Mikrolucije: Šta podrazumevaju i zašto su efikasnije od standardnih novogodišnjih rezolucija?
Mikrolucije: Šta podrazumevaju i zašto su efikasnije od standardnih novogodišnjih rezolucija?

Mikrolucije: Šta podrazumevaju i zašto su efikasnije od standardnih novogodišnjih rezolucija?

New Year = new me… Or not? Koliko puta ste čuli ovu rečenicu i pomislili da je još jedna u nizu floskula koje se olako koriste, bez izgleda da će se ostvariti. Mi jesmo. Tačno je da nam Nova godina prividno daje priliku za fresh start koji će nas kasnije dovesti do boljih verzija sebe. Ipak, 1. januara smo i dalje oni stari mi kojima treba dosta vremena za promene. Svesni smo da većina ljudi u novu godinu uđe optimistično sa izgrađenom tzv. vision board, koju vrlo brzo zaboravi. Novogodišnje rezolucije su napisane na papiru i posložene u glavi, međutim malo teže za prenošenje u delo. Zato na scenu stupaju mikrolucije iliti mikro rezolucije. Fokusiraju se na sitne ali značajne promene, koje ćete lakše implementirati u svakodnevnu rutinu.

Iako je postavljanje novogodišnjih ciljeva postala tradicija, postoji velika šansa da ćete se u februaru osećati razočarano jer niste ispunili svoja obećanja. Iako svake godine mislimo da ćemo ove biti odlučniji i dosledniji, većina u tome ne uspe. Ali ne morate biti tako strogi prema sebi. U stvari, nauka sugeriše da vam je možda čak suđeno da ne uspete. Naime, istraživanja poklazuju da se od 41% nas koji donosimo novogodišnje rezolucije, samo devet procenata uspe da ih ostvari. Promene same po sebi nisu lake, a ponajviše one velike koje od nas iziskuju izlazak iz comfort zone. Zato je dobro razmisliti o mikrolucijama koje je lakše utkati u svakodnevnu rutinu, koje su lakše ostvarive i koje vremenom dovode do značajnih promena.

Odakle početi?

Minimalan trud za maksimalan učinak? Ne zvuči loše. Postavljanje manjih, ostvarivih ciljeva često dovodi do veće motivacije. Serija malih pobeda motiviše i podstiče na kontinuiran rad, a najbolje od svega je što ne ulažete veliki napor. Ako se pitate odakle početi, u nastavku pročitajte neke mikrolucije koje vam mogu biti inspiracija za postavljanje svojih.

Pročitati jedno poglavlje knjige pre spavanja

Ukoliko je vaša novogodišnja rezolucija da čitate više nego ranije, možete početi tako što ćete doneti odluku da pročitate po jedno poglavlje svako veče pre spavanja. Ovom mikrolucijom ste veliki cilj podelili na manje i lakše ostvarive zadatke. Ovo je jednostavan način da se razvije navika čitanja, a istovremeno pruža korisnu pauzu od ekrana pre odlaska na spavanje.  Uz to, redovno čitanje može doprineti ličnom razvoju i opuštanju pre spavanja.

Ograničiti vreme na društvenim mrežama na 30 minuta dnevno

Svi znamo da je korišćenje društvenih mreža svojevrsna zavisnost, te je jako teško odreći ih se. Upravo zbog toga ograničavanje vremena koje provodimo na društvenim mrežama umesto totalnog prekida korišćenja istih može doprineti ostvarenju ovog cilja. Ta odluka će doprineti poboljšanju koncentracije i omogućiti više vremena za druge aktivnosti, a možda ćete videti ostale benefite koji će vas navesti da još više smanjite provođenje vremena na društvenim mrežama.

Uvrstiti barem jednu porciju voća ili povrća u svaki obrok

Ukoliko se nezdravo hranite, greška je postaviti cilj tako da iz korena promenite vaš način ishrane. Zapravo, cilj je dobar samo što ćete ga tako postavljenog jako teško ostvariti. Umesto toga, donesite odluku da u svakom obroku postoji porcija voća ili povrća kojom ćete zameniti određenu nezdravu namirnicu. Ovo podstiče postepeno uvođenje hranljivih sastojaka u ishranu, doprinoseći boljem zdravlju i raznovrsnosti ishrane.

Popijte čašu vode čim se probudite

Piti više vode je želja većine, s obzirom na to da često zaboravimo da unosimo odgovarajuću količinu vode na dan, a neretko čujemo koliko je to važno. Ipak, tako postavljen cilj ne daje praktična rešenja o tome kako ćete to postići. Umesto toga, zašto ne biste pronašli način da ga utkate u svoju jutarnju rutinu? Svaki dan započnite tako što ćete popiti čašu vode. Takođe, možete staviti flašicu vode blizu kreveta kako bi vas svako jutro podsećala na ovu mikroluciju.

Fizička aktivnost 20 minuta svaki dan

Ponekad pronalaženje motivacije za fizičku aktivnost može biti jednako teško – ako ne i teže od samog treninga. Zato je učenje kako da ostanete motivisani suštinski deo svake fitnes rutine. Stoga, dobro je  postaviti mikrolucije. Uvrštavanjem dvadesetominutne fizičke aktivnosti u svakodnevnu rutinu postavljate realan i dostižan cilj. Bilo da je šetnje, trčanje ili vožnja bicikle, bitno je naći ono što će vam najviše prijati jer će vas to dodatno motivisati.

Foto: Instagram @totadorota / @sannevloet

Učitati još
Zatvori