Sava Centar već decenijama privlači pažnju, ne samo zbog svojih programskih sadržaja koji ostavljaju značajan trag na kulturnoj sceni regiona, već i zbog jedinstvenog prostora i arhitekture koja mami pogled Beograđana i svih njihovih gostiju. Impozantnost prostora ne ogleda se samo u masivnoj staklenoj fasadi kojom je obložen objekat, već i kroz inspirativne sale, dvorane i hodnike u kojima su održavani značajni skupovi i događaji.
Ovaj prostor podjednako inspirativan bio je i za mladog fotografa i content creatora Nikolu Ćirkovića, koji je kroz svoj objektiv doneo novu viziju Sava Centra. U susret svečanom otvaranju Plave Dvorane koji je zakazan 3. septembra, imali smo priliku da prošetamo sa Nikolom Ćirkovićem i prisetimo se nekih od najznačajnijih kutaka ovog kultnog kongresnog, kulturnog i poslovnog centra u Srbiji.
Igra senki i odraza
Snaga Sava Centra se oseti dok koračaš svakim njegovim delom. Svaka naredna poseta otkriva nove uglove, teksture i inspirativne “džepove”svetlosti, na šta moje oko nije ostalo imuno. Imao sam želju da ga zabeležim i da prikažem način na koji je beton izdržao vreme kao svedočanstvo njegove snage i karaktera, ali koliko je istovremeno delikatan, kada ga pogodi pravo svetlo. Igra senki i odraza. Zgrada koja je više od arhitekture, čini te jako malim naspram same površine, a u isto vreme velikim, jer je stalni podsetnik da si na mestu koje je simbol jednog vremena. Simbol koji i danas traje. Mesto gde možeš da se izgubiš u lepoti betona, svetla i vanvremenskog dizajna. I ono najbitnije – stalno te tera da se vratiš, objašnjava Ćirković.
Pogled u (na) svet
Registraciona zona poznata je po tehnografskoj mapi sveta. Pomenuta mapa je na istom mestu od otvaranja objekta 1977. godine. Sada, nakon rekonstrukcije objekta je dobila potpuno novi sjaj.
Umetnička dela koja nikada nisu napustila Sava Centar
U Glavnoj kongresnoj dvorani, čuvenoj Titovoj sali nalazi se jedinstvena umetnička dela koja nikada nisu napustila Sava Centar. U pitanju su tapiserije Mirjane Morače i Ninele Pejović.
Mnogima nije poznato da Sava Centar poseduje jednu od najvećih kolekcija umetničkih dela koje se nalaze van muzeja. Zanimljivo, pojedina od ovih dela, među kojima su tapiserije, kao i jedinstveni kolaž Peđe Milosavljevića, zbog impozantnih dimenzija nisu mogle da budu premeštene tokom rekonstrukcije. Zbog toga su, uz pomoć stručnjaka Muzeja grada Beograda, zaštićeni od građevinskih radova. Sva izmeštena dela u narednom periodu biće vraćena da krase enterijer najvećeg kongresnog i kulturnog centra jugoistočne Evrope.
Vodeći računa o posebnoj vezanosti Beograđana za ovaj objekat, novi vlasnik, kompanija Delta Holding potrudila se da maksimalno očuva ne samo spoljašnost fasade, nego i unutrašnji enterijer. Tako su delovi nameštaja koji su decenijama krasili Sava Centar restaurirani i imaju svoje mesto u obnovljenom objektu.
Sava Centar ponovo na mapi najprestižnijih kulturnih dešavanja prestonice
Plava dvorana, ponovo otvara svoja vrata i postaje mesto okupljanja ljubitelja umetnosti. Kao i do sada, u ovoj sali realizovaće se muzički, muzičko-plesni, pozorišni, filmski sadržaji, a već je najavljen dolazak brojnih svetskih i regionalnih zvezda i produkcija. Među njima je koncert Kraljevske Filharmonije iz Londona, koncert Yasmin Levy u pratnji Simfonijskog orkestra RTS-a, nastup fado dive Marize. Izdvajaju se i muzičko-plesni šou STOMP, opera Aida, balet Rasputin, mjuzikl Mali Princ… Na sceni kultne dvorane publici će se pokloniti brojne domaće i regionalne muzičke zvezde. Neke od njih su Konstrakta, Tony Cetinski, Sergej Ćetković, Aleksandra Radović, Vlatko Stefanovski, Amira Medunjanin, Jelena Rozga…
Na ovom mestu nastaviće se tradicija održavanja značajnih filmskih, muzičkih i pozorišnih festivala, među kojima su FEST, BELEF i BITEF.
Kalendar do sada potvrđenih događaja dostupan je na oficijelnom sajtu Sava Centra.
Foto: Sava Centar promo/ Nikola Ćirković