

Ne stižemo ništa, a imamo svo vreme ovog sveta. Ako bismo seli da prisluškujemo razgovor milenijalaca, ovo se čini kao rečenica koja bi ga definisala. Ono što je dodatna začkoljica u ovom problemu jeste i velika svest o tome šta svi drugi (naizgled) rade i postižu. Društvene mreže svakako više odmažu nego što pomažu u ovoj situaciji – i često se poredimo sa drugima i pitamo se kako to sve postižu? Raditi, trenirati, kuvati, odvojiti vreme za druženje – ali i za sebe – je naizgled nemoguć tempo života. Kako je do toga došlo? Šta zaista možemo da uradimo da izbegnemo sagorevanje? Ove nedelje, baš pred početak radnih obaveza, razmišljamo o ovome – i dolazimo (nadamo se) do rešenja.
Sagorevanje (ili burnout) je sve češći problem.
To je naročito slučaj danas kada je tempo života brz, a očekivanja – kako spoljašnja, tako i ona koja sami sebi postavljamo – često nerealno visoka. Journal tim je prošlog leta razgovarao sa Dunjom Negrojević, master psihološkinjkom i psihoterapeutknjom iz savetovališta Putokaz. Tada smo u stvari i otkrili šta je sagorevanje.
Sagorevanje odnosno sindrom sagorevanja – burnout syndrome – je tiha, ali opasna pretnja našem mentalnom, ali i fizičkom zdravlju. On nastaje kao posledica hroničnog stresa i psihofizičke iscrpljenosti. Mnogi ga najčešće prvo primete kada je posao u pitanju – odnosno tako biva triggerovan. Nije samo mnogo sati provedenih u kancelariji razlog sagorevanju. To mogu izazvati i konflikti i negativna atmosfera na poslu, te osećaj nedovoljne cenjenosti.
Simptomi sagorevanja su definitivno anksioznost i stres, a možete primetiti i niz psihosomatskih tegoba kao što su glavobolja, stomačne tegobe, nesanica i povišen krvni pritisak.
Sagorevanje utiče i na psihu.
U tom stanju možete primetiti izlive besa, depresiju, promene raspoloženja, probleme sa pamćenjem i koncentracijom, manjak ili povećanje apetita – čak i apatiju. Mnogi ovo stanje opisuju kao utrnulost. Sagorevanje je problem o kom definitivno ne pričamo dovoljno – posebno kada osvestimo to koliko zaista utiče na zdravlje. Kada smo u tom stanju, zapravo smo u stanju hroničnog stresa – a bez adekvatnog oporavka isti iscrpljuje mentalno i fizičko zdravlje.
Burnout takođe stvara osećaj bespomoćnosti koji nastaje kada osećamo da nemamo kontrolu nad svojim radnim zadacima, vremenom ili ciljevima. Ipak, ono što je kvaka 22 u ovom slučaju je da nas sagorevanje tera da se dodatno dokazujemo i sebi i drugima i tako – dodatno iscrpimo. Visoka očekivanja i perfekcionizam koji su prateći simptomi sagorevanja nas sprečavaju da postavimo granice i priznamo kada nešto zaista ne možemo – ili ne želimo – da uradimo.
U celoj priči društvene mreže, mejlovi i ekrani dolaze kao šlag na tortu.
Konstantna dostupnost (mejlovi, poruke, pozivi) stvara utisak da nikada nismo isključeni sa posla. Čak i kada smo naizgled isključeni, mi smo u stanju pripravnosti za poziv, poruku – ukratko, dostupni smo i kada ne bi trebalo da budemo. Za mnoge, sagorevanje dolazi kao posledica takmičenja – sa drugima ili, češće, sa samima sobom. Mnogi ne osećaju da je njihov trud primećen ili cenjen, što dodatno utiče na motivaciju i zadovoljstvo – odnosno izostanak motivacije i zadovoljstva.
Kako zaista sprečiti sagorevanje?
Pre svega, potrebno je naučiti reći ne – i postaviti zdrave granice. Bilo da je to neproveravanje mejlova posle pet sati popodne i gašenje zvuka na telefonu, bilo da je to potpuno gašenje svih ekrana – benefiti mogu biti brzo uočljivi. Ipak, caka je da se zaista isključite – da se trudite da ni ne mislite o notifikacijama koje bi možda stigle tada (kada nije vreme za njih). Ograničite radno vreme provedeno na uređajima.
U skladu sa tim, dobra ideja je i da praktikujete aktivni odmor. Vežbanje, šetnje, hobiji, čitanje – sve što van pomaže da se isključite i regenerišete. Grandma hobiji su takođe sve popularniji termin – a tiču se hobija koji imitiraju stil života naših baki. Ako vas taj termin intrigira – imamo detaljan tekst o istom. Jedna velika, a potcenjena stvar jeste san – i to kvalitetan san. To znači ne samo dugo spavanje – već i leganje pre ponoći, opuštanje pred spavanje koje ne uključuje telefone – i buđenje prirodnim putem. Ako ne možete da zaspite zbog vrtloga misli, počnite da vodite dnevnik misli pre spavanja – samo 2-3 rečenice koje pomažu da izbacite posao iz glave. Obratite pažnju i na ishranu – endorfini se kriju u svežim namirnicama i kvalitetnoj hidrataciji.
Kvalitetan san i dobra ishrana direktno utiču na otpornost na stres – što umanjuje osećaj burnout-a.
Uvedite i određene vežbe u svoju rutinu. Dnevni mini-reset, koji podrazumeva pauzu bez ekrana (gledanje kroz prozor, u biljke ili tri duboka daha), lagano istezanje ili kratku šetnju, kao i meditaciju su odličan izbor. Ne ustručavajte se ni razgovora sa drugima. Prijatelji, porodica, partner, terapeut – podelite brigu sa drugima i velika je verovatnoća da ćete se osećati bolje. Trudite se i da pronađete smisao u onome što radite – budite zadovoljni manjim uspesima i slavite ih.
Što se tiče nešto manje konvencionalnih metoda, tu je Gen Z. Ova generacija je pokrenula mini trend – micro retirement. Micro retirement, odnosno mikro penzija, podrazumeva uzimanje nekoliko meseci u godini za putovanje i odmor. Ovo je nešto luksuznija verzija quiet quitting trenda i postavlja pitanje – Zašto čekati da napunite 6o ili 70 godina za odmarate i uživate? Istražite svet, uputite se u avanturu – i pokušajte da promenite perspektivu na svet dok još niste potpuno u overworking stanju uma. Ovaj trend za cilj ima upravo sprečavanje sagorevanja. Fokus je na opuštanju, sporom stilu života i istraživanju – kako sebe, tako i sveta.
@anaisfelt If you can swing it, totally worth it imo. I should note I paid off my 70k in student debt and saved a sizeable chunk of $$ before taking the leap. I also am childfree. I come from a low income background and am the first person in my family to go to college and do this….so it is possible with the rught strategy, grit and resilience.
♬ original sound - Anaïs
Iako se čini da je danas nemoguće izbeći konstantno stanje haosa, moć leži u svakome od nas.
Ne morate da budete na društvenim mrežama, niti da kažete da na svaki poziv. Ne morate da uvek budete u stanju pripravnosti, željni da se dokazujete drugima i sebi. Ako ste u mogućnosti, pokušajte i da u razgovoru sa kolegama ili nadređenima uspostavite balans koji bi svima koristio. Organizujte se tako da obaveze budu ispunjene, ali i da imate vremena za sebe. Hobiji, kvalitetni međuljudski odnosi i odmor, ishrana – i najviše od svega – postavljanje granica su lek za ovu modernu boljku. Sada kada to znamo, možemo da isključimo telefon – i duboko udahnemo – nekoliko puta.
Foto: Instagram (@joannahalpin / @nataliaspotts / @keziacook / @wwwettta / @filippzorz)