Leto donosi veda neba, tople ulice, laganu odeću, a sve to zajedno vodi do želje za nekim novim destinacijama i prirodnim lepotama. Tako je barem kod nas. Polazeći od te pretpostavke, izdvajamo tri vinarije našeg regiona, koje će nesumnjivo doneti savršen sklad odmora i dobre zabave. Uz to možete uživati u kvalitetnoj gastronomskoj ponudi restorana koji se nalaze u sklopu svake od njih. Kažu da je u vinu istina, a ovo leto je idealno vreme da se u to i uverimo! Idemo na vinski getaway.
Vinarija Zvonko Bogdan
Možda i najpoznatija na ovim prostorima, Vinarija Zvonko Bogdan nalazi se nedaleko od Palićkog jezera, okružena brojnim vinogradima. Na samo pet minuta vožnje od autoputa Beograd-Budimpešta, idealna je destinacija za odmor putnika, ali i svih onih koji vole da se odmore uživajući u dobrom vinu, odličnoj hrani, a sve to u jednoj od najlepših regija Srbije, gde svaka strana sveta vodi ka netaknutoj prirodnoj lepoti. Vinarija se može zakupiti za razne proslave, od venčanja krštenja, pa sve do poslovnih ručkova i porodičnih okupljanja, a u prolećnim i letnjim sezonama restoran se širi na otvoren prostor.
U vinariji se nalazi luksuzan restoran. Ovo je savršeni finiš kada vam zatreba odmor, nakon celodnevnog obilaska imanja, koji podrazumeva i prisustvo samom procesu pravljenju vina, obilazak podruma koji ima ulogu skladišta, i kao epitom degustacija njihovih savršenih spojeva aroma i nota. Kakav je i sam ambijent vinarije, prepun detalja koji svedoče o kulturnom bogatsvu Subotice i Palića – ništa manje nije ni kuhinja. Gosti mogu uživati u internacionalnoj recepturi, sa akcentom na specijalitete tradicionalne kuhinje. Neka od jela koje možete pronaći na meniju jesu domaća supa od morke, jela ispod peke, jela sa ražnja i roštilja, i neizostavne štrudle sa makom, višnjama i orasima.
Vinarija Kovačević
Ako ste u raspoloženju da odete na mali weekend getaway, Vinarija Kovačević je ozbiljan kandidat za sam vrh vaše liste potencijalnih destinacija. Spada u vodeće vinarije u Srbiji, a sama lokacija u Irigu, na Fruškoj gori ide tome u prilog. Kao i prethodna, ova vinarija odiše dugom porodičnom tradicijom, a okolina u kojoj se nalazi jeste ogledalo najčistije prirode. O kvalitetu vina na ovim prostorima svedoči i činjenica da je tamošnja tradicija vinogradarstva i proizvodnje vina jedna od najstarijih u čitavoj Evropi, dok njeni koreni idu toliko duboko kroz hodnike istorije i vezuju se čak za stare Rimljane. A kao što je bio slučaj sa prethodnom vinarijom, kvalitet kuhinje nije zanemarljiv ni ovde!
Pri vinariji se nalazi i „Vinska kuća Kovačević“, restoran koji će vam izuzev prepoznatiljivog i pitkog vina ponuditi i mnogobrojne gastronomske specijalitete. Restoran nudi dve sale, jednu za ljubitelje tradicije sa rustičnim ambijentom, dok goste koji imaju moderniji ukus obično privuče elegantnija sala u sklopu zastakljene bašte. Njihova kuhinja predstavlja bogatstvo iriškog podneblja. Iako tradicionalna, receptura ovog restorana pogodna je za eksperimentisanje sa ciljem kreiranja nečeg novog. Pačja, pileća ili guščja pašteta, tanjir lokalnih sireva idealan su međukorak uz čašu vina, a svakako savetujemo da ne žurite. Selekcija bifteka i stejkova odlični su izbor u glavnom delu. Teleći ribić u mileramu ili sa tartufima je takođe moćna kombinacija. Dok s njima rame uz rame stoje kolenica, medaljoni, obrazi i rozbratna. Ako niste u raspoloženju da posle ove izdašne hrane i vina produžite dalje, možete se smestiti u neki od apartmana koje nudi sama Vinska kuća Kovačević.
Podrum Malča
A sada, nešto i za one koji se nalaze na jugu naše države, one koji tamo prolaze, ili bar to žele. Nikako neće pogrešiti ako odaberete Vinski Podrum Malča. Posebno je upadljiva njihova specijalna usluga koja predstavlja svojevrsnu istorijsku turu. Odmah nakon obilaska Ćele kule, nastavite pravo i isključite sa sa autoputa Beograd – Zaječar i stići ćete do Malče. Ako pak niste preveliki ljubitelj istorije, i posledično ta činjenica nije dovoljna da vas pokrene u smeru vinarije – možda se predomislite kada čujete kako je ovo jedino mesto u Srbiji gde možete iskusiti vino koje sazreva u amfori. Zbog nesvakidašnjeg spoja istorije, hrane i vina, vinarija Malča nudi svojevrsnu muzejsku šetnju. I to kroz četiri perioda vinske istorije, kao i raskošnu udobost prostranog restorana.
Drugo ime za ovaj turistički objekat jeste Vremeplov Malča. A taj status opravdava da je sve kod njih podeljeno na epohe, kako vino tako i hrana. Pa se u ponudi uočava smenjivanje rimske celine, potom srednjevekovno-Nemanjićke, i na posletku, srpske 20-og veka i srpske savremene celine. U obilasku možete saznati kako se prave amfore. Koliko taj proces traje, kao i da crveno vino Konstantin Veliki, jeste jedino crveno vino iz amfore u Evropi.
U sklopu podruma nalazi se eno-gastronomski objekat. Jelovnik vas na prvu privuče sa nesvakidašnjim imenima jela, kao što su: Cezarovo predjelo, čobanovo kiselo mleko, punjeno šumsko meso, srpski kavijar (pasulj), supa od vina, svinjske ženske butkice sa renom. A tu su i Nemanjićko pile, pa čak i čuvena klin čorba. Restoran nudi i ne toliko konvencionalan jelovnik, recimo, tamošnji gambori na buzaru imaju ozbiljnu reputaciju. Sva ova receptura se uparuje sa dobro odabranim vinima, iz odgovarajuće epohe.
Tekst: Milena Gajić
Foto: Instagram: @vinarijazvonkobogdan, @vinarijakovacevic, @ranicuros