Možda nije toliko poznato, ali bečka tradicija u ispijanju kafe zapravo je jedna od dugovečnijih i starijih u ovom delu Evrope. Ovaj napitak češće vezujemo za neke druge kulture, poput Turske ili Italije. No, Beč je jedna od prestonica kafene kulture, ako nam dozvolite takav naziv. Grad se može pohvaliti nekim od najstarijih pržionica, te brojnim lokalima koji već nekoliko vekova neguju običaje u ispijanju kafe. Kako nam se bliže Uskršnji praznici, verujemo da mnogi od vas planiraju putovanje ovog vikenda. Znamo i da je Beč česta destinacija, a i sami joj se više puta vraćamo. Zato smo izdvojili kafiće koje vredi posetiti pre svega zbog grandioznog, romantičarskog enterijera koji nas uvek asocira na bečku arhitekturu i estetiku.
Café im Kunsthistorisches Museum
U Kulturno-istorijskom muzeju, jednoj od najbogatijih zbirki lepe umetnosti u Evropi, osim što možete da uživate u razgledanju umetnina, možete i popiti kafu sa pogledom na ta ista umetnička dela. Velelepni enterijer pleni detaljima i raskošnom dekoracijom, zbog čega verujemo da je iskustvo takvog ambijenta zaista jedinstveno i neponovljivo. Osim toga, zbog svoje grandioznosti, obilazak muzeja zahteva dobru kondiciju i nekoliko sati vašeg vremena, te je ovaj kafe idealna stanica nakon dana provedenog u šetnji kroz njegove brojne prostorije.
Café Schwarzenberg
Café Schwarzenberg otvoren je još 1861. godine i, mada je od tada renoviran u nešto modernije ruho, i dalje čuva mnoge elemente svog originalnog enterijera. Tako je danas jedan od poslednjih lokala duž Ringstraße koji i dalje neguje tradiciju i prepoznatljivu atmosferu bečkog kafea. Za njegovu obnovu bio je zadužen arhitekta Adolf Loos, čiji su projekti obeležili mnoge kafeterije austrijske prestonice u međuratnom periodu. Café Schwarzenberg jedan je od retkih primera njegovog prepoznatljivog vizuelnog jezika, zbog čega ispijanje kafe u ovom lokalu predstavlja svojevrsni vremeplov. Istini za volju, to se može reći za mnoge lokalitete ovog grada, što je jedan od razloga zbog kojih mu se tako često i vraćamo. Ipak, ono što izdvaja ovaj kafe jeste činjenica da mnogim turistima nije poznat, te nije potrebno da čekate u redu, kao što biste morali ako se uputite u Café Central.
Gerstner Culinary
Onoj tipičnoj predstavi Beča, koja nekako uvek nalikuje na svojevrsnu dvorsku, balsku atmosferu, verovatno se najbolje uklapa restoran Gerstner. Donekle i razumljivo, s obzirom da ovaj jedinstveni lokal datira još iz 1847. godine. Njen osnivač, Anton Gerstner bio je znameniti Bečlija tog vremena, a jedno vreme bio je zadužen i za kuhinju Bečke opere. Iz tog perioda zadržani su mnogi elementi enterijera, zbog čega je ovaj kafe-restoran još jedna vremenska mašina u koju vas smesti austrijska prestonica. Iako je za ručak ili večeru potrebno napraviti rezervaciju unapred, u izvrsnoj kafi i ambijentu uvek možete uživati.
Foto: Unsplash