Održivost kao imperativ mode: Revijom „Better not burnt“ preneta važna poruka o inovativnosti, boljim izborima i odgovornosti
PROMO
Odgovorniji način delanja unutar modne industrije jedna je od aktuelnijih tema sa kojom se susreće savremeno društvo. Upravo zbog toga, veoma je važno da put ka održivoj modi započnemo diskusijom o okretanju ka boljim i promišljenijim izborima, te da je neophodan pronalazak zadovoljavajuće alternative fast fashion brendovima. Jedan od prvih koraka usmeren je ka lokalnoj modi i domaćim mladim dizajnerima koji su se okupili na ovogodišnjem Belgrade Fashion Week-u i revijom Better not burnt preneli važne poruke upravo o boljim izborima, inovativnostima i odgovornostima kada je reč o modnoj industriji. Iza ovih poruka stoji vodeća misao kreiranja kolekcija, a to je da su neke stvari bolje ako ne sagore. Mi smo bili u backstageu i prvom redu na reviji – i evo čemu je reč.
Better not burnt
Poruke koje se zasnivaju na pravilima održivije mode kroz reviju Better not burnt preneli su mladi dizajneri Sanja Perić, Divna Lazić, Emilija Zdravković, Melanija Vasić, Milutun Lađević, Turbo manipulator i Varikina studio, pod mentorstvom dizajnerke Anom Trošić Trajković koja važi za jednu od najistaknutijih ličnosti domaće modne scene sa iskustvom u segmentu redizajna i održivijeg načina proizvodnje. Imali smo priliku da zajedno sa mladim dizajnerima i njihovom mentorkom budemo deo poslednjih priprema i svega što se događa iza scene. Uzbudljiva atmosfera, poneka izmena i pregršt pozitivne energije dočekali su nas upravo u backstageu u kojem smo iz prve ruke imali mogućnost da zastanemo i na kratko analiziramo komade iz kolekcije Better not burnt.
Ono što smo detektovali jeste da modni izraz njihovih kolekcija predstavlja redefinisane dizajne sa tragovima sagorevanja. Kako je revija inspirisana IQOS uređajima uređajima za zagrevanje duvana u vidu tragova sagorevanja imali su za cilj prenošenje još jedne važne poruke koja se oslanja na održiviju filozofiju delanja, a to je da je sagorevanje glavni izvor štetnosti, odnosno da je IQOS bolji izbor jer zagreva, a ne sagoreva duvan. Kako smo saznali, kreacije koje su se našle na reviji delom su izrađene od starih IQOS uniformi koje su sada dobile novi život. Na ovaj način se modnim jezikom šalje značajna poruka o održivom razvoju. Takođe, pored tragova sagorevanja, ono što nismo nismo mogli da ne uočimo jesu IQOS uređaji koji su korišćeni u svrhu isticanja svojevrsnih detalja.
Bolji izbor, inovativnost i odgovornost
Kako smo već istakli, bolji izbori, inovativnost i odgovornost su imperativi koji stoje iza poruke da su neke stvari bolje ako ne sagore, jer upravo to predstavlja glavni izvor štetnosti. IQOS uređaj zagreva duvan bez sagorevanja i nudi bolju alternativu. IQOS vizija sveta bez duvanskog dima je još bliža ostvarenju, uz nove revolucionarne IQOS ILUMA uređaje, sada dostupne i kod nas.
Inspirisani ovim temama i vođeni principima održive mode, modeli su kreirani sa ciljem predstavljanja posledica izbora koje svakodnevno pravimo i pozovu nas da zamislimo odgovorniji razvoj koji vodi ka lepšoj budućnosti.
Posvećenost održivijem delanju IQOS brend pokazuje i kroz Cirkularni program reciklaže iskorišćenih patrona i time podstiče da na još jedan način napravimo bolji izbor.
IQOS nije proizvod bez rizika, oslobađa nikotin koji izaziva zavisnot. Samo za punoletne.
Tekst: Promo
Foto: Ljubo Ašćerić (@ljubo.asceric)