Šta su to Plave zone – i zašto treba da nam budu uzor kada je o kvalitetu života reč?
Šta su to Plave zone – i zašto treba da nam budu uzor kada je o kvalitetu života reč?

Šta su to Plave zone – i zašto treba da nam budu uzor kada je o kvalitetu života reč?

Kako se meri kvalitet života? Ako se Plave zone pitaju – postoji nekoliko mantri kojima svi treba da se vodimo. Otkrili smo kako se to hrane stogodišnjaci – mnogi od njih, žive upravo u gorepomenutim Plavim zonama. Da je kvalitet života predodređen mestom u kom živimo, uverili smo se – a u nastavku teksta otkrivamo i zbog čega.

Plave zone


Umetnost sporog življenja. Umetnost pauziranja, vraćanja na fabrička podešavanja. Umetnost ishrane zdravim, svežim namirnicama. Umetnost uživanja u prirodi, u svežem vazduhu, u kvalitetnom međuljudskom odnosu… Da, Plave zone imaju sve to. Kako to postižu? Šta su one zapravo?

Plave zone podrazumevaju zone (regije, države, odnosno gradove) u kojima se gorepomenute vrednosti neguju. Njih posebno veličaju Grčka, Kostarika, Italija, Japan i Kalifornija. Zbog čega su baš ova mesta idealna za kvalitetan život? Otkrivamo.

Ikaria, Grčka

Dokumentarni film na Netflixu, pod nazivom Live to 100: Secrets of the Blue Zones, otkrio nam je da postoje Plave zone – mesta u kojima je kvalitet života, jednostavno rečeno, bolji. Recimo da je kvalitetan stil života onaj koji je neretko suprotan modernoj svakodnevici. Vrednuje se san, aktivnost kao i aktivan odmor, obroci su napravljeni od svežih namirnica i jedu se sporo, sa uživanjem…

Plave zone podrazumevaju uživanje u malim stvarima – i to svakodnevno. Prvo mesto koje se nalazi na listi Plavih zona jeste Ikaria, ostrvo u Grčkoj. Ono je poznato kao područje dugovečnosti i zdravlja. Razloga za to je mnogo. Lokalci uživaju u prelepoj prirodi, časovima kuvanja koji su podjednako edukativni koliko i zabavni, te se zaista vode onom slow living mantrom. Na ostrvu Ikaria mahom žive farmeri i ribari, a turista nije mnogo. Fokus je na kvalitetnim međuljudskim odnosima, kvalitetnoj hrani i piću, kvalitetnom vazduhu… Koji, ultimativno, rezultiraju i kvalitetnim životom.

Sardinija, Italija

Sardinija je prva identifikovana Plava zona. Zbog čega? Nije razlog samo pozicija ovog ostrva koje okružuju planine i more. Pre svega, lokalci u Sardiniji neguju kvalitetne međuljudske odnose – osećaj da pripadate zajednici tu se zaista neguje.

Taj osećaj zajedništva vidljiv je i kada je o ishrani reč – ljudi jedni drugima poklanjaju namirnice koje su tog dana ubrali, a vreme obroka shvata se ozbiljno. Neretko, ručak traje i po nekoliko sati i služi kao vreme socijalizacije i uživanja. Ishrana lokalaca bogata je omega 3 mastima, te su riba i morski plodovi deo svakodnevne ishrane. Život pored mora svakako ne škodi – i kvalitet života u Sardiniji je (i) zbog toga na visokom nivou.

Okinava, Japan

Okinava je poznata kao Havaji Japana i predstavlju drugu od pet svetskih Plavih zona. Okinava je ostrvo na samom jugu Japana – a slavno je (i) po tome što na njemu živi visok broj stogodišnjaka. Čak – više nego bilo gde drugde u Japanu – i svetu uopšte. Zbog prelepe klime i plaža, Okinava je dobila nadimak koji je poredi sa američkom državom.

Zbog čega je Okinava deo Plavih zona? Pre svega, potrebno je istaknuti klimu ovog ostrva. Ono se nalazi u subtropskom pojasu, pa je klima topla i vlažna, sa dosta kiše. Zbog toga, poljoprivreda i uzgoj raznog voća i povrća cvetaju. Upravo lokalci u Okinavi imaju reč nuchigusui, koja znači lek života, a odnosi se na hranu. Tako oni posmatraju odnos prema ishrani – i sve je u balansu. Fokus je na kuvanim jelima i namirnicima koje su mahom pogodne za vegetarijance i vegane. Najviše u ishrani stanovnici Okinave koriste povrće, a posebno su voljeni pasulj, te slatki krompir. Njihova ishrana nije samo antiinflamatorna, već je i bogata antioksidansima. Pored ishrane, neguju se međuljudski odnosi, vrednuju se druženje, odmor, boravak na suncu i san. Zbog takvog pristupa životu, ne čudi što je Okinava deo Plavih zona.

Nikoja, Kostarika

Nikoja je poluostrvo u Kostariki poznato po kvalitetu života njegovih stanovnika. Čuvena je njihova ishrana, poznata pod nazivom tri sestre. Te tri sestre su pasulj, kukuruz i bundeva, koji čine srž ishrane lokalaca.

Agrikultura je veoma važan deo kulture stanovnika ovog poluostrva. Takođe, poznato je i da ovaj narod neretko posti kako bi dozvolio slabim ćelijama da se regenerišu. To svakako utiče na kvalitet života – i garantuje dugovečnost.

Loma Linda, Kalifornija

Loma Linda je grad u Kaliforniji – i peti od pet Plavih zona. U Loma Lindi stanovnici veoma vrednuju jednu stvar – a to je aktivan stil života. Stanovnici svih uzrasta treniraju – bilo da je reč o šetnjama, planinarenju, tenisu, ili posebno popularnom piklbolu.

Piklbol (pickleball) je sport sa reketom koji je posebno popularan u ovom gradu, a koji je idealni vid kardija. Kao i u drugim mestima koji su deo Plavih zona i u Loma Lindi ceni se osećaj zajedništva. Takođe, stanovnici ovog mesta u Kaliforniji vode računa o ishrani, sa fokusom na ishranu zasnovanoj na povrću, voću, mahunarkama i žitaricama.

Učitati još
Zatvori