Sarajevo Film Festival je jedan od onih filmskih festivala zbog kojeg se prekida (ili odlaže) letovanje i sve druge obaveze. SFF se ne propušta, a predstojeći je po mnogo čemu drugačiji. I dok nestrpljivo iščekujemo jubilarni 30. Sarajevo Film Festival, kuda na kafu, brunch, lunch, ćevape i burek (naravno) prepisujemo od Erne Saljević (@divaisback) koja je specijalno za Journal kreirala detaljan vodič kroz Sarajevo i preporuke koje ne smete propustiti.
Vodič kroz Sarajevo u susret Sarajevo Film Festivalu by Erna Saljević (@divaisback)
Malo je reći da cvrkućem od radosti kada nastupi avgust u Sarajevu! Iako je avgust vikend leta, mesec koji nas tera da se polako pozdravljamo s letom i krenemo sa pripremama za novu radnu/školsku godinu, on je u Sarajevu poseban jer je uvek rezervisan za Sarajevo Film Festival. Najlepši, i nama koji ovde živimo, najdraži BiH brend, ali i mesec mog rođendana (shvatiće ovo najpre svi avgustovski lavovi).
Jubilarni 30. Sarajevo Film Festival
Ove godine je jubilarni 30. Sarajevo Film Festival. Počinje 16. avgusta i traje sve do 23. avgusta. A za tu priliku, ekipa SFF-a svim festivalskim gostima nudi fantastičnih 250 filmova iz celog sveta, gde svako od nas može pronaći nešto za sebe, a tiče se mnogih tema o kojima govorimo u društvu, koje nas more ili koje ne možemo da razumemo. Kroz umetnost, poput filma, zaista možemo najlakše saznati ali i više popularizovati sve probleme današnjice. Od nasilja nad ženama, svih marginalnih grupa poput LGBT populacije, mentalnog zdravlja, filmova koji stižu iz Palestine i drugih zaraćenih područja, pa do važnih socijalnih tema.
Sjajna mi je rečenica direktora SFF-a, Jovana Marjanovića koji kaže: Naše iskustvo u proteklih 30 godina jeste da je refleksija na najteža vremena putem dijaloga i umetnosti neophodna ako želimo da mir prevlada. To je budućnost koju želimo da gradimo. I zaista bih ponovila to isto. Jer svako ko poseti SFF osetiće te poruke i poneće delić otvorenijeg srca i razmišljanja. A pored genijalnih filmova, i te kakav provod, gastro i lokal shopping uspomene.
Hajdemo malo kroz filmove.
Milenijals u meni ne može da sakrije sreću što nam dolazi kultna Meg Ryan! Realno – glumica našeg detinjstva! Dobitnica je Počasnog srca Sarajeva koje će primiti pod zvezdanim nebom možda i najlepšeg Open Air Cinema. A onda ide njen film sa Tomom Hanksom You got the mail. To je jedan u top 10 iconic ljubavnih komedija iz 1998. godine. Pored Meg, stižu nam i Elia Suleiman, John Turturro i oskarovci Cord Jefferson (za najbolji film i scenario: American Fiction) i Alexander Payne (između ostalog za film The Descendants sa Georgeom Clooneyjem).
Festivalska ulica
Festivalska ulica kako svi volimo da je zovemo – od Narodnog pozorišta pa naviše, ujedno je i moja omiljena. Vrvi od ljudi sa svih strana regije i sveta. Čućete sve moguće jezike i zaista se najbolje provesti. Do sitnih sati ujutru je puna, i ne možete je zaobići. Tu su, ne slučajno, i meni najdraži brendovi, ateljei i concept store-ovi, počevši od ATELJE71 koji gleda direktno u sva dešavanja crvenog tepiha Narodnog pozorišta. A ove godine baš 16. avgusta, na dan otvaranja SFF-a slavi i svoj treći rođendan.
Odmah tu pored nalazi se plusminus atelje. Niže niz ulicu naići ćete na Stitcht22 galeriju ručno pletenih komada poput majica, šešira, džempera sa neizostavnim Vučkom-maskotom sarajevskih Olimpijskih igara iz 84-e. Malo naviše do ROYAL WITH CHEESE i njihovih prepoznatljivih dukseva i majica. Onda do Sofić zlatare – jer ne možete otići iz ovog grada bez jednog legendarnog prstena koji je replika onih koji su nosili bosanski kraljevi, od Tvrka I pa nadalje. A možete ih videti u Zemaljskom muzeju ako se odlučite za jedan obilazak. Potom nastavite do Molimao radnje i njihove kultne poruke na komadima, pa sve do Intuitive i Bazerdžana na čaršiji koji je prepun lokalnih dizajnera i dizajnerki. Katkus shop je novo cute mesto u gradu sa šarmantim kaktusima i malenim saksijama koje ručno bojite.
Red kulturne baštine
Vodič kroz Sarajevo ne bi bio kompletan bez muzeja. Posetite Olimpijski muzej, Zemaljski muzej, Muzej EX YU ROCK Centar sa impozantnom kolekcijom za sve muzičke nostalgičare. Zatim neverovatno šarmantnu baštu u sklopu Muzeja književnosti i pozorišne umetnosti u ulici Sime Milutinovića Sarajlije. Must see je i Muzej ratnog djetinjstva. A onda u desetominutnoj šetnji prođite kraj, možda i najljepše zgrade, zgrade Akademije likovnih umetnosti, Pošte, Zadnje strane Pozorišta ispred kojeg je crveni tepih. Upoznajte sve antologijske sarajevske mostove, sve do Baščaršije gde ćete u 100 metara videti i pravoslavnu, i katoličku crkvu, i džamiju, i jevrejsku sinagogu. Jer Sarajevo s pravom odavno nosi nadimak evropskog Jerusalema kao grada koji predstavlja role model suživota u Evropi. Zatim idite sve do Većnice i Inat kuće. Izgubite se malo po sarajevskim mahalama koje kriju šarmantne uske i krivudave uličice. A se onda provozajte sarajevskom žičarom za nestvaran pogled na grad ili zalazak.
Vodič kroz Sarajevo: Gde na ćevape i burek?
Predah od dnevne žege pronaći ćete u skrivenoj i intimnoj bašti kafea sa najviše hlada u strogom centru grada – BASHTA Iza Kutche. A tu ujedno možete baciti i simpatičan shopping u koncept store-u KUTCHA koji je prepun lokalnih umetnika i dizajnera.
Što se tiče punjenja energije ukusnom hranom, moje preporuke kreću od lokalnih delicija a to su ćevapi, jer nema ih do sarajevskih. Najukusnije po mom mišljenju probaćete u ćevabdžinici Petica gde će vas dočekati šarmantne dame u tradicionalnim nošnjama. A ćevape ćete jesti iz sahana iliti autentičnog limenog tanjira koji čuva specifičan ukus mesu. I naravno probaćete ih sa kajmakom i lukom u somunu, jer kako drugačije!
Pitu ispod sača u buregdžinici Sač. Probajte seckani burek, zeljanicu i sirnicu – ne zna se koja je lepša. Ako ste za burger varijantu: Šah Mat Burger ima jednu od boljih ponuda. Probajte burger sa umakom od tartufa… Ogladnim dok samo pišem o njemu.
Vodič kroz Sarajevo: Gde na doručak, ručak i večeru?
Domaći sok od zove ili ruže popijte u čajdžinici Džirlo dok sa strane ćejfite domaću kafu i rahatlokum ili neki od čak 53 vrste čaja koje imaju. Hlad i odmor pronađite i u kafeu novootvorenog hotela Baškuća čiji će vas ambijent stare bosanske kuće oduševiti. Delo je istaknutog sarajevskog arhitekte i istoričara Mufida Garibije. Za sitni snack navratite do Imaert pekare po male kifle. Baklavu gde god probate, za prste polizati su. Ako ste za neki doručak sa avokadom ili kroasanom ili neki brunch, probajte ga u Brunch Sarajevo. Kada krenete prema centru crvenog tepiha naletite do Nostra Cucina tu je sve dobro – od salatica, preko paste, pizze, do maslenice sa suvim mesom i piletinom. Malo italijanskog šmeka na sarajevski način.
U restoranu Tavola za malo intimniju restoransku atmosferu. Konoba Luka za malo mora i dobre ribe u Sarajevu. Kibe Mahala za tradicionalnu kuhinju i lepu domaću atmosferu. 4 sobe gospođe Safije za prefinjeni šmek pažljivo odabrane kuhinje i predivan ambijent samog restorana. Sushi station za ukusne Poke bowls. So i čokolada za najbolji tiramisu u gradu ali i gluten free delicije, jer tu pazimo i na vas sa osetljivim želucem. Azra poslastičarnica za domaću Pavlovu tortu, Marshall gelato za najukusniji sladoled u gradu. Ne mogu da izostavim Bistro Zdravo, koji je malo dalje od festivalskog centra, ali isto tako raj za vegane. Tu morate probati batat salatu i wrap sa avokadom, uz kakao kao moj omiljeni tu.
E kad smo kod vegan ishrane, dolazimo i do svima nama omiljene food street ulice odmah iza ćoška crvenog tepiha. Radi čitavu noć i tu ne propustite Veganer i sve veganske opcije, ali i PIRPA doner, palačinke, hamburgere, poke kaše i sve one fast food momente za kojima imamo cravings nakon dugih sati provoda.
A sada da idemo na nezaboravni provod
Sarajevo u tih nedelju dana zaista živi na max! Nema kutka u ovom gradu koji ne diše u istom ritmu boja SFF Journala i postera koji vidite na svakom koraku. Jasno da svi volimo virnuti na SFF crveni tepih i sva poznata lica koja će prošetati njime, sve odevne kombinacije, a onda do kasno u noć slaviti i film, i provod i mladost i ludost.
Odmah do crvenog tepiha su kafei koji su must stanica. Barometar, Opera, Mash – sve dok traje defilovanje slavnih glumaca i glumica ispred Narodnog pozorišta. Odmah pored je Delikatesna radnja gde ćete se možda očešati i rame o rame sa baš nekim od tih glumaca (jedne godine ja zamalo sa Brad Pittom).
Gala noćni koktel i njegovu atmosferu osetićete na otvorenoj terasi hotela Europe, nemojte propustiti Vučko pub koji nostalgijski slavi sjajne dane ovogo grada. A svi kul klinci nadalje idu u Kawa, ujedno i moj omiljeni lokal gde nastavljate đuskanje uz nekog od DJ-a koji tu gostuju.
No, ne možete reći da ste partijali za SFF ako se slučajno (ili pak namerno) niste zadesili barem jednu noć Kod Saketa. Stvarno postoji Sake, i to je stvarno kod njega. A reč je o antologijskim partijima na krovu jedne sarajevske zgrade do koje stižete samo ako ste – raja. Jer zna se jedino pravilo za Sarajevo: il’ ste raja il’ **** (ili znate tajnu lozinku).
Gde god da se zadesite, dernek nećete propustiti, a ni on vas. Dobro nam došli, radujemo vam se!
Foto: Amna Geljo @amnassiaa