Tek što je fudbal provalio da mu savezništvo sa modnom industrijom omogućava druženje sa kul ekipom, pa su tako pojedini klubovi potpisali višemilionske ugovore sa nekim od najluksuznijih kuća i time sebi obezbedili status „važnih tema“ ne samo među zaluđenicima sporta, već i modnih kritičara, igrica se obrnula i odjednom smo počeli da nosimo fudbalsku opremu bez da moramo da zakoračimo na teren.
Kada se to desilo, pitate se – negde u periodu kada je Demna zaigrao za Manchester United, Rosalia postala vezni igrač FC Barcelona i Kim Kardashian potrčala za trendom italijanski fudbalski klub Roma i to rekli bismo u sezoni 1997/98, jer se ne tako davno pojavila u retro Diadora dresu upravo iz tih godina.
…ovde samo slave ako padne gol
Tako i bi. Linija iz jedne domaće rep pesme najpreciznije je opisala stanje unutar modne industrije kada su u pitanju „inspired by“ komadi. Iako je fudbal inicirao zajedničke projekte, modni znalci su uvideli značajnu korist za sebe i brže-bolje iskoristili takozvani hajp koji sve više negira košarkaške dresove i umesto džordanki češće propagira makserice.
UK drill je kriv za sve
Trend nošenja fudbalske opreme, pretežno fudbalskih dresova, korene vuče iz londonskih predgrađa u vreme začeća UK drill prizvuka kada su neafirmisani treperi, poput Central Cee-a, u spotovima nosili upravo dresove klubova čiji su fanovi. Navijački entuzijazam ubrzo je postao dominantan stilski pravac.
Journal finds: Fudbalska oprema aka dres
Foto: Instagram