Ukoliko svoje slobodno vreme provodite na TikToku, a uz to pripadate millennials grupi, onda ste sigurno uočili zanimljivu stvar. Generacija Z, koja je na neki način i dalje dominatna na ovoj mreži, govori o situacijama koje su poznate i nama starijima, samo ih imenuje na drugačiji način. Zbog termina kao što su situationship, quiet luxury, beige flag i slično može nam se učiniti da dženzeri znaju nešto što mi ne znamo. Ali, ne. Zapamtite – to je samo drugačiji naziv za identično iskustvo. I OK je ukoliko vas to pomalo nervira.
Šta je onda lazy girl job?
Uzmimo kao primer jedan od poslednjih TikTok trendova koje ste tu i tamo mogli da uočite na fyp-u – lazy girl jobs. Prva asocijacija? Malo rada, mnogo novca. Pa ko se ne bi zaleteo da dođe do takvog posla? Međutim, ukoliko pogledate video koji je objavila Gabrielle Judge mastermind koja stoji iza viralnog trenda lazy girl job, zaključićete da je zapravo reč o remote ili freelance poslovima. Ove poslove obavljate iz udobnosti svog doma, kada vama odgovara, uz dobru zaradu. Pritom, imajući mogućnost da napravite savršeni work-life balans, baš onako kako ste oduvek želeli.
@gabrielle_judge Career advice for women who don’t know what remote job to apply to. You can bay your bills at not feel tired at the end of the day. Women are here to collect those pay checks and move on from the work day. We have so much more fun stuff happeneing in our 5-9 that is way more important than a boss that you hate. #corporatejobs #jobsearchhacks #remoteworking #antihustleculture #9to5
♬ original sound - Anti Work Girlboss
Da li je lazy girl job stvarno lazy?
Da priča bude u potpunosti u skladu sa TikTok-om, Gabrielle je ponudila pomoć svim zainteresovanim devojkama. Pomoć u vidu posebno osmišljenog programa, možda je baš to jedan od njenih lazy girl poslova!
Šalu na stranu, ono što je sporno u vezi sa ovom trending temom jeste sam njen naziv. Ništa u vezi sa lazy girl poslovima nije lazy. Odnosno, poslovi koji bi potpadali pod ovu kategoriju možda jesu jednostavniji i manje stresni u poređenju sa nekim drugim. Ipak, osobe koje ih obavljaju su sve samo ne lenje. Uostalom, da biste dobili ovakav posao i te kako je potrebno da posedujete znanje, iskustvo, odgovornost i motivaciju. Svaki poslodavac želi radnika na kog može da se osloni. Bez obzira na to da li govorimo o četrdeset radnih sati ili manje. Sloboda i fleksibilnost koje ovakvi poslovi donose sasvim su druga stvar, ali nemaju nikakve veze sa lenjošću.
Važan je balans
Work-life balans koji se navodi kao glavna prednost lazy girl poslova nešto je što se podrazumeva. Ne sme se shvatati kao nešto što nam neki posao donosi, a neki drugi ne. Osim toga, nekome prija koncept 9-17h i vrlo dobro zna kako da organizuje svoje vreme van posla. Sa druge strane, neko radije bira honorarne angažmane jer usput radi još toliko toga pa odlazak u kancelariju nije opcija.
Bez obzira na to da li radimo on-site, remote ili freelance, izuzetno je važno da nas posao ne pojede. Dešavalo nam se da s vremena na vreme zatrpamo sebe obavezama. Ipak, shvatili smo da privatni život i zdravlje ne smeju nikako da trpe zbog posla. Na nama je da pronađemo adekvatan način da izbalansiramo sve što želimo da postignemo u toku dana. Kako ćemo nazivati posao koji će nam to omogućiti, zaista je irelevantno. Najveći klišei su najveće istine – pratite svoj osećaj i slušajte svoje telo – ono zna kada je dosta.
Foto: Unsplash, Instagram: @theconservateur , @girlsthatinvest , TikTok @gabrielle_judge