Virtuelni vodič kroz Olimpijsko selo: Šta sportisti jedu, gde spavaju i kako provode slobodno vreme
Virtuelni vodič kroz Olimpijsko selo: Šta sportisti jedu, gde spavaju i kako provode slobodno vreme

Virtuelni vodič kroz Olimpijsko selo: Šta sportisti jedu, gde spavaju i kako provode slobodno vreme

Ovogodišnje izdanje Letnjih olimpijskih igara počelo je 26. jula. Sportska manifestacija nas je ove godine prostorno smestila u glavni grad Francuske, a zbog toga se ona neretko naziva i Pariz 2024. Na Olimpijskim igrama će učestvovati između 10 i 15 hiljada sportista iz čitavog sveta, a veliki broj njih je odavno stigao u Pariz. Stoga smo brojna poznata sportska imena mogli da vidimo na spektakularnom otvaranju koje su upriličili nastupi Lady Gage i Céline Dion. Ipak, tokom trajanja Letnjih olimpijskih igara, glavni fokus ostaje na sportskim disciplinama, a naše predstavnike ćemo pratiti i bodriti sve do 11. avgusta. Za to vreme, sportisti će, kao i prethodnih, i 2024. godine odsedati u specijalno izgrađenom kompleksu koji nosi naziv olimpijsko selo. U nastavku donosimo detalje o specijalnoj infrastukturi koja je, ove godine, započela različite debate.

Šta su olimpijska sela?

Na svake četiri godine, kao jedan od glavnih zadataka za organizatore Letnjih olimpijskih igara nameće se potreba da se sportisti osećaju kao kod kuće. Odnosno, da im se obezbede kvalitetni uslovi kada je u pitanju smeštaj, te da im ništa ne fali. Stoga se posebna pažnja posvećuje izgradnji specijalnih kompleksa. Jedan od razloga jeste i želja da se delegacije iz svih delova sveta nađu na istom mestu. Upravo zbog toga, olimpijska sela su od ključnog značaja za realizovanje te potrebe. Dakle, lako je zaključiti da su ona upravo to – sela u malom u kojima se sve svodi na ljubav prema sportu.

Da li su svi ove godine sportisti u Olimpijskom selu?

Dok se pojedini sportisti raduju odsedanju unutar olimpijskih sela, čini se da ih drugi zaobilaze. To je rezultat činjenice da sportisti imaju izbor kada je u pitanju odluka između boravka u olimpijskom selu ili odsedanja u privatnim rezidencijama. Kada je u pitanju Pariz 2024, poznato je da košarkaški tim Sjedinjenih Američkih Država neće odsedati u Olimpijskom selu. Takođe, pojavila se informacija da ni teniser Novak Đoković ove godine neće biti sa delegacijom Srbije, te da će boraviti na drugom mestu. Ipak, čini se da se oni koji su prisutni odlično provode. U prilog tome ide činjenica da pojedini na svojim TikTok nalozima objavljuju šaljive sadržaje iz Olimpijskog sela.

Šta se nalazi u sklopu Olimpijskog sela 2024. godine?

Olimpijsko selo za Pariz 2024 gradilo se više od godinu dana. Ono obuhvata teritoriju čak tri francuska gradića, a to su Saint-Ouen, Saint-Denis i L’Ile-Saint-Denis. Već nakon što su se pojavile prve fotografije ovog kompleksa, postalo je jasno da će unutar njega moći da se pronađe sve što je neophodno da sportisti kvalitetno provode slobodno vremene. Takođe, na zvaničnom sajtu Olimpijskih igara moguće je pronaći mapu svih objekata koji čine Olimpijsko selo. Kratka analiza će pokazati da se na ovom prostoru nalaze prodavnice, kafići, pošta, banka, pa čak i kozmetički saloni.

Ipak, ako se fokusiramo na zgrade delegacija, već na osnovu spoljašnjeg izgleda lako se može zaključiti ko odseda u njima. Zgrade su uglavnom ukrašene zastavama, te bojama i simbolima koji se vezuju za konkretnu zemlju. Niti jedna zgrada nije ista, a upravo je u tome čar olimpijskih sela.

@valentinellcs

PART 1 - Rating my fav country building in the Paris 2024 Olympic Village 🥇 Which country next ? #olympic2024 #olympics #olympicspirit #paris2024 #olympicathletes #olympicvillage

♬ original sound - Valentine

Olimpijsko selo 2024: Sobe u kojima borave sportisti

Čini se da se među olimpijskim trendovima ove godine izdvojilo svakodnevno deljenje fotografija i video sadržaja iz Olimpijskog sela. Samim tim, vrlo lako je moguće zaviriti u sobe unutar kojih sportisti borave. Pojedini se žale, dok su drugi sasvim zadovoljni. Ipak, stiče se utisak da članovi olimpijskih timova uglavnom imaju cimere, te da se unutar soba nalaze samo kreveti i prostori za skladištenje odeće. Stoga je nameštaj sveden na minimum, a načelo jednostavnosti je podjednako zastupljeno i u kupatilima. Međutim, uprkos svemu, najviše pažnje je privukao konkretan detalj koji je izazvao brojne diskusije. To su kartonski kreveti.

Zašto baš kartonski kreveti?

Sa obzirom na to da je jedna od glavnih želja organizatora Olimpijskih igara stavljanje naglaska na koncept održivost, odluka da kreveti budu napravljeni od kartona nije nimalo začuđujuća. Takođe, dušeci su napravljeni od mreže za ribolov, a britanski gimnastičar je u kratkoj Instagram objavi objasnio da je za potrebe sportske manifestacije napravljeno čak 16 hiljada ovakvih kreveta. Istovremeno, on je otkrio da kreveti mogu da se prilagođavaju i modifikuju u zavisnosti od visine sportista. Stoga je on jedan od onih koji su na potpuno objektivan način obradili temu kartonskih kreveta. Iako su oni iznenadili i začudili mnoge, ovo nije prvi put da se kreveti prave od kartona. Štaviše, to je bio slučaj i tokom prethodnih Olimpijskih igara u Tokiju.

Učitati još
Zatvori