Vodič kroz Sombor – najzeleniji grad Vojvodine poznat po konjičkim trkama
Vodič kroz Sombor – najzeleniji grad Vojvodine poznat po konjičkim trkama

Vodič kroz Sombor – najzeleniji grad Vojvodine poznat po konjičkim trkama

Ako ste iole pratili ovogodišnje Olimpijske igre (a verujemo da ste ionako slušali o istima), znate da je košarkaška euforija na samom vrhuncu. Srpska reprezentacija oduševila je ljubitelje sporta – kako na terenu, tako i van terena, sa viralnom proslavom bronzane medalje. Iako su Olimpijske igre završene i krunisane su epskim dočekom sportista u Beogradu, o košarci – i košarkašima – i dalje se priča.

Kakve to veze ima sa temom našeg teksta, Somborom? Pa, poznato je da je možda i najpoznatiji košarkaš današnjice, Nikola Jokić, upravo iz ovog vojvođanskog grada. Odmah po povratku iz Pariza, Jokić je viđen na konjičkim trkama u Somboru, a mi smo sastavili vodič kroz ovaj grad koji – sa ili bez konjičkih trka – ima srce jednog od najvećih sportista današnjice.

Sombor – zeleni grad Vojvodine

Sombor je grad bogate kulturne baštine i jedan od onih koji voli i čuva svoj vojvođanski šarm, kulturu i istoriju. Ne čudi da se upravo u njemu odigravaju konjičke trke – simbol Sombora upravo je fijaker, koji i danas promiče kroz grad. Nakon što smo posetili Sremske Karlovce, odlazimo u Sombor, grad koji, poput Sremskih Karlovaca, ali na svoj način, čuva tradiciju nekih prošlih vremena.

Zapadne strane grada Sombora zapljuskuju vode Dunava deleći je od Hrvatske, na istoku je Telečka visoravan, a na severu se graniči sa Mađarskom. Prosečna nadmorska visina somborskog atara je samo 90 m, te je on pravi simbol vojvođanske ravnice. Od Beograda, udaljen je 175 km i broji oko 70 hiljada stanovnika.

Sombor je poznat i po zelenilu, te je odličan izbor za letnji vikend izlet, kada vam je potreban beg od gradske vreve i užurbanosti svakodnevice. Na teritoriji grada Sombora nalazi se i zaštićeno područje SRP Gornje Podunavlje poznato i kao Evropski Amazon, koji je deo dva UNESCO Rezervata Biosfere. Ono predstavlja utočište najveće populacije ritskog jelena u Srbiji, te stanište crne rode i orla belorepana.

Vodič kroz Sombor

Gastro scena

Sombor je grad laganog ritma i biciklizma – te je naša prva preporuka da iznajmite isti i dan započnete uživajući u zelenilu. Sombor je poznat kao grad vinskog turizma, ali nudi i bogatu ponudu kraft piva. Ipak, možda je i najslavniji po svojoj gastro sceni, koja važi za jednu od najboljih u Vojvodini. Posebno je poznat salaš Sedam dudova, koji se nalazi na adresi Gornji Bukovac 47. Na meniju salaša nalaze se brojni delikatesi koji u fokusu imaju lokalne i sveže namirnice. Poznati su po tradicionalnim, starinskim jelima – spremljenih onako kako su to činile naše bake.

Jelovnik je sezonski, te je zagantovan fantastičan ukus šta god da odaberete. Najviše hvale njihovu supu, sarmice od zelja, kobasice, te jela od divljači. Takođe, u ponudi su i domaći sokovi od nane i zove. Pivo i vino nabavljaju lokalno, iz male somborske pivare Ravangrad i porodične vinarije Lukić. Zanimljivo – na ovom salašu možete probati i japansku ramen supu.

Kultura i tradicija

Narodno pozorište Sombor i Gradski muzej Sombor jedne su od najvažnijih kulturnih ustanova ovog grada. Čuven je i Narodni bioskop Sombora, kao i Kulturni centar Laza Kostić. Galerija Milan Konjović i Udruženje likovnih stvaralaca Likovna grupa 76 tu su za ljubitelje slikarstva. Ukoliko ste ljubitelj umetnosti i kulture, Sombor je idealan grad za to. Dan provedite obilazeći galerije i muzej, a u pauzama uživajte u dobroj hrani, piću i ležernoj atmosferi.

Učitati još
Zatvori