Sve češće u medijima pojavljuje se izraz „održivi turizam“ bilo da se opisuje neka turistička destinacija, usluga ili prosto način putovanja. To nas je navelo da malo dublje istražimo ovu temu i objasnimo šta ona zapravo znači i predstavlja. Naime, poznato je da neke države najviše kapitala na godišnjem nivou dobijaju od turizma. To su ujedno i zemlje koje imaju prirodna dobra kojima raspolažu u cilju kreiranja destinacija koje bi bile atraktivne turistima. Naša zemlja jednim dobrim delom može da se pohvali takvim destinacijama. No, pitanje je kako tim resursima baratamo, tačnije, da li ih štitimo.
Termin „održivi turizam“ predstavlja planiranu akciju sa dugoročnim ciljevima koja ne uzrokuje devastaciju okoline već uvažava ekonomske, društvene, ekološke i kulturne vrijednosti destinacije u kojoj se događa. Dakle, on ne predstavlja samo brigu o ekologiji, ali se velikim delom oslanja i na to.
Ekonomski aspekti održivog turizma
Održiv turizam trebalo bi da kapital zadrži u zemlji. Tako je recimo u uređenim državama koje se bave turizmom najbitnije zaposliti osoblje koje već živi i privređuje u njoj. Takođe, mala gazdinstva i domaći proizvođači imaju prednost u odnosu na sve ostale, pa čak i korporacije koje proizvod ili uslugu nude po povoljnijim cenama. Cilj svega toga je jačanje zajednice i kreiranje autentičnog doprinosa socijalnim aspektima. Verovatno ste primetili da kod nas, u određenim smeštajima, možete da pronađete obroke koji su isključivo pripremljeni od namirnica domaćih proizvođača, ili da recimo, određena destinacija daje prednost domaćim uslugama. Na taj način ujedno kreira i svoju autentičnost i obećava vam bolji kvalitet ali i jedinstven i neponovoljiv doživljaj. Lokalno postaje moderno, a razlog za to je definitivno održiv turizam koji postaje sve veći trend.
Kulturna i prirodna dobra / pametno trošenje i ulaganje
Održiv turizam podrazumeva i brigu o kulturnim dobrima. To znači da je određena država spremna da deo zarade prosledi u cilju restauracija, kreiranja novih zanimljivih sadržaja ali naspram ekoloških standarda, ali i briga o već postojećim lokalnim znamenitostima. Na taj način, uz pozitivne utiske i raspoloženje turista i sama zajednica kasnije može da nastavi da se razvija. Relano je da nećete nekome predložiti da obiđe neku zemlju turistički, ako u njoj niste imali šta pametno da vidite. Takođe, ukoliko jedna zemlja ne inovira u svoj kulturni razvoj, teško da ćete ponovo odlučiti ta je posetite. Sve ste već isprobali i videli, zar ne? Po istom principu funkcionišu kako kulturna, tako i prirodna dobra. Ona moraju biti u večitoj simbiozi kako bi određena destinacija zadržala svoj integritet ali i napredovala.
Još jedna od stavki za koju se zalaže održivi turizam jeste ta da turista nije više na prvom mestu, nego priroda. To znači racionalno trošenje prirodnih resursa od kojih je najbitniji voda i životinjski i biljni svet. Kreiranjem određenih pravila funkcionisanja u cilju zaštite životne sredine, turistima nagoveštavate da cenite svoju zemlju.
U određenim delovima sveta, trenutno postoje timovi i vladini ali i nevladini sekrotri koji prate uticaj turizma na prirodna dobra jedne zemlje. Na taj način kreiraju se određeni koraci u cilju očuvanja. Ove informacije najviše se odnose na zemlje u kojima se događa „masovni turizam“ u koje naša zemlja za sada ne spada.
Da li će prosečan turista biti zadovoljan?
Ovo je večno pitanje za sve one koji žive od turizma. Najbitnije je da gost bude zadovoljan. Međutim, određeni ekološki centri smatraju da zahvaljujući održivom turizmu usluga može biti samo na višem nivou. Zahvaljujući ovoj pojavi, domaćini imaju priliku da istaknu svoju kulturnu autentičnost, da ojačaju svoju zajednicu i da se predstave kao domaćini koji cene svoju materijalnu ali i nematerijalnu baštinu. Veoma je bitno istaći da na edukaciji ne treba da rade samo oni koji pružaju uslugu, nego i sami turisti.
Ovo su osnovne stvari koje bi kao turista trebalo da sledite kako biste pomogli da se održivi turizam razvija:
Kupujte domaće, uvek prvo potražite EKO smeštaje, povedite računa o prirodnim i kulturnim dobrima, reciklirajte iako to u toj državi nije ustaljena navika.
Foto: Pexels; Instagram @travelhouse.rs