Sjajne vesti iz Pariza! Borislava Perić-Ranković osvojila šestu medalju za Srbiju

Ovogodišnje Letnje olimpijske igre završile su se 11. avgusta. Samo 17 dana kasnije počele su Paraolimpijske igre koje nas prostorno, nalik na prve, 2024. godine smeštaju u Pariz. Samim tim, on će od 28. avgusta pa sve do 8. septembra ponovo u fokus staviti neke od najboljih sportista iz čitavog sveta. Među sportistima koji se bore za medalje koje se smatraju najprestižnijima u svetu sporta našli su se i srpski paraolimpijci – i to ukupno 22 takmičara. Na radost mnogih, iz glavnog grada Francuske već nakon nekoliko dana stigle su lepe vesti. Srbija za sada ima šest osvojenih medalja, a poslednju u nizu osvojila je parastonoteniserka Borislava Perić-Ranković.

Paraolimpijske igre 2024: Medalje i uspesi srpskih sportista

Borislava Perić-Ranković

Nakon što se plasirala u finale, Borislava Perić-Ranković osvojila je srebrnu medalju. Ovom medaljom, koja joj je 32. u karijeri, Borislava je objavila da završava svoju uspešnu karijeru. Ona je u uzbudljivom finalu poražena od nemačke parastonoteniserke 3:1 u setovima. Ipak, na radost mnogih, ovo je šesta medalja za srpski paraolimpijski tim na ovogodišnjoj manifestaciji u Parizu.

Željko Dimitrijević

Paraatletičar Željko Dimitrijević i dvostruki paraolimpijski šampion je na ovogodišnjim Paraolimpijskim igrama u Parizu osvojio bronzanu medalju u bacanju čunja – klasa F51. Njegov hitac od 34,18m u drugoj seriji doneo je još jednu medalju srpskom paraolimpijskom timu – i to petu po redu. Pored toga, bitno je naglasiti da su i drugi srpski reprezentativci u ovoj kategoriji ostvarili zapažene rezultate. Naime, Filip Graovac zauzeo je četvrto mesto, dok je Aleksandar Radišić zauzeo sedmo mesto.

željko dimitrijević / profimedia

Dragan Ristić

Parastrelac Dragan Ristić je osvojio četvrtu medalju za Srbiju, a ujedno i prvo zlatno odličje na ovogodišnjoj sportskoj manifestaciji u Parizu. On je u disciplini R9 MK puška, Miks 50m ležeći zauzeo prvo mesto. Pored toga, ono što je bitno naglasiti jeste da je njegov rezultat bio samo 2.5 kruga ispod paraolimpijskog rekorda koji je sam postavio. Paraolimpijski komitet Srbije je u Instagram objavi naglasio kako je ovo zlato simbol posvećenosti, koncentracije, vrhunske preciznosti i kontinuiranog rada. Shodno tome, srpski sportista ostvario je još jedan veliki uspeh i ušao je u istoriju ovog sporta.

dragan ristić / profimedia

Borislava Perić Ranković i Nada Matić

Prvu medalju za Srbiju osvojile su Borislava Perić Ranković i Nada Matić. Nakon što su u četvrtfinalu pobedile francuski par, one su se plasirale u polufinale. Pobeda nad južnokorejskim parom odvela ih je u finale, a tamo su ih čekale Kineskinje. Ipak, kineski par bio je bolji te je rezultatom 3:1 osvojio zlatno odličje, dok je srpskom paru pripala srebrna medalja.

Borislava Perić-Ranković / profimedia

Nebojša Đurić

Nedugo zatim, drugu medalju za Srbiju osvojio je Nebojša Đurić – i to u bacanju kugle u kategoriji F55. Iako se činilo da će srpskom sportisti u jednom trenutku definitivno biti oduzeta srebrna medalja, velikim naporom i zajedničkim snagama Nebojši Đuriću vraćena je zaslužena medalja. Samim tim, kako je istakao Paraolimpijski komitet Srbije na Instagramu, ovo nije samo Nebojšina pobeda, već pobeda celog sportskog duha i snage našeg tima.

Mitar Palikuća

Treću medalju za Srbiju osvojio je parastonoteniser Mitar Palikuća. On se nakon pobede nad Brazilcem plasirao u polufinale, a tamo je od njega ipak bio bolji reprezentativac iz Kineskog Tajpeja koji je pobedio rezultatom 3:0 u setovima. Iako nije uspeo da se plasira u finale, Mitar Palikuća osvojio je bronzanu medalju.

paraolimpijske igre 2024 / profimedia

Podsetimo, ovogodišnje Paraolimpijske igre na programu su od 28. avgusta do 7. septembra. Srbija ove godine na sportskoj manifestaciji ima sportiste koji će se takmičiti u različitim disciplinama. To su, između ostalog, bacanje čunja, bacanje kugle, trčanje, skok u dalj i streljaštvo. Čast da nose zastavu na otvaranju pripala je paraatletičaru Željku Dimitrijeviću i paraatletičarki Saški Sokolov.