Journal wine tour [ ep. 01 ] – vinarija Plavi Perun kao must destinacija ovog leta
Journal wine tour [ ep. 01 ] – vinarija Plavi Perun kao must destinacija ovog leta

Journal wine tour [ ep. 01 ] – vinarija Plavi Perun kao must destinacija ovog leta

Journal navigacija ovog maja podešena na koordinate 44.2547° N i 20.6782° E, vodi vas u Topolu – mesto od istorijskog, kulturnog i vinogradarskog značaja. Tu na mapi gde je nastala moderna Srbija nakon Prvog srpskog ustanka, danas se nalazi Karađorđeva prestonica i zadužbina. Ovaj kraj nazivaju i srpska Toskana, a nadaleko je poznat i po Oplenačkoj berbi iliti manifestaciji koja se održava svake jeseni u čast duge tradicije proizvodnje vina na ovom području.
Kako sam naslov sugeriše, pokrećemo Journal wine tour serijal koji će vas odvesti do najznačajnijih vinskih tačaka naše zemlje i otkriti vam neke od vinarija koje morate dodati na must-visit listu. U prvoj epizodi obilazimo novootvorenu vinariju Plavi Perun u Topoli koja donosi spoj modernog stila i tradicionalnog vinskog nasleđa. Kroz vinariju Plavi Perun, gde se sofisticiranost kraljevskog grada susreće sa nestvarnom prirodom, vodi nas John Šuša, vlasnik i osnivač vinarije. Ovde nećemo samo degustirati vino, već ćemo čuti i priču o strasti, inovaciji i besprekornoj estetici koja oblikuje svaku bocu. Pridružite nam se dok istražujemo vibracije ove autentične vinarije, otkrivamo tajne savršenih berbi i uživamo u nezaboravnim vinskim trenucima koji redefinišu uživanje.

PLAVI PERUN, part I

Poreklom iz Srbije ali sa višegodišnjim stvaralačkim radom u Australiji, John Šuša, vlasnik i osnivač vinarije Plavi Perun, na naše prostore donosi svetski pristup proizvodnji vina sa fokusom na kvalitet [ ne kvantitet ]. Posebno je ponosan na Pinot Noar sortu koju je u Šumadiju doneo kralj Aleksandar Karađorđević. U svom svedenom, ali jasno definisanom vinskom portfoliju poseduje tri etikete –  Pinot Noar, Rose Pinot Noar i Chardonnay. U svakoj od njih se osećaju topla šumadijska leta, hladne zime i plodnost ovog zemljišta sa dugom tradicijom proizvodnje vina.

Njegova vinska priča počinje leta 2018. kada se prilikom posete vozio Šumadijom. Krstareći čuvenim vinskim putevima ovog kraja, koji su ga podsetili na nestvarne predele italijanskih vinskih regija, John je poželeo sopstveno imanje gde će posaditi vinovu lozu. Kada je ugledao autentičnu, trošnu kuću ispod stogodišnjeg hrasta na obroncima Rudnika, znao je da će tu posaditi prvi čokot. Od želje, do ideje, a potom i realizacije i prvih vina nije prošlo mnogo. I dok sa čašom rozea šetamo kroz vinograde gde je pre samo nekoliko godina bilo rastinje, nismo mogli a da se ne dotaknemo naziva vinarije. Zašto baš Plavi Perun?

PLAVI PERUN, part II

Priča koja stoji iza naziva vinarije Plavi Perun je vešta igra simbola sa posebnim značenjem. Perun [ Perunъ ] je u staroslovenskoj mitologiji bio vrhovni bog gromova i nebeski ratnik koji predstavlja zaštitni znak nepokolebljive snage, hrabrosti i pravde. Njemu je posvećen i hrast, koji se simbolično nalazi i na imanju vinograda vinarije ali i na samim vinskim etiketima, o čemu ćemo nešto više u sledećim redovima. Prefiks plavi implicira na kulturno i istorijsko nasleđe ovog kraja, odnosno na plavu krv i kraljevsku porodicu koja i danas živi ovde.

Jednaka pažnja posvećena je i dizajnu etiketa koji potpisuje poznati nemački ilustrator Olaf Hajek. Osim na etiketama, njegov rad u većim formatima videćete i na zidovima vinarije u Topoli. To samo potvrđuje da je ceo koncept vinarije Plavi Perun pažljivo osmišljen. Ako se zagledate u samu etiketu naći ćete nekoliko simbola koji pojedinačno pričaju priču ovog kraja, a zajedno srpskog nasleđa. Centralno, kao stub jedne nacije, stoji hrast. Na vrhu je plava kruna vešto povezana sa nazivom vinarije i Kraljevstvom. Tu su i jabuka, šljiva i kajsija kao simboli plodnosti i plodova po kojima je kraj poznat, dok truba i violina predstavljaju kulturne odrednice. Crveni božur kao simbol junaštva tu je da nas podseti na korene, pčela na život, a lasta na povratak. Svi oni zajedno na autentičan način opisiju Johnovo putovanje ali i vrednosti na kojima se vinarija Plavi Perun zasniva.

ilustracija Olaf Hajek
ilustracija Olaf Hajek

Journal wine tour [ ep. 01 ]

Počinje na tri, četiri, sad! Polazna tačka je Topola. Odatle smo se kolima uputili ka najvećem imanju gde se nalazi hrast i prelepa stara trošna kuća. Kuća ima prošlost ali i dobar plan za budućnost. Projekat restauracije ove kuće je u izradi. Prema Johnovim rečima, ostaće autentična, zadržaće svoj inicijalni oblik i sve elemente, samo će se obnoviti. Takođe, pored nje je u planu i izgradnja luksuzne vile sa apartmanima i centralnim bazenom kao savršen beg od gradske gužve onda kada se uželite potpunog mira i tišine. I dobrog vina, podrazumeva se. Kako prilazite imanju, sa desne strane će vas dočekati zasadi pinot noara, a sa leve chardonneya. I tu počinje avan(tura).

Uz domaće posluženje lokalnih malih proizvođača koji neguju male zanate, domaći hleb, stari i mladi sir, pekmeze i sezonsko voće imaćete prilike da uživate u ispijanju Rose Pinot Noir-a koji je jedan od lepših rozea koje smo dosad probali. Duboke ružičaste boje, rađen od Pinot Noir-a sa sopstvenih vinograda predstavlja istinsko osveženje kada su u pitanju roze vina na srpskom tržištu. Ne imitirajući nikoga ni bojom ni stilom, šepuri se intenzivnim aromama sveže maline, šumske jagode i poljskog cveća. Na nepcima izuzetno sveže, a ipak punijeg tela sa kompletnim ukusima. Za ljubitelje belih vina, tu je kristalno bistri Chardonney plemenite slamnožute boje. Po mirisu podseća na ananas praćen notama zrele jabuke, breskve i kajsije, sa nežnim dodirom vanile.

Next stop…

Nakon obilaska imanja i vinograda, vraćamo se na startnu poziciju, u Topolu. Tu se nalazi vinska kuća sa tremom, velikim dvorištem koje u večernjim satima postaje i bioskop na otvorenom i nestvarnim pogledom na prirodu. Baš kao što je i sam koncept izgradnje vinarije i pristupa izradi vina pažljivo promišljen, tako je zamišljeno da i posete budu isplanirane. Ekskluzivitet se krije u tome da vinariju možete posetiti samo u organizovanoj poseti i u krugu svog društva. Sam dolazak je potrebno najaviti nekoliko dana unapred, budući da su već sada mnogi termini popunjeni. Sama vinarija optimalno može da primi 20-30 ljudi, pa čak i do 50 ljudi ako se radi o nekoj proslavi, venčanju, krštenju ili drugom važnom datumu. Mi smo ovog puta izabrali nešto intimniju varijantu i sto za osmoro.

Made in Serbia

Osim otvorenog dela koje svakako više odgovara predstojećim toplim danima, tu se nalazi i lepo uređen zatvoreni deo. Kuhinja kroz koju se stiže i do podruma iliti arhive vinarije Plavi Perun. Iako još uvek mlada vinarija, sa svojom drugom berbom, na domaćem tržištu se već istakla kao jedna od vodećih. To naročito potvrđuje i činjenica da su kultni beogradski restorani dodali Plavi Perun vina na svoje vinske karte. Pa kada završite sa posetom vinariji, ponovo možete uživati u njihovim vinima u restoranima kao što su: Franš, Saša bar, Cveće Zla, Faro, Jerry, Maison Boho. Kada je reč o wine shopovima, naći ćete ih u Pampour baru, Vino i tako to, Finovino shop-u. Kao i online na Wine Stars International shop-u.

Vanilice & vino

Da se tura, nažalost, privodi kraju znaćete onog trena kada John posluži čuveni Pinot Noir, veoma teške i zahtevne sorte koja samo na najboljim mestima daje dobra vina, i vanilice (objasnićemo u nastavku). Svetlije rubincrvene boje, elegantnog i dobro zaokruženog ukusa gde dominiraju voćne arome maline, s finom notom čokolade, vanile i crnog bibera, idealno se slaže sa vanilicama. Na pitanje – kako su ta dva spoj, John odgovara da je ponovo pomirio tradiciju sa modernim notama. I dok su vanilice jedan od najstarijih recepata, one su ujedno i baza, zbog čega će dodatno naglasiti same note vina. Ovakav finish je zasigurno ujedno i poziv za novo druženje.

Učitati još
Zatvori