Nakon što smo obišli nesvakidašnje veštačko jezero Resia, novu virtuelnu turu lociramo na jugoistoku Turske. Upravo tu je smeštena provincija Mardin kroz koju se stepenasto uzdiže istoimeni drevni grad. Ulice se ukrštaju poput beskrajnog lavirinta, verski objekti dostižu visinu neba, a kuće se poput dvorca iz najepše bajke prostiru duž kamenih zidina. Grad Mardin nudi neprocenjivo kulturno i istorijsko blago, a u nastavku teksta izdvajamo šta neizostavno treba posetiti.
Grad koji lebdi između neba i zemlje
Grad Mardin okupan je svetlošću koja kamenim građevinama daje jedinstvenu boju cimeta, dok se u toku večernjih sati, kad sve utihne, dobija prostranstvo koje lebdi, u potpunom skladu, između neba i zemlje. Ako napravimo kraći istorijski osvrt, Mardin je nastajao u spletu raznolikih naroda. Počevši od Asiraca, preko Rimljana, Arapa, pa sve to Turaka, Jermena i Kurda. Upravo ta heterogenost učinila je da Mardin postane kulturno-istorijski centar koji se danas pruža sve do granice sa Sirijom.
Sam grad podeljen je na dva dela, stari i novi. Stari grad je značajan zbog drevnih verskih objekata, te predstavlja muzej na otvorenom. Tamo su smeštene sirijske hrišćanske crkve, džamije, medrese i utvrđenja. S obzirom na to da dominiraju sunčani dani, oko grada se pružaju različite plantaže koje upotpunjuju pogled. Ukoliko želite da pobegnete od praznične euforije koja se polako zahuktava, idealna destinacija jeste Mardin. Sigurni smo da ćete pamtiti svaki minut proveden u ovom veličanstvenom i živopisnom kutku.
Šta neizostavno treba posetiti?
1. Svaki deo Mardina otkriva po jednu priču iz prohujalih vremena. Pejzaž je protkan istorijom, a navodi vas da se osećate kao da ste deo ovog jedinstvenog mesta. Samim tim, najveću pažnju privlače medrese (muslimanske obrazovne ustanove) koje se nalaze duž grada. Jedna od najvažnijih jeste Zindžirije medresa sa čije se glavne kupole pruža veličanstven pogled.
2. Ulu (Velika) džamija jedna je od najstarijih džamija (izgrađena 1176. godine), dok zbog svoje pozicije predstavlja i obeležje starog dela Mardina.
Takozvani Paviljon ogledala je kolosalno zdanje smešteno na padini sa koje se pruža prava vizuelna gozba.
3. Drevni sirijski manastir, poznat kao Kuća šafrana, nalazi se na planinskoj padini, četiri kilometra istočno od Mardina i pruža pogled na Mardinsku ravnicu.
4. Istorija živi unutar skladno naslaganih kamenih zidina, dok u prilog tome govori i antički grad Dara (koji su izgradili Rimljani). Ovo je nekada bila vojna baza, sastoji se iz podzemnih cisterni – a danas služi kao arheološko nalazište.