Kada biramo mesto na kom ćemo provesti određeno slobodne vreme i odmoriti od užurbanosti velikog grada, pored enterijera veoma je bitan i osećaj koji destinacija sa sobom nosi. Za odmor biramo mesta koja će u potpunosti da nas odmore, restartuju i napune energijom. Područje na kom živimo je puno takvih mesta. Nedavno smo govorili o hotelu u Sloveniji koji ima panoramski pogled na Alpe, a otkrili smo i da je Sremska Mitrovica idealan izbor za weekend getaway. Ovog puta odlazimo u selo u blizini planine Divčibare, u kuću iza čije se gradnje krije zanimljiva priča.
Mušići – selo koje mnogi neće pronaći ni na mapi, postalo je tačka susreta između prošlosti i budućnosti za Momira Ćulafića. Ili Milana, kako ga zovu oni koji ga znaju iz nekih drugih dana. Onih koje je provodio u poslovnim odelima, s Excel tabelama i rokovnicima, u trci s tuđim rokovima. Međutim, ovo nije priča o korporativnom begu, već o potrazi za ravnotežom.
Divčibare: Kuća idealna za odmor iza koje se krije zanimljiva priča
U razgovoru sa vlasnikom kuće, Milanom Ćulafićem, shvatili smo da put izgradnje ove kuće ne predstavlja klasičnu graditetljsku priču. Kuća na brdu nije nastala kao projekat s preciznim planom, već kao rezultat jedne maštarije – da se stvori nešto lično, svoje, u malom, a da izgleda kao veliko. Momir kaže da je sve počelo na terasi komšijine kuće, uz rečenicu: Šta ako bismo i mi? Tog trenutka, ideja o kući postala je mnogo više od pitanja – postala je zadatak, san, a onda i stvarnost.
U tih 35 kvadrata stalo je sve što treba jednom čoveku, pa i malo više. Tu je galerija – ne samo fizički, već i ona misaona, za ideje koje dolaze kad pogledate kroz prozor u pogled zbog kog ćete odlučiti da se još jednom vratite. Tu su detalji koje je sam birao, ponekad i pravio, dodajući svakom kutku deo svoje ličnosti.
Jednostavnost koja ima karakter
Ova kuća nije napravljena sa mišlju da u prvom planu bude luksuz, već jednostavnost koja ima karakter. Ali, pre nego što je došao do ovog pogleda, morao je da pređe dug put – i to doslovno. Prvo su mu rekli da neće imati struju. Onda da voda neće stići tako skoro. A onda, da možda ovo i nije baš dobra ideja. No, Momir je imao drugačiji plan. Uz pomoć prijatelja, komšija i poneke noćne smene, kuća na brdu počela je da dobija obrise.
Tako je nastala veoma estetična kuća sa fantastičnim pogledom koju bez zadrške dodajemo na must-visit listu. Milan (Momir) je ovom kućom u sebi probudio ljubav prema dizajnu enterijera, međutim, i još nešto. Naime, želja za dizajnom nadmašila je samu sebe, pa se Milan, zajedno sa poslovnim partnerom Mihajlom, zatekao dizajnirajući i svoju prvu garnituru za spoljnu upotrebu čiju sliku možete videti ispod. Kako i sam kaže, stroge granice nisu mogle da ga drže i zadržavaju imajući u vidu da za ovaj posao nema formalno obrazovanje, već sve radi iz osećaja i ljubavi prema dizajnu.
Iz ljubavi prema enterijeru se (prepo)rodila još jedna kuća
Kuća je od nove godine na Airbnb-u, ukoliko se u medjuvremenu ne pronadje novi vlasnik. Iako cela priča povezuje Milana (Momira) na dubljem nivou sa svojim kreacijama, on nam je otkrio da u planu ima još sličnih projekata.
Dok se ne upustimo zajedno sa Momirom u nove enterijerske i eksterijerske avanture, važno je spomenuti još jedan njegov projekat. Naime, nakon što je napustio svoj korporativni posao i počeo sa zidanjem kuće u blizini Divčibara, Milan se upustio u još jednu avanturu. U pitanju je potpuna adaptacija kuće njegove žene, u naselju Zova na Zlatiboru. Kuća je iz ‘72 godine, sa velikim dvorištem, okružena četinarima, brezama i bagremom. Iz nje se prostire prelep pogled na Tornik. Kuća je, zahvaljujući Milanu, dobila novi izgled, a u isto vreme sačuvala toplinu iz sedamdesetih i osamdesetih godina koju je sa sobom nosila. Kuhinju ove kuće krase ručno rađeni tanjiri (takođe Milanovih ruku delo). Kuću možete pronaći na Instagramu i na platformi Booking.
Foto: Milan Ćulafić; Instagram: @weekendica_zlatibor, @momir23