Beograd je grad koji se neprestano menja i razvija. Nove zgrade, kafići i lokali niču na svakom koraku, donoseći savremni duh i dinamiku. Međutim, u toj neprestanoj trci za modernizacijom često zaboravljamo na stare zanatske radnje koje su nekada činile srce i dušu našeg glavnog grada. Jedna od njih jeste voskarska radnja Romanić koja se nalazi u Ruzveltovoj 20.
Poslednje zanatlije: Čuvari tradicije
U prošlosti, zanatske radnje bile su neizostavan deo beogradskih ulica. Majstori različitih veština, poput šeširdžija, krojača, obućara i svećara, doprinosili su jedinstvenom karakteru grada. Njihove veštine prenošene su s generacije na generaciju, čuvajući tradiciju i identitet Beograda. Dok šetamo gradom, često nailazimo na prazne izloge i maštamo o vremenima kada su zanatlije bile poštovana (i neophodna) grupa ljudi. Danas je takvih usko specijalizovanih radnji još manje, ali neki i dalje opstaju uprkos ubrzanom razvoju.
Voskarska radnja Romanić
U lokalu koji se nalazi u Ruzveltovoj 20, možete naći različite vrste sveća. Radnju vodi bračni par Branka i Slobodan. Kako kažu zanatska radionica je prvo otvorena 1924. godine. Nju je vodio Brankin očuh koji je kasnije posao prepustio njenoj mami Olgi Romanić. A sada Branka sa svojim suprugom nastavlja ovu porodičnu tradiciju. U okviru svoje radnje, tačnije ispod nje, imaju radionicu u kojoj ručno prave sveće koje prodaju. Slobodan uz osmeh navodi da kada je prvi put ušao u posao nije ni znao od čega se sveće prave. Pored onih slavskih koje ljudi sada često kupuju, njihova radnja je prepuna dekorativnih sveća u različitim bojama i oblicima. Nijanse idu od zelene, plave, ljubičaste, pa sve do zlatnih, srebrnih i crnih. Oblici su takođe raznovrsni, a to sve zavisi od upotrebljenog kalupa.
Iako su sveće njihova primarna delatnost, u njihovoj radnji se nalaze i dekorativne stvari koje nalazimo u indie prodavnicama. Tako kod njih možete naći različite vrste mirišljavih štapića, lampi i ukrasa u tom stilu.
Zašto je važno da i dalje kupujemo od zanatlija?
Očuvanje starih zanatskih radnji nije samo pitanje nostalgije, već i kulturne baštine. One predstavljaju žive muzeje tradicije, gde se može osetiti duh prošlih vremena i naučiti o veštinama koje su oblikovale našu zajednicu. Sveće danas možete kupiti na svakom ćošku, u svakoj radnji dekora, sa različitim mirisima. Ali, ukoliko želite da obradujete drage osobe (ili sebe), nema ničeg lepšeg od činjenice da nečiji ručni rad može postati deo nečijeg enterijera. A osim što se prodaju po jako pristupačnim cenama, ove sveće će imati i sentimentalnu i estetsku vrednost.
Foto: Privatna arhiva