Castello Di Miramare: Bajkoviti zamak ili ukleta kuća?
Castello Di Miramare: Bajkoviti zamak ili ukleta kuća?

Castello Di Miramare: Bajkoviti
zamak ili ukleta kuća?

Iako se kod nas zvanično ne slavi Halloween, ovaj praznik je kroz dela pop kulture, stekao mnoge obožavaoce i ovde. Otvorili smo sezonu spooky knjigama, a kako bismo nastavili oktobar u istom raspoloženju, pripremili smo priču o ukletom dvorcu Miramare.

Romantika, tajne, i zagonetnost – to su elementi koji često čine temelj za priče o ukletim dvorcima. Na obali Jadranskog mora, nedaleko od Trsta, leži takav primer – dvorac Miramare. Živopisna istorija i elegantna arhitektura čine ga neodoljivim mestom za weekend getaway. Za dvorac se vezuju zastrašujuće priče o ukletosti i tajne koje intrigiraju posetioce.

Istorija dvorca Miramare

Dvorac Miramare, u prevodu sa italijanskog označava – pogled na more. Izgrađen je između 1856. i 1860. godine po nalogu nadvojvode Ferdinanda Maksimilijana Austrijskog i njegove supruge, nadvojvotkinje Šarlote od Belgije. Par je pronašao idealnu lokaciju na stenovitoj obali Jadranskog mora, gde su počeli izgradnju svog raskošnog doma. Bilo je to njihovo ljubavno gnezdo – ušuškano između mora i veličanstvenog zelenog parka.

dvorac Miramare
@artymarco
@artymarco

Ljubavna priča i tragedija

Maksimilijan i Šarlota bili su mladi zaljubljeni par. Izgradnja dvorca bila je zajednička vizija kao simbol njihove ljubavi. Međutim, sudbina je pripremila tragičan obrt. Živeli su u dvorcu samo četiri godine, a onda su 1864. na poziv Napoleona III otišli u Meksiko gde je Maksimilijan proglašen za cara. Međutim, u Meksiku izbija građanski rat, zbog čega francuska povlači svoju vojsku. Godine 1867, Maksimilijan je uhvaćen i pogubljen, a Šarlota zbog velike tuge gubi razum. Nikada se nije oporavila, a dvorac Miramare, postao je simbol njihove tragične sudbine.

Arhitektura i dizajn enterijera

Arhitektura dvorca Miramare sadrži elemente različitih stilova – romantizam, gotika i renesansa. Sobe su dekorisane luksuznim nameštajem, tako da pokazuju ekstravaganciju aristokratije 19. veka. Dvorac ima oko 20 soba, među kojima je spavaća soba opremljena kao brodska kabina i Throne Room, ukrašena kitnjastim orijentalnim motivima i crvenom svilom. Sobe i dalje izgledaju verodostojno vremenu kada su Maksimilijan i Šarlota živeli u dvorcu.

Ghost story

Iako Miramare deluje kao idilično mesto, mnogi veruju da dvorac krije zastrašujuće tajne. Posetioci tvrde da su čuli neobične zvukove i videli senke koje noću lutaju dvorcem. Priče o Šarlotinoj duši koja luta dvorcem i doziva Maksimilijana postale su deo lokalnog folklora. Iz ove tragične priče, nastala je legenda po kojoj je dvorac Miramare proklet. Naime, svako ko tamo spava, osuđen je na iznenadnu nasilnu smrt.

Druga legenda, vezana je za mlade parove koji dolaze u dvorac. Mnogi parovi dolaze ovde da bi doživeli atmosferu romantike koja je vladala između Maksimilijana i Šarlote. Dvorac je postao simbol večne ljubavi, ali i opomena na prolaznost života. Legenda kaže da će prokletstvo zadesiti svaki zaljubljeni par koji dođe u dvorac. Poseta dvorcu se preporučuje u pratnji prijatelja, pre nego sa partnera, inače će toj ljubavi brzo doći kraj.

Poseta Dvorcu Miramare

Od 1955. godine dvorac je postao državni muzej. Miramare je otvoren za javnost i privlači brojne turiste iz celog sveta. Posetioci ga mogu istražiti, šetati kroz prelepe vrtove i uživati u spektakularnom panoramskom pogledu na Jadransko more. Turistima je zabranjeno fotografisanje enterijera.

Bez obzira na zastrašujuće legende, misteriozni dvorac Miramare ostaje mesto gde se prošlost i sadašnjost spajaju, a ljubav i elegancija čuvaju kroz vekove.

 

Učitati još
Zatvori