watson je osvojila čitalačku publiku već kada se javno zalagala za obrazovanje. Otišla je korak dalje i 2016. godine osnovala feministički book club Our Shared Shelf koji je nudio prostor za razgovor na Goodreads platformi i povremeno se pretvarao u pravi forum. Učesnice su postavljale pitanja o feminističkim počecima, razgovaralo se o ženskoj književnosti, modi, ekologiji, kao i borbi za ljudska prava. Na polici ovog kluba našle su se klasici poput Moj život na putu (Gloria Steinem), Boja purpura (Alice Walker), Persepolis (Marjane Satrapi), Kuća čudnih duša (Isabel Allende), Žene koje trče s vukovima (Dr. Clarissa Pinkola Estés)… Journal donosi kompletnu listu naslova Our Shared Shelf.

Emma i njen tim jedva su postizali da moderiraju ove veoma intenzivne razgovore što je rezultiralo gašenjem kluba u 2020. godini. Klub naravno i dalje funkcioniše – kao nemoderiran prostor za razgovor i idealno mesto za neformalnu edukaciju i upoznavanje. Iz zlatnog doba kada je radio punom parom izdvajamo jednu od najposebnijih knjiga na svetu – Butterfly: From Refugee to Olympian- My Story of Rescue, Hope and Triumph koju je napisala Yusra Mardini olimpijska plivačica koja je izbegla iz Sirije i spasila mnoštvo davljenika u moru, a kasnije postala ambasadorka UNHCR i članica olimpijske reprezentacije koju su činile izbeglice. Emma Watson je uradila intervju sa njom i srdačno ga preporučujemo.

Naslovi koje izdvajamo:

  • Girl Woman Other – Bernardine Evaristo
  • Overdressed: The Shockingly High Cost of Cheap Fashion – Elizabeth L. Cline
  • Rebecca – Daphne du Maurier

 

Kaia Gerber je pokrenula book club za vreme karantina ali se priča o knjigama nastavila u interaktivnoj formi kroz intervjue, Goodreads preporuke i instagram aktivnosti.

Kaia Gerber – Evergreen književne preporuke

Kaia Gerber nas fascinira na mnogo načina, ali najviše zato što razbija predrasude o životu poznatih. Na početku se stekao utisak da Kaia preporučuje klasike među kojima su se našli Tramvaj zvani želja (Tenesi Vilijams) ili Boravak u paklu (Artur Rembo). Ali njena bogata lista uključila je i filozofiju Gozba (Platon), teoriju jezika, romane o odrastanju poput Midlseks Džefrija Judžinidisa, feminizam od Lene Danam do Emili Ratajkovski kao i celu ediciju amaričkih bitnika čiji rodonačelnik je Jack Kerouak (Na putu). I mada je Kaia u različitim intervjuima izdvajala O čemu govorimo kada govorimo o ljubavi Rejmonda Karvera, Ljubavnik (Margarete Duras), Besmrtnici (Kloe Bendžamin).

Book klubovi poznatih često imaju u svom sastavu i intervjue. Kaia je ugostila i protagoniste serije Normalni ljudi, nastalog po istoimenom romanu Sali Runi, glumicu i aktivistkinju Džejn Fondu kao i mnoge druge ljude koje volimo da slušamo – i čitamo. Od tako raznovrsnog izbora, bilo je zaista teško napraviti najkraću moguću listu.

Naslovi koje izdvajamo:

  • Buđenje proleća – Frank Wedekind
  • Fragmenti ljubavnog govora – Rolan Bart
  • What Can I Do?: My Path from Climate Despair to Action. – Jane Fonda

 

 

Photo: Instagram, IMdB

Učitati još
Zatvori