Tokom letnjeg perioda vreme teče ubrzanim tempom. Odmori kratko traju, a mnogi ni ne stignu da slobodne trenutke iskoriste na pravi način. Ukoliko usled neodlučnosti još uvek niste odabrali idealnu destinaciju, vodimo vas na virtuelnu turu kroz Albansku rivijeru. Vaše je samo da spakujete kofere i otisnete se na putovanje – koje ćete zasigurno svima ubuduće rado prepričavati.
Saranda
Jedinstveno okruženje, netaknuta priroda i prozirno more – svrstavaju Albaniju u sam vrh nedovoljno istraženih destinacija među turistima. Naše virtuelno putovanje počinje iz šarmantnog grada Sarande, koji je umetnut na samom jugu, blizu administrativne granice sa Grčkom. Ovo primorsko mesto broji oko 40. 000 stanovnika, a okolne planine i prozirno Jonsko more stvaraju živopisne pejzaže, zadivljujuću svetlost i prijatnu atmosferu. Saranda se smatra samim centrom Albanske rivijere. A s obzirom na to da ima gotovo trista sunčanih dana godišnje, poznata je i kao mesto u kojem vlada neprekidno leto.
Koje plaže posetiti i gde odsesti?
Po dolasku može se primetiti da je Saranda primorski grad, sastavljen iz brojnih uzvišenja. Takav geografski položaj diktiraju prvenstveno okolne planine, zahvaljujući kojima grad dobija autentičan izgled. Plaža je smeštena delom pored samog šetališta, a drugim delom izvan užurbanog gradskog jezgra. Ukoliko ste u potrazi za idealno uređenim plažama, koje u svom sastavu imaju i plažne barove, onda neizostavno preporučujemo African i La Onda.
Nakon toga prelazimo i na najvažniju stavku svakog putovanja. To je smeštaj. Našu pažnju u prvom redu zaokupila je vila Kallcuni, smeštena na svega 100 metara od plaže. Ovo zdanje uz izuzetno atraktivnu spoljašnjost i prostrane bazene nudi potpuni mir, uživanje i otmenu atmosferu – sve ono što je zapravo potrebno za odmor iz snova.
Idealna mesta za večeru i izlazak
Nakon dana provedenog na plaži, veče je rezervisano za uživanje u lokalnim restoranima, ili pak noćnim izlascima. Na početku čekiramo restoran Black Marlin, koji u svom jelovniku nudi vrhunske riblje specijalitete. Sledeća stanica na mapi je noćni provod. A tu beležimo dve lokacije. Prva je smeštena na najvišoj tački grada, sa koje se pruža pogled ka svim najvažnijim delovima Sarande. I upravo na ovom mestu nalaze se ruševine nekadašnjeg dvorca Lekursi, čija je površina poslužila za otvaranje danas veoma popularnog tradicionalnog restorana. Ukoliko ste umesto toga zainteresovani za moderniju varijantu noćnog provoda, onda je neizostavno mesto na našoj listi klub Orange, koji je smešten neposrednu uz plažu.
Šta se nalazi u blizini Sarande?
U neposrednoj blizini Sarande, tačnije na oko 20 minuta vožnje, nalazi se Ksamil. Ovo slikovito mesto izdvaja se od ostalih prvenstveno zbog egzotično kristalne vode i prozirnog peska – koji se mogu videti jedino još na Maldivima. Upravo iz tog razloga, Ksamil, privlači veliki broj turista i smatra se neizostavnom tačkom na mapi putovanja kroz Albaniju.
Jug Albanije prepun je skrivenih plaža, a jedna od najlepših nalazi se na putu između Ksamila i Sarande. Među lokalnim stanovništvom poznata je kao Pasqyra, ili u bukvalnom prevodu Plaža ogledala. Ovaj naziv ponela je zbog toga što se sunce reflektuje u vodi izazivajući gotovo magičan efekat, zbog kojeg ona dobija kristalno čist obris pri posmatranju iz svih uglova. Bele litice dodatno doprinose zapanjujućem pejzažu, a Plaža ogledala nudi idealno utočište od gužve koja je zastupljena u većim primorskim mestima i turistima garantuje osećaj potpune slobode.
Butrint
Dokaz za to da je jug Albanije okružen nedirnutom prirodom i brojnim kulturno-istorijskim bogatstvima, jeste Nacionalni park i arheološko nalazište Butrint. Park se prostire na površini od 94. 244 km2 i okružen je brojnim jezerima i močvara. Zbog ovakvog položaja pogodno je mesto za opstanak mnogih životinja i biljaka – kojih ovde ima preko 1 200. Kada je reč o arheološko nalazištu, Butrint je od davnina bio sedište grčke kolonije, rimskog naselja i naposletku otomanske vlasti. Prema legendi grad je osnovao Helen, sin kralja Prijama, nakon bekstva iz Troje. Danas se Butrint nalazi na UNESCO-voj listi kulturne i prirodne baštine. Turisti tokom posete mogu videti najznačajnije arheološke ostatke od kojih se posebno izdvajaju: Antičko pozorište, krstionica sa očuvanim podom od mozaika i bazilika. Nadomak arheološkog nalazišta nalazi se muzej, koji je nastao u sklopu venecijanskog zamka iz 14. veka.
Kako stići do Butrinta?
Do kulturnog i prirodnog kompleksa Butrint stiže se iz pravca Sarande, od koje je udaljen svega 20 km. S obzirom na to da u ovom delu svakodnevno saobraća gradski prevoz, moguće je stići autobusom, a cena karte u jednom pravcu iznosi 150 leka (1,50€).
Foto: Instagram, Profimedia, Privatna arhiva