U odsustvu revija i drugih dešavanja, ovog januara pažnja je usmerena na modno pravosuđe. U toku su dva suđenja, pokrenuta usled narušenih prava na intelektuelne svojine različitih modnih kompanija. Thom Browne i adidas spore se međusobno zbog belih pruga, dok Hermès traži pravdu za svoje Birkin torbe.
adidas vs Thom Browne
Najpre su pred sudije izašli adidas i Thom Browne. Još prošle godine, brend sportske opreme najavio je da će podneti tužbu protiv luksuznog modnog brenda. Zašto? Kako kažu iz adidas-a, bele pruge koje su se u nekoliko navrata pojavile na komadima američkog dizajnera, previše podsećaju na njihov zaštićeni motiv da tako nešto ne može proći nekažnjeno. U slučaju Thom Browne, to su uglavnom bile četiri ili pet belih prugica uredno posloženih jedna iznad druge. Znamo da je adidas prepoznatljiv po svoje tri štrafte, slično uređene, koje se pojavljuju na gotovo svim komadima ovog sportskog brenda.
Kako Browne planira da se brani? Lično Thom će pred sudije izneti istorijski prikaz upotrebe pruga, u modnim i drugim kontekstima. Dakle, gle čuda, pruge su postoje i pre adidas-a. Osim toga, optuženi smatraju da oni ne predstavljaju direktnu konkurenciju adidas-u, te da ovi zato nemaju razloga za ljutnje. Thom Browne, kažu, ne prodaje activewear, pa tako ne dele ciljnu grupu. Da li će ovo biti dovoljno, ostaje da vidimo. Dva brenda već imaju svoju zajedničku pravnu istoriju. adidas je 2007. prvi put spazio neodoljivu sličnost svom simbolu na Browne komadima, a onda ponovo 2018. godine, mada su tada miroljubivo to rešili.
Hermès vs Rothschild
Nešto kasnije ovog meseca, pred pravdu će izaći i francuska modna kuća Hermès i tuženi umetnik, Mason Rothschild. Ukoliko niste stanovnici web3 i njegovih izdanaka, onda vam ovo ime neće puno značiti. Rothschild je digitalni umetnik, posebno oproban u kreiranju NFT-jeva, odnosno svojevrsnih „umetnina“ koje se prodaju u vidu tokena, a koje su uvezane u tzv. blockchain. Razumeli ove termine ili ne, suština je da, među pobornicima ovih novih medijuma postojanja vlada želja da kreiraju jednu novu, virtulnu – rekli bismo, čak paralelnu – realnost. U skladu sa time, potrebno je stvoriti i digitalne verzije svih onih materijalnih svojina koje imamo u fizičkom svetu. Problem je, međutim, nastao onda kada je Rothschild preuzeo na sebe da kreira digitalnu verziju slavljene Birkin torbe, nazvavši je (logično) – MetaBirkin.
Razumljivo, ovakav postupak nije naišao na odobravanje u Hermès-u. Osim što je iskoristio naziv nad kojim nema prava, Rothschild nema ovlašćenja ni da rekreira prepoznatljiv oblik ove torbe, a još manje da isti prodaje. Iako je umetnikova namera bila da pošalje određenu vrstu komentara na konzumerističku kulturu, izgleda da je za to odabrao pogrešne komade. Za sada, vaši virtuelni avatari ipak neće moći da prošetaju svoju Birkin.
Foto: IMAXtree / opensea.io