Olimpijske igre 2024: Ultimativni vodič kroz popularnu sportsku manifestaciju
Olimpijske igre 2024: Ultimativni vodič kroz popularnu sportsku manifestaciju

Olimpijske igre 2024: Ultimativni vodič kroz
popularnu sportsku manifestaciju

Olimpijske igre su jedna od najiščekivanijih sportskih manifestacija. Iako imaju letnje i zimsko izdanje, može se reći da Letnje olimpijske igre imaju prednost kada je u pitanju posećenost, ali i gledanost. Tokom njihovog trajanja, najbolji sportisti predstavljaju svetu svoj talenat, istovremeno se boreći za medalju koja se smatra najprestižnijom u svetu sporta. Letnje olimpijske igre su 2024. godine trajale od 26. jula do 11. avgusta. Srbija je postigla mnogobrojne uspehe u Parizu, a srpski sportisti su osvojili čak pet medalja. Ovo izdanje pamtiće se po mnogo čemu, a do narednog izdanja Letnjih olimpijskih igara izdvajamo glavna obeležja ovogodišnjih.

olimpijske igre 2024
novak đoković | profimedia

01. Olimpijske igre su se ponovo održala u Parizu nakon tačno 100 godina

Popularna sportska manifestacija nas je ove godine prostorno smestila u Pariz. Upravo zbog toga, ovogodišnje Olimpijske igre neretko se nazivaju i Pariz 2024. Ovaj grad je kandidaturu za domaćina podneo još 2015. godine, a isto to učinili su Rim, Hamburg, Budimpešta i Los Anđeles. Sa obzirom na to da su prva tri grada ubrzo odustala od kandidature, odluka je doneta u korist Pariza.

Na taj način, Pariz je – pored Londona – postao jedini grad koji je bio domaćin čak tri puta. Prvi put su se u ovom gradu Letnje olimpijske igre održale 1900. godine, a potom i 1924. godine. Stoga su se one ovde održale po treći put tačno 100 godina kasnije.

02. Brojke: 32 sporta i preko 10 hiljada sportista

Ove godine, preko 10 hiljada sportista iz čitavog sveta takmičilo se u 32 različita sporta. Ipak, broj sportskih disciplina je znatno veći. Iako određeni sportovi privlače veću pažnju u odnosu na druge, Letnje olimpijske igre predstavljaju pravo vreme da se upoznate da pravilima sportske discipline koju do sada niste imali priliku da gledate. Iako su se one završile 11. avgusta, većinu sportova možete da nastavite da pratite i nakon njih, a možda čak i da se oprobate u njima.

03. Nova olimpijska disciplina

Kako bi privukli pažnju mlađe populacije, organizatori Olimpijskih igara su ove godine u program uveli još jednu novu disciplinu. Sa ciljem urbanizacije ove manifestacije, tradicionalni program obogaćen je plesnom disciplinom koja se popularno naziva break dance, a koja korene pronalazi u hip-hop kulturi. Ipak, na Olimpijskim igrama ova disciplina je, u cilju naglašavanja činjenice da je u pitanju sport, a ne ples, nosila naziv breaking. Zajedno sa sportovima koji su predstavljeni na prošlim Olimpijskim igrama, naglasak se ponovo stavio na promovisanje raznolikosti i inkluzivnosti.

04. Turističke atrakcije kao mesta održavanja mečeva i utakmica

Pariz je kao grad koji je domaćin ove godine iskoristio sve resurse koje poseduje kako bi se Olimpijske igre podigle na viši nivo. Samim tim, pojedina takmičenja i utakmice održala suse na lokacijama koje su ujedno turističke atrakcije. Na primer, odbojka na pesku mogla je da se gleda ispod Ajfelovog tornja, odnosno u parku Champ de Mars. Pored toga, za sportske discipline kao što su mačevanje i tekvondo predodređen je prostor Velike palate, dok su urbani sportovi mogli da se gledaju na trgu La Concorde.

05. Medalje i gvožđe koje je nekada bilo deo Ajfelovog tornja

Izgled medalja koje su pripale ovogodišnjim pobednicima otkriven je u februaru ove godine. Istom prilikom, javnost je saznala da će one u središnjem delu sadržati gvožđe koje je nekada bilo deo Ajfelovog tornja. Samim tim, sportisti koji su ih osvojili su sa sobom poneli delić Pariza, odnosno grada u kom su ostvarili neke od najvećih pobeda u svojim sportskim karijerama – ako ne i najveće.

06. Nikada interesantnija veza između mode i sporta

Svi ljubitelji sporta i mode su pažnju usmerili na uniforme i dresove koje na otvaranju Olimpijskih igara, ali i tokom njihovog trajanja, predstavljaju zaštitni znak sportista iz čitavog sveta. Upravo putem njih, brojni brendovi i dizajneri pokazali su svoj talenat, istovremeno formirajući imaginarnu disciplinu u čijem fokusu je sportska moda. Stoga, na ovogodišnjim Modnim olimpijskim igrama učestvovali su Prada, Berluti, Nike, ASICS, Le Coq Sportif, Alexa Fairchild, J. Lindeberg i mnogi drugi.

07. Eko-Olimpijske igre 2024

Sudeći po određenim izvorima, ovogodišnje Olimpijske igre ponele su epitet najzelenijih ikada. To je rezultat činjenice da organizatori teže da redefinišu postojeće standarde, te naglasak stave na održivost i zaštitu životne sredine. Štaviše, ovo je samo mali korak ka obećanju Međunarodnog olimpijskog komiteta koji će se potruditi da do 2030. godine svako naredno izdanje ove manifestacije bude klimatski pozitivno.

08. Srpski olimpijski tim

Kada je u pitanju Tim Srbija za 2024. godinu, ostvareno je ukupno 113 kvota. Na spisku su se mogla pronaći različita imena, kao i mnoštvo sportskih disciplina. Takođe, nosioci zastave na otvaranju Olimpijskih igara bili su kapiten ženske odbojkaške reprezentacije Srbije Maja Ognjenović i vaterpolista Dušan Mandić. Naposlektu, jedno je sigurno – leto 2024. godine bilo je u znaku navijanja i bodrenja srpskih Olimpijaca, te nade da će svako od njih biti zadovoljan svojim učešćem. Jer, naposletku, naglasak se stavlja na dve stavke – učestvovanje i neke od najlepših uspomena koje će trajati tokom čitavog života.

Učitati još
Zatvori