Da li je primerak Cartier Crash na jednoj aukciji pre dve godine prodat za oko 900.000 dolara? Da. Da li nas to sprečava da ga ipak stavimo na svoju wishlist-u? Naravno da ne. Znate kako kažu: dream big! U našu odbranu, postoje i jeftinije verzije, od svega 150.000 dolara. A zašto želimo baš ovaj sat, uprkos njegovoj, neki će reći, neopravdano visokoj ceni?
Dalí, jesi li to ti?
U kojoj meri je inspirisan čuvenom slikom Salvadora Dalija, Upornost sećanja, malo je poznato. Iako neodoljivo podseća na nadrealističke satove katalonskog umetnika, kruže i druge priče o poreklu ovog sata. Prema jednoj od njih, kažu da je vernog kupca zadesio saobraćajni sudar. Izložen plamenu automobila, Cartier sat koji je tom prilikom nosio istopio se gotovo do neprepoznatljivosti. Ovaj ga je klijent odneo svom proizvođaču. Mladi Jean-Jacques Cartier, tadašnji vlasnik londonske radnje i jedan od naslednika osnivača porodičnog brenda, tada je dobio ideju za novi model – Crash.
Ipak, možda najdosadnija, ali svi su izgledi najverovatnija istina jeste da je ovaj dizajn rezultat kreativne kolaboracije između Jean-Jacques Cartiera i zanatlije Ruperta Emmersona. U želji da radikalizuju jedan od najstarijih dizajna kuće Cartier, iskrivili su obode modela Baignoire i tako je nastao Cartier Crash. No, ako je to istina, zašto naziv poziva na sudar? Čini se da to nikada nećemo saznati.
Tako su prvi primerci ovog dizajna nastali tokom kasnih 1960-ih, rukama Cartier časovničara u njihovoj londonskoj bazi. Kasnije su proizašle verzije iz Pariza i Njujorka. Specifičan dizajn zahtevao je delikatnu ručnu izradu, te je tražio više vremena i posebnu pažnju, zbog čega Cartier nikada nije proizveo veliki broj primeraka.
U nekim budućim trenucima, menjane su boje narukvice, materijal od kojeg je se sat izrađivao, a u par navrata dodat je i po koji dijamant. Jedna od najstarijih aukcijskih kuća u svetu, Sotheby’s, svrstava ove satove u svoju posebnu kategoriju – Important Watches. Cartier Crash, pre nego sat, zapravo je kolekcionarska rukotvorina.
Limitirane serije kreirane u poslednje dve decenije nastajale su u skladu sa trendovima koji su diktirali modernizaciju tradicionalnog dizajna. Ipak, originalni oblik je zadržan u svojoj punoj jedinstvenosti.
Foto: Sotheby’s, Cartier